En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Dwars door Vlaanderen
Result
1
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
4u48'27"
2
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
3
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
4
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
5
Jens Keukeleire
ORICA BikeExchange
z.t
6
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
7
Oscar Gatto
Tinkoff
z.t
8
Scott Thwaites
Bora - Argon 18
z.t
9
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
10
Fernando Gaviria Rendon
Etixx - Quick Step
z.t
11
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
12
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
13
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
14
Amaury Capiot
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Mads Pedersen
Stölting Service Group
z.t
16
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
17
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
19
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
20
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
21
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Jesper Asselman
Roompot - Oranje Peloton
z.t
23
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Stefan Küng
BMC Racing Team
z.t
25
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
26
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
27
Luke Durbridge
ORICA BikeExchange
z.t
28
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
29
Alex Kirsch
Stölting Service Group
z.t
30
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
31
Vegard Breen
Fortuneo-Vital Concept
z.t
32
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
33
Phil Bauhaus
Bora - Argon 18
z.t
34
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
z.t
35
Niki Terpstra
Etixx - Quick Step
op 11"
36
Nikolas Maes
Etixx - Quick Step
op 12"
37
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 38"
38
Daniel McLay
Fortuneo-Vital Concept
z.t
39
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
40
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
41
Alexander Porsev
Team Katusha
z.t
42
Leigh Howard
IAM Cycling
z.t
43
Magnus Cort Nielsen
ORICA BikeExchange
z.t
44
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
z.t
45
Ralf Matzka
Bora - Argon 18
z.t
46
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
47
Raymond Kreder
Roompot - Oranje Peloton
z.t
48
Luka Mezgec
ORICA BikeExchange
z.t
49
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
50
Rasmus Guldhammer
Stölting Service Group
z.t
51
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
z.t
52
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
53
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
54
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
55
Kenny Dehaes
Wanty - Groupe Gobert
z.t
56
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
57
Nikolay Trusov
Tinkoff
z.t
58
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
59
Dylan Groenewegen
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
60
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
61
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
z.t
62
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
63
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Pavel Brutt
Tinkoff
z.t
65
Guillaume Van Keirsbulck
Etixx - Quick Step
z.t
66
Lukasz Wisniowski
Etixx - Quick Step
z.t
67
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Jaroslaw Marycz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
69
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
71
Vladimir Isaychev
Team Katusha
z.t
72
Vegard Stake Laengen
IAM Cycling
z.t
73
Brian van Goethem
Roompot - Oranje Peloton
z.t
74
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
75
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
76
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
77
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
80
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
81
Dimitri Claeys
Wanty - Groupe Gobert
z.t
82
Juraj Sagan
Tinkoff
z.t
83
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
84
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
85
Robert Wagner
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
86
Steven Tronet
Fortuneo-Vital Concept
z.t
87
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
88
Dmitrii Kozonchuk
Team Katusha
z.t
89
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
90
Marco Haller
Team Katusha
z.t
91
Niccolo Bonifazio
Trek - Segafredo
z.t
92
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
93
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
op 50"
94
Twan Castelijns
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
95
Wesley Kreder
Roompot - Oranje Peloton
z.t
96
Tony Martin
Etixx - Quick Step
z.t
97
Yauheni Hutarovich
Fortuneo-Vital Concept
z.t
98
Stijn Devolder
Trek - Segafredo
z.t
99
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Oranje Peloton
z.t
100
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
101
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
102
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
103
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
z.t
104
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha
z.t
105
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
106
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
107
Berden de Vries
Roompot - Oranje Peloton
z.t
108
Shane Archbold
Bora - Argon 18
z.t
109
Michel Kreder
Roompot - Oranje Peloton
z.t
110
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
111
Nils Politt
Team Katusha
op 1'46"
112
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3'20"
Jonas Ahlstrand
Cofidis
DNF
Erik Baska
Tinkoff
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Sam Bewley
ORICA BikeExchange
DNF
Jean-Marc Bideau
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Franck Bonnamour
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Romain Cardis
Direct Energie
DNF
Josef Cerny
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Andrea Dal Col
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Mitchell Docker
ORICA BikeExchange
DNF
Matteo Draperi
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Michael Gogl
Tinkoff
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Hugo Hofstetter
Cofidis
DNF
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
DNF
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
DNF
Michal Kolar
Tinkoff
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Sergey Lagutin
Team Katusha
DNF
Eryk Laton
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Viktor Manakov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Jay McCarthy
Tinkoff
DNF
Julien Morice
Direct Energie
DNF
Oliver Naesen
IAM Cycling
DNF
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Rasmus Christian Quaade
Stölting Service Group
DNF
Michael Reihs
Stölting Service Group
DNF
Kai Reus
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
DNF
Timo Roosen
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Michael Schär
BMC Racing Team
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - Argon 18
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
DNF
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
DNF
Mirko Tedeschi
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Jonas Tenbrock
Stölting Service Group
DNF
Mirko Trosino
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Svein Tuft
ORICA BikeExchange
DNF
Boris Vallee
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Michael Van Staeyen
Cofidis
DNF
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1896
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares