En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
02/06
Jeonseon
Chungju
137 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
46
2
Raymond Kreder
Team Ukyo
43
3
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
32
4
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
28
5
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
28
6
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
26
7
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
25
8
Sung Baek Park
Kspo Bianchi Asia Procycling
24
9
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
23
10
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
19
11
Joseph Cooper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
16
12
Sarawut Sirironnachai
Thailand Continental Cycling Team
16
13
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
15
14
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
15
15
Liam Magennis
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
14
16
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
13
17
Artem Ovechkin
12
18
Joo-Seok Kim
Gapyeong Cycling Team
10
19
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
9
20
Jaeyeon Im
Korail Cycling Team
7
21
Keon Woo Park
Lx Cycling Team
7
22
Alexey Voloshin
Vino - Astana Motors
6
23
Turakit Boonratanathanakorn
6
24
Soon Yeong Kwon
Kspo Bianchi Asia Procycling
5
25
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
4
26
Eunseong Jung
Gapyeong Cycling Team
4
27
Metkel Eyob
3
28
Jai Crawford
Kinan Cycling Team
3
29
Liam White
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
3
30
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
3
31
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
3
32
Mideum Joo
Seoul Cycling Team
3
33
Ji Min Jung
Uijeongbu Cycling Team
3
34
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
2
35
Hyo Suk Gong
Uijeongbu Cycling Team
2
36
Seok Hyun Ham
Gapyeong Cycling Team
2
37
Zisen Li
2
38
Okcheol Kim
Seoul Cycling Team
2
39
Nawuti Liphongyu
1
40
Arman Kamyshev
Vino - Astana Motors
1
41
Sanghong Park
Lx Cycling Team
1
42
Ha Jeon Jung
Uijeongbu Cycling Team
1
43
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
1
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares