En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
15/07
Xining
Xining
119 km
Result
Standings
1
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
2u42'46"
2
Onur Balkan
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
3
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
4
Bas van der Kooij
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
5
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
6
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
7
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
8
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
9
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
10
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
11
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
z.t
12
Andriy Kulyk
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
13
Sindre Haugsvaer
Memil Pro Cycling
z.t
14
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
z.t
15
Álvaro Duarte Sandoval
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
16
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
17
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
18
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
z.t
19
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
z.t
20
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
21
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
z.t
23
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
24
Sergey Nikolaev
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
25
Aaron Gate
EvoPro Racing
z.t
26
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
27
Alex Molenaar
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
28
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
29
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
30
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
31
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
32
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
z.t
33
Folkert Oostra
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
34
Jiancai Wang
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
35
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
36
Hugo Forssell
Memil Pro Cycling
z.t
37
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
38
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
39
Aleksejs Saramotins
Interpro Stradelli Cycling
z.t
40
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
41
Carlos Julian Quintero Norena
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
42
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
43
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
44
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
45
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
46
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
47
Michel Kreder
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
48
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
49
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
50
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
z.t
51
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
52
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
53
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
54
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
55
Nicola Gaffurini
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
56
Chengwei Yao
Giant Cycling Team
z.t
57
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
58
Xin Peng
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
59
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
60
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
61
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
62
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
63
Marcus Culey
Team Sapura Cycling
z.t
64
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
65
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
66
Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
z.t
67
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
68
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
69
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
70
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
71
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
72
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
73
Oguzhan Tiryaki
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
74
Oleksandr Polivoda
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
75
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
76
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
78
Wouter Wippert
EvoPro Racing
z.t
79
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
80
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
81
Ahmet Akdylek
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
82
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
83
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
84
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
85
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
86
Bo Li
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
87
Hafetab Weldu
Bike Aid
z.t
88
Cristhian Montoya Giraldo
Medellin
z.t
89
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
90
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
91
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
92
Hannes Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
93
Pablo Torres Muino
Interpro Stradelli Cycling
z.t
94
Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
95
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
96
Lizhen Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
97
Liming You
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
98
Ran Hao
Mitchelton Bikeexchange
z.t
99
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
100
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
101
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
102
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
103
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
104
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
105
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
106
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
107
Artur Fedosseyev
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
108
Peter Koning
EvoPro Racing
z.t
109
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Medellin
z.t
110
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
111
Saeid Safarzadeh
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
112
Nikolay Trusov
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
113
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
114
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
115
José Tiago Ferreira
W52/FC Porto
z.t
116
Yonathan Monsalve
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
117
Matvey Mamykin
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
118
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
119
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
120
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
121
Wim Kleiman
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
122
Ahmet Orken
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
123
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
z.t
124
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
125
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
z.t
126
Jeen de Jong
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
127
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
128
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
129
Cyrus Monk
EvoPro Racing
z.t
130
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
131
Feritcan Samli
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
132
Zhishan Zhang
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
133
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
134
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
135
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
136
Muhammet Atalay
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
137
Mateusz Taciak
Voster Uniwheels Team
z.t
138
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
139
Krzysztof Parma
Voster Uniwheels Team
z.t
140
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
141
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
142
Daniel Whitehouse
EvoPro Racing
op 24"
143
Luhao Li
China Continental Team of Gansu Bank
op 29"
144
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
145
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 0"
146
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 1'29"
147
Luke Mudgway
EvoPro Racing
op 1'39"
Hao Liu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares