En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Korea
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
08/06
Gumi
Muju
174.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
4u08'49"
2
Patrick Bevin
Avanti Racing Team
z.t
3
Wouter Wippert
Drapac Professional Cycling
z.t
4
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
5
Neil Van der Ploeg
Avanti Racing Team
z.t
6
Joonyong Seo
KSPO
z.t
7
Darío Hernandez
Burgos BH
z.t
8
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
9
Ying Chuan Gu
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
10
Anthony Giacoppo
Avanti Racing Team
z.t
11
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
12
Antonio Viola
Nippo - Vini Fantini
z.t
13
Volodymyr Zagorodniy
RTS - Santic Racing Team
z.t
14
Behnam Maleki
Tabriz Petrochemical Team
z.t
15
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
16
Hyeonseok Kim
KSPO
z.t
17
Takero Terasaki
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
18
Juan Carlos Riutort Martinez
Burgos BH
z.t
19
Ilya Gorodnichev
RTS - Santic Racing Team
z.t
20
Sung Baek Park
KSPO
z.t
21
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
22
Didier Alonso Chaparro Lopez
z.t
23
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
24
Hossein Askari
Pishgaman Giant Team
z.t
25
Jung In Park
Korail Cycling Team
z.t
26
Chenglu Qin
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
27
Thomas Moses
JLT Condor
z.t
28
Tino Thömel
RTS - Santic Racing Team
z.t
29
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
z.t
30
Kyeongho Min
z.t
31
Geeniyoung Choe
Seoul Cycling Team
z.t
32
Sanghong Park
Seoul Cycling Team
z.t
33
Sun Jae Jang
RTS - Santic Racing Team
z.t
34
Pingan Shen
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
35
Yuya Akimaru
Shimano Racing Team
z.t
36
Sung Yeon Je
KSPO
z.t
37
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
38
Mirsamad Pourseyedigolakhour
Tabriz Petrochemical Team
z.t
39
Amir Zargari
Pishgaman Giant Team
z.t
40
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
41
Ok Cheol Kim
Seoul Cycling Team
z.t
42
Arvin Moazami Godarzi
Pishgaman Giant Team
z.t
43
Rahim Emami
Pishgaman Giant Team
z.t
44
Sanghong Park
Seoul Cycling Team
z.t
45
Richard Handley
JLT Condor
z.t
46
Genki Yamamoto
Nippo - Vini Fantini
z.t
47
Kim Do Hyeong
z.t
48
Thomas Lebas
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
49
Ha Jeon Jung
Seoul Cycling Team
z.t
50
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
51
Ki Seok Lee
z.t
52
Shotaro Iribe
Shimano Racing Team
z.t
53
Damien Monier
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
54
Kohei Uchima
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
55
Ramin Mehrabani Azar
Pishgaman Giant Team
z.t
56
Sho Hatsuyama
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
57
Won Jae Lee
Korail Cycling Team
z.t
58
Joseph Cooper
Avanti Racing Team
z.t
59
Travis Meyer
Drapac Professional Cycling
z.t
60
Edward Laverack
JLT Condor
z.t
61
Kazuo Inoue
Bridgestone Anchor Cycling Team
z.t
62
Luke Grivell-Mellor
JLT Condor
z.t
63
Mitchell Lovelock-Fay
Avanti Racing Team
z.t
64
Soon Yeong Kwon
KSPO
z.t
65
Kyung-Gu Jang
Korail Cycling Team
z.t
66
Graeme Brown
Drapac Professional Cycling
op 11"
67
William Clarke
Drapac Professional Cycling
op 13"
68
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
op 15"
69
Adam Phelan
Drapac Professional Cycling
op 27"
70
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 1'04"
71
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 1'42"
72
Corentin Cherhal
Team Novo Nordisk
z.t
73
James Glasspool
Team Novo Nordisk
z.t
74
Cheung Gyo Jeong
Korail Cycling Team
z.t
75
Ji Min Jung
z.t
76
Eun-Seong Jeong
z.t
77
Kota Yokoyama
Shimano Racing Team
z.t
78
Fraser Gough
Avanti Racing Team
z.t
79
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
80
Jae Yeon Lim
z.t
81
Chao Hua Xue
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
82
Loh Sea Keong
SEG Racing
z.t
83
Seung Woo Choi
z.t
84
Minseok Seo
Geumsan Insam Cello
op 2'18"
85
Manabu Ishibashi
Nippo - Vini Fantini
op 3'11"
86
Shiki Kuroeda
Nippo - Vini Fantini
z.t
87
Michael Cuming
JLT Condor
op 3'24"
88
King Lok Cheung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
89
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
op 6'46"
90
Hao Liu
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
91
Ameer Ahmad Kamal
Maleisië
z.t
91
Ameer Ahmad Kamal
Malaysia
z.t
92
Boris Shpilevskiy
RTS - Santic Racing Team
z.t
93
Sangpyo Kim
Geumsan Insam Cello
z.t
94
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
95
Víctor Martín Hernandez
Burgos BH
z.t
96
Joseph Moses
JLT Condor
z.t
97
King Wai Cheung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
98
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
99
Hamid Beikkhormizi
Pishgaman Giant Team
z.t
100
Don Gin Shin
z.t
101
Seung Kwon Lee
Korail Cycling Team
op 6'49"
102
Takahiro Koyama
op 9'28"
103
Keon Woo Park
z.t
104
Hyo Suk Gong
KSPO
op 9'30"
105
Sunki Min
Korail Cycling Team
z.t
106
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
op 9'35"
107
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
z.t
108
Dong-Hyuk Choi
z.t
109
Suhardi Hassan
Maleisië
z.t
109
Suhardi Hassan
Malaysia
z.t
110
Xue Cheng
Giant - Champion System Pro Cycling
z.t
111
Sebastia Mascaro Rigo
Burgos BH
z.t
112
Bernard Sulzberger
Drapac Professional Cycling
z.t
113
Keisuke Kimura
Shimano Racing Team
op 10'19"
114
Ahnad Fuat Fahmi
op 23'35"
Ki Hong Yoo
Geumsan Insam Cello
DNF
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
DNS
Muhamad Zawawi Azman
National Sport Council of Malaysia CT
DSQ
Muhamad Afiq Huznie Othman
National Sport Council of Malaysia CT
DSQ
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares