En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Critérium International
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
27/03
Porto-Vecchio
Col de l'Ospedale
175.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
5u19'45"
2
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
op 11"
3
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 15"
4
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
5
David Moncoutié
Cofidis
z.t
6
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
7
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
z.t
8
Christopher Horner
Team RadioShack
z.t
9
Ben Hermans
Team RadioShack
z.t
10
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
11
Maxime Monfort
Team HTC - Columbia
op 19"
12
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
13
Daniel Martin
Garmin - Transitions
op 24"
14
David Millar
Garmin - Transitions
z.t
15
Christophe Moreau
Caisse d'Epargne
z.t
16
Juan Mauricio Soler Hernandez
Caisse d'Epargne
op 31"
17
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
op 38"
18
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
op 45"
19
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
z.t
20
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
21
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'00"
22
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
op 1'13"
23
Alberto Contador Velasco
Astana
z.t
24
Wesley Sulzberger
FDJ
op 1'52"
25
Marco Pinotti
Team HTC - Columbia
z.t
26
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
27
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
28
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
30
Peter Velits
Team HTC - Columbia
z.t
31
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
32
Thomas Frei
BMC Racing Team
z.t
33
Alexandre Vinokourov
Astana
z.t
34
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
op 2'27"
35
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Rob Ruijgh
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
37
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
38
Michael Albasini
Team HTC - Columbia
op 2'47"
39
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
40
Damien Monier
Cofidis
op 2'50"
41
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 3'41"
42
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
43
Mikael Cherel
FDJ
z.t
44
Jussi Veikkanen
FDJ
z.t
45
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
46
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
z.t
47
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
z.t
49
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
op 4'51"
50
Lance Armstrong
Team RadioShack
z.t
51
Trent Lowe
Garmin - Transitions
z.t
52
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
53
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team RadioShack
z.t
54
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
z.t
55
Julien Simon
Saur - Sojasun
op 5'45"
56
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
z.t
57
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 7'57"
58
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
60
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
61
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
62
Mathias Frank
BMC Racing Team
op 8'42"
63
Dmitriy Fofonov
Astana
z.t
64
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
65
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
66
Clément Lhotellerie
Roubaix Lille Metropole
op 9'13"
67
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 10'46"
68
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
69
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
70
Simon Gerrans
Sky Professional Cycling Team
z.t
71
Eduardo Gonzalo Ramirez
Bretagne - Schuller
z.t
72
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
73
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
z.t
74
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
75
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
op 13'30"
76
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 13'34"
77
Kalle Kriit
Cofidis
z.t
78
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 14'26"
79
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 16'49"
80
Brice Feillu
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
81
Frederik Wilmann
Skil - Shimano
op 17'19"
82
Matthew Busche
Team RadioShack
op 17'43"
83
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
z.t
84
Roman Kireyev
Astana
z.t
85
Frantisek Rabon
Team HTC - Columbia
op 21'03"
86
Arnaud Molmy
Roubaix Lille Metropole
z.t
87
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
88
Arthur Vichot
FDJ
z.t
89
Bert Grabsch
Team HTC - Columbia
z.t
90
Maxim Gourov
Astana
z.t
91
Rémi Pauriol
Cofidis
z.t
92
Nicolas Portal
Sky Professional Cycling Team
z.t
93
Lars Petter Nordhaug
Sky Professional Cycling Team
z.t
94
Rasmus Guldhammer
Team HTC - Columbia
z.t
95
Kirk Carlsen
Garmin - Transitions
z.t
96
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
97
Danny Pate
Garmin - Transitions
z.t
98
Fredrik Kessiakoff
Garmin - Transitions
z.t
99
Kjell Carlström
Sky Professional Cycling Team
z.t
100
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
z.t
102
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
103
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
104
Russell Downing
Sky Professional Cycling Team
z.t
105
Stephane Rossetto
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
106
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
107
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
108
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
109
Florian Stalder
BMC Racing Team
z.t
110
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
111
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 21'48"
112
Ivan Rovny
Team RadioShack
op 22'18"
113
Yann Huguet
Skil - Shimano
op 22'20"
114
Jocelyn Bar
Roubaix Lille Metropole
z.t
115
Benjamin Noval Gonzalez
Astana
op 24'11"
116
Gianni Meersman
FDJ
op 25'01"
Juan José Cobo Acebo
Caisse d'Epargne
DNF
Julien El Fares
Cofidis
DNF
Nicolas Jouanno
Bretagne - Schuller
DNF
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
DNF
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
DNF
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares