En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UCI World Championship Plouay
Result
1
Romans Vainsteins
Vini Caldirola - Sidermec
6u15'28"
2
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
z.t
3
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
4
Michele Bartoli
Mapei - Quick Step
z.t
5
Tobias Steinhauser
Team Gerolsteiner
z.t
6
Niki Aebersold
Rabobank
z.t
7
Scott Sunderland(1)
Palmans - Ideal
z.t
8
William Chann Mcrae
Mapei - Quick Step
z.t
9
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
10
Francesco Casagrande
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
11
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
12
Axel Merckx
Mapei - Quick Step
z.t
13
Gorazd Stangelj
Liquigas - Pata
z.t
14
Niklas Axelsson
Ceramica Panaria - Gaerne
z.t
15
Oscar Camenzind
Lampre - Daikin
z.t
16
Dave Bruylandts
Palmans - Ideal
z.t
17
Maximilian Sciandri
Linda McCartney Racing Team
z.t
18
Jean-Cyril Robin
Bonjour - Toupargel
z.t
19
Andrei Tchmil
Lotto - Adecco
z.t
20
Nico Mattan
Cofidis
z.t
21
Mauro Gianetti
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
22
Bo Hamburger
Memory Card - Jack & Jones
z.t
23
Chris Peers
Cofidis
z.t
24
Raimondas Rumsas
Fassa Bortolo
z.t
25
Davide Rebellin
Liquigas - Pata
op 2"
26
Stéphane Heulot
La Française des Jeux
op 52"
27
Beat Zberg
Rabobank
z.t
28
Gianni Faresin
Mapei - Quick Step
z.t
29
José Luis Rubiera Vigil
Kelme - Costa Blanca
op 53"
30
Manuel Beltran Martinez
Mapei - Quick Step
z.t
31
Gilberto Simoni
Lampre - Daikin
z.t
32
Richard Virenque
Team Polti
z.t
33
Francisco Javier Cerezo Perales
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
op 1'21"
34
Piotr Wadecki
Mroz - Supradyn Witaminy
op 3'17"
35
Sergueï Ivanov
Farm Frites
z.t
36
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
z.t
37
Miguel Angel Martín Perdiguero
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
z.t
38
Andrej Hauptman
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
39
Luca Scinto
Mapei - Quick Step
z.t
40
Jochen Summer
Phonak Hearing Systems
z.t
41
Nicki Sörensen
Team Fakta
z.t
42
Marc Wauters
Rabobank
z.t
43
Serge Baguet
Lotto - Adecco
z.t
44
Fabian Jeker
Festina
z.t
45
Rolf Huser
Festina
z.t
46
Marc Lotz
Rabobank
z.t
47
Laurent Brochard
Jean Delatour
z.t
48
Igor Pugaci
Saeco - Valli & Valli
z.t
49
Markus Zberg
Rabobank
z.t
50
Peter Van Petegem
Farm Frites
op 3'20"
51
Denis Zanette
Liquigas - Pata
op 8'20"
52
Sergio Barbero
Lampre - Daikin
z.t
53
Zbigniew Piatek
MAT - Ceresit CCC
z.t
54
Alexandre Vinokourov
Team Deutsche Telekom
z.t
55
Frédéric Guesdon
La Française des Jeux
z.t
56
Daniel Schnider
La Française des Jeux
z.t
57
Janek Tombak
Cofidis
z.t
58
Mirko Celestino
Team Polti
z.t
59
Jaan Kirsipuu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
60
Maarten den Bakker
Rabobank
op 11'34"
61
Harald Morscher
Team Nurnberger
z.t
62
Michael Steen Nielsen
Memory Card - Jack & Jones
z.t
63
Rolf Sörensen
Rabobank
z.t
64
Roberto Laiseka Jaio
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Bert Dietz
Team Nurnberger
z.t
66
Christopher Jenner
Crédit Agricole
op 12'20"
67
Ralf Grabsch
Team Deutsche Telekom
z.t
68
Dominique Perras
Phonak Hearing Systems
z.t
69
Gerrit Glomser
Ceramica Panaria - Gaerne
z.t
70
Björnar Vestöl
Linda McCartney Racing Team
z.t
71
Danny Jonasson
Team Fakta
z.t
72
Glenn Magnusson
Farm Frites
z.t
73
Tom Leaper
Ceramica Panaria - Gaerne
z.t
74
Oleg Kozlitine
VC Saint-Quentin - Oktos
z.t
75
Gerhard Trampusch
Team Deutsche Telekom
z.t
76
Marcus Ljungqvist
Team Fakta
z.t
77
Aart Vierhouten
Rabobank
z.t
78
Steven de Jongh
Rabobank
z.t
79
Oleg Zhukov
z.t
80
Charles Wegelius
Mapei - Quick Step
z.t
81
Christophe Mengin
La Française des Jeux
z.t
82
Kam-Po Wong
z.t
83
Jörg Ludewig
Saeco - Valli & Valli
z.t
84
Pierre Bourquenoud
Phonak Hearing Systems
z.t
85
Ruslan Ivanov
Amica Chips - Tacconi Sport
z.t
86
Karsten Kroon
Rabobank
z.t
87
Dmitriy Fofonov
Besson Chaussures
z.t
88
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
89
Jan Schaffrath
Team Deutsche Telekom
z.t
90
Patrice Halgand
Jean Delatour
z.t
91
Ondrej Sosenka
PSK Unit Expert
z.t
92
Jens Voigt
Crédit Agricole
z.t
93
Milan Kadlec (1)
Mobilvetta Design - Rossin
z.t
94
Wilfried Peeters
Mapei - Quick Step
z.t
95
Max van Heeswijk
Mapei - Quick Step
z.t
96
Alexei Sivakov
Big Mat - Auber 93
z.t
97
Artur Babaitsev
Team Nurnberger
z.t
98
Carlos Sastre Candil
O.N.C.E. - Deutsche Bank
z.t
99
Rik Verbrugghe
Lotto - Adecco
z.t
100
Thierry Marichal
Lotto - Adecco
z.t
101
Stuart O'Grady
Crédit Agricole
z.t
102
Serguei Smetanine
Sport Lisboa e Benfica
op 16'58"
103
Serguei Lelekin
Mobilvetta Design - Rossin
z.t
104
Martin Johansson
Collstrop-De Federale Verzekeringen
z.t
105
Matthé Pronk
Rabobank
z.t
106
Michael Barry
Saturn Cycling Team
z.t
106
Michael Barry
Saturn Cycling Team
z.t
107
Vladimir Miholjevic
KRKA - Telekom Slovenije
z.t
108
Ruslan Pydgornyy
z.t
109
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
Michael Andersson
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Raivis Belohvosciks
Lampre - Daikin
DNF
Sergey Belousov
Besson Chaussures
DNF
Walter Bénéteau
Bonjour - Toupargel
DNF
Roger Beuchat
Post Swiss Team
DNF
Gilles Bouvard
Jean Delatour
DNF
Tayeb Braikia
Linda McCartney Racing Team
DNF
Piotr Chmielewski
Mroz - Supradyn Witaminy
DNF
Antonio Cruz
Saturn Cycling Team
DNF
Antonio Cruz
Saturn Cycling Team
DNF
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Laurent Dufaux
Saeco - Valli & Valli
DNF
Vladimir Duma
Ceramica Panaria - Gaerne
DNF
Addy Engels
Rabobank
DNF
Frédéric Finot
Crédit Agricole
DNF
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
DNF
Tristan Hoffman
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Serhiy Honchar
Liquigas - Pata
DNF
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom
DNF
Robert Hunter
Lampre - Daikin
DNF
Frank Høj
La Française des Jeux
DNF
Laurent Jalabert
O.N.C.E. - Deutsche Bank
DNF
Eladio Jimenez Sanchez
Banesto
DNF
Lubomir Kejval
PSK Unit Expert
DNF
Matthias Kessler
Team Deutsche Telekom
DNF
Jans Koerts
Farm Frites
DNF
Dmitri Konyshev
Fassa Bortolo
DNF
Mark Lovatt
DNF
Gordon McCauley
DNF
Lars Michaelsen
La Française des Jeux
DNF
Christophe Moreau
Festina
DNF
Jon Odriozola Mugarza
Banesto
DNF
Danny Pate
Saeco - Valli & Valli
DNF
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
DNF
Arvis Piziks
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Christian Poos
Post Swiss Team
DNF
Piotr Przydzial
MAT - Ceresit CCC
DNF
Robert Radosz
Atlas - Lukullus - Ambra
DNF
Jacob Moe Rasmussen
Memory Card - Jack & Jones
DNF
Fred Rodriguez
Mapei - Quick Step
DNF
Jaroslaw Ryszewski
Atlas - Lukullus - Ambra
DNF
Morten Sonne
Team Fakta
DNF
Kazimierz Stafiej
Mroz - Supradyn Witaminy
DNF
Marcel Strauss
Post Swiss Team
DNF
Jay Sweet
Big Mat - Auber 93
DNF
Michel Vanhaecke
Tonissteiner - Landbouwkrediet
DNF
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
DNF
Danilo Di Luca
Cantina Tollo - Regain
DNF
Leon van Bon
Rabobank
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
Info
Parcours
Result
Palmares