En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
National Road Championships - Spain
Result
1
Oier Lazkano
Movistar Team
4u13'12"
2
Juan Ayuso Pesquera
UAE Team Emirates
op 6"
3
Alex Aranburu Deba
Movistar Team
z.t
4
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 10"
5
Gorka Sorarrain Agirrezabala
Bai Sicasal Petro de Luanda
op 12"
6
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
op 14"
7
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
8
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 16"
9
Carlos Gutierrez Sanchez
op 22"
10
David Gonzalez Tirado
z.t
11
Víctor Martínez Garcia
Electro Hiper Europa
z.t
12
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
13
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
16
Sergio Samitier
Movistar Team
op 25"
17
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
18
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 27"
19
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
20
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 32"
21
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Qazaqstan Team
op 34"
22
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 36"
23
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 37"
24
Jesus Del Pino Corrochano
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
op 41"
25
Gonzalo Serrano
Movistar Team
op 45"
26
Dario Gadeo Fernandez
op 46"
27
Ivan Moreno Sanchez
Global 6 Cycling
op 49"
28
Alex Martin Gutierrez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 53"
29
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
30
Xavier Canellas Sanchez
Electro Hiper Europa
op 1'01"
31
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
op 1'55"
32
Ricardo Alejandro Zurita Garcia
z.t
33
Edgar Curto Pellicer
z.t
34
Abel Balderstone Roumens
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'59"
35
Imanol Erviti
Movistar Team
op 2'02"
36
Jose Luis Faura Asensio
Electro Hiper Europa
op 2'07"
37
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 2'12"
38
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
op 2'14"
40
Alvaro Sagrado Perez
op 2'17"
41
Tomas Miralles Sendra
op 2'25"
42
Fernando Tercero Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'29"
43
Jonathan Lastra Martinez
Cofidis
z.t
44
Javier Romo Oliver
Astana Qazaqstan Team
op 2'54"
45
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
46
Edgar Esteban Clemente
op 4'29"
47
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 5'16"
48
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
49
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'21"
50
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
51
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Joseba Lopez Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
53
Ferran Robert
op 5'54"
54
Victor Castellano
op 5'57"
55
David Dominguez Vilchez
op 5'59"
56
Sergio Garcia Gonzalez
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 6'03"
57
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
op 6'05"
58
Ander Ganzabal Bilbao
op 6'06"
59
Javier Serrano Rodriguez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 6'12"
60
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 6'20"
61
Mikel Mujika
Bai Sicasal Petro de Luanda
op 6'22"
62
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
op 12'21"
63
Jose Maria Garcia Soriano
Electro Hiper Europa
z.t
64
Joan Marti Bennassar Rossello
Electro Hiper Europa
z.t
65
Nil Aguilera Jorba
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
66
Alvaro Garcia Villegas
op 16'43"
67
Pablo Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
op 16'49"
68
Xabier Isasa Larrañaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
69
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
op 20'38"
70
Francisco Garcia Rus
op 22'16"
71
Sergio Gines Quilez
op 22'18"
72
Miguel Moya Cano
z.t
73
Asier Pablo Gonzalez Quintana
z.t
74
Jorge Galvez Lopez
op 22'25"
75
Javier Hernandez Martin
op 22'33"
76
Eduardo Armengol Gonzalo
op 22'34"
77
Javier Chacon Quesada
op 22'42"
78
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
op 23'15"
79
Sinuhe Fernandez Rodriguez
Burgos - BH
z.t
Abraham Aguilera Cano
DNF
Adrian Albiach Melado
DNF
Rodrigo Álvarez Rodriguez
Burgos - BH
DNF
Antonio Angulo Sampedro
Burgos - BH
DNF
Pablo Ara Perez
DNF
Gonzalo Ariño Bolinches
DNF
Imanol Arriortua Zorrilla
DNF
Enekoitz Azparren Irurzun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Raul Bastida Natividad
DNF
Iker Bonillo Martin
Green Project-Bardiani CSF Faizane
DNF
Aitor Bugarin Ledo
DNF
Antonio Canovas Cuadrado
DNF
Alvaro Carasa Granados
DNF
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
DNF
Carlos Collazos Gorriz
DNF
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
DNF
David Delgado Higueruelo
DNF
Ivan Dias Fernandez
DNF
Iñigo Elosegui Momeñe
Equipo Kern Pharma
DNF
Unai Esparza Garin
Bai Sicasal Petro de Luanda
DNF
Jaume Espuis Rel
DNF
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa
DNF
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
DNF
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
DNF
Delio Fernández Cruz
AP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense
DNF
Alejandro Franco Gonzalez
Burgos - BH
DNF
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
DNF
Alejandro Gainza Rodriguez
Sidi Ali - Unlock Team
DNF
Jordi Gandia Ribera
DNF
Guillermo Garcia Janeiro
Radio Popular - Paredes - Boavista
DNF
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
DNF
Diego Garcia Prieto
DNF
Thiago Gladich Freire
DNF
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
DNF
Antonio Gomez De La Torre
DNF
Alejandro Gomiz
DNF
Natxo Gonzalez Martinez
DNF
Raul Granados Pastor
DNF
José Manuel Gutierrez Revuelta
Bai Sicasal Petro de Luanda
DNF
Vicente Hernaiz Santamaria
Radio Popular - Paredes - Boavista
DNF
José Herrada Lopez
Cofidis
DNF
Carlos Herreros Melero
DNF
Pol Hervas Garcia
DNF
Jon Ibarluzea Alberdi
DNF
Miguel Juan Castellano
DNF
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
DNF
Pau Llaneras Casas
DNF
Pedro Lopez Marin
DNF
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
DNF
Manuel Maestra Agudo
DNF
Pau Marti Soriano
Israel Premier Tech Academy
DNF
Noel Martin Infante
DNF
Jose Maria Martin Muñoz
Electro Hiper Europa
DNF
David Martin Romero
EOLO - Kometa Cycling Team
DNF
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jose David Martinez Alcaraz
DNF
Alejandro Martinez Bayan
DNF
Luis Mas Bonet
Movistar Team
DNF
Javier Montaner Hernandez
DNF
Sebastian Mora Vedri
Burgos - BH
DNF
Oscar Moscardo Hernandez
DNF
Marcos Navarrete Hernandez
DNF
Gabriel Ochando Escudero
DNF
Eusebio Pascual Bonhome
DNF
Oscar Pelegri
Burgos - BH
DNF
Juan Jose Perez Diaz
DNF
Francisco Jose Perez Noguera
DNF
Eduardo Perez-landaluce Gonzalez
DNF
Benjamin Prades Reverte
Jcl Team Ukyo
DNF
Mikel Retegi Goñi
Equipo Kern Pharma
DNF
Joan Albert Riera Clar
DNF
Andres Ripoll Lopez
DNF
Fernando Manuel Rodriguez Romero
DNF
Ivan Romeo Abad
Movistar Team
DNF
Francisco De Borja Romero Alvarez
DNF
Alejandro Ropero Molina
Electro Hiper Europa
DNF
Raul Rota Rus
Radio Popular - Paredes - Boavista
DNF
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
DNF
Ruben Sanchez Estevez
Team Colpack Ballan
DNF
Eugenio Sanchez Lopez
Equipo Kern Pharma
DNF
Fernando Santos Monje
DNF
Lluis Llibert Sendros
DNF
Marc Soler
UAE Team Emirates
DNF
Alejandro Soro Garcia
DNF
Kevin Suarez Fernandez
Nesta - MMR CX Team
DNF
Guillem SuriÑach Casero
DNF
Eloy Teruel Rovira
DNF
David Torrella Saez
DNF
Sergio Trueba Cagigas
DNF
Alvaro Trueba Diego
AP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense
DNF
Aritz Urra Garmendia
DNF
Miquel Valls Alemany
DNF
Carlos Ivan Vidal De Sa
DNF
Juan Vidal Rodiño
DNF
Mario Villarino Sanchez
DNF
David Zafra Arenas
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
Info
Parcours
Result
Palmares