En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
24/07
Jingchang
Wuwei
116 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Andrea Guardini
Bardiani CSF
2u28'33"
2
Bas van der Kooij
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
3
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
4
Onur Balkan
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
5
Wouter Wippert
EvoPro Racing
z.t
6
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
7
Sergey Nikolaev
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
8
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
9
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
10
Ahmet Orken
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
11
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
12
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
13
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
14
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
15
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
z.t
16
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
17
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
18
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
19
Aaron Gate
EvoPro Racing
z.t
20
Andriy Kulyk
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
21
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
22
Zhi Hui Jiang
Mitchelton Bikeexchange
z.t
23
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
24
Chengwei Yao
Giant Cycling Team
z.t
25
Nikolay Trusov
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
26
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
z.t
27
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
28
Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
29
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
30
Oleksandr Polivoda
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
31
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
32
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
33
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Carlos Julian Quintero Norena
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
35
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
36
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
37
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
38
Xin Peng
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
39
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
40
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
41
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
42
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
43
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
44
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
z.t
45
Hugo Forssell
Memil Pro Cycling
z.t
46
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
47
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
48
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
49
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
z.t
50
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Medellin
z.t
51
Hannes Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
52
Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
z.t
53
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
54
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
55
Álvaro Duarte Sandoval
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
56
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
57
Yonathan Monsalve
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
58
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
59
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
60
Artur Fedosseyev
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
61
Hafetab Weldu
Bike Aid
z.t
62
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
63
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
64
Ran Hao
Mitchelton Bikeexchange
z.t
65
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
66
Nicola Gaffurini
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
67
Alex Molenaar
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
68
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 10"
69
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
70
Liming You
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
71
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
72
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
73
Bo Li
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
74
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
75
Pablo Torres Muino
Interpro Stradelli Cycling
z.t
76
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
77
Marcus Culey
Team Sapura Cycling
z.t
78
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
79
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
80
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
81
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
82
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
83
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
84
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
85
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
86
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
87
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
88
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
89
Matvey Mamykin
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
90
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
91
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
92
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
93
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
94
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
95
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
96
Cristhian Montoya Giraldo
Medellin
z.t
97
Mateusz Taciak
Voster Uniwheels Team
z.t
98
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
z.t
99
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
100
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 17"
101
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
102
Folkert Oostra
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
103
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
104
Jeen de Jong
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
105
Cyrus Monk
EvoPro Racing
z.t
106
Jiancai Wang
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 19"
107
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
108
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 21"
109
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
110
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
111
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
112
Feritcan Samli
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
113
Lizhen Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
114
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
115
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
z.t
116
Oguzhan Tiryaki
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
117
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 27"
118
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
op 29"
119
Wim Kleiman
Monkey Town-à Bloc CT
op 31"
120
Muhammet Atalay
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
121
Michel Kreder
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
122
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
123
Luke Mudgway
EvoPro Racing
z.t
124
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
125
Daniel Whitehouse
EvoPro Racing
op 44"
126
Daire Feeley
EvoPro Racing
op 47"
127
Peter Koning
EvoPro Racing
z.t
128
Sindre Haugsvaer
Memil Pro Cycling
op 1'13"
129
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
op 0"
130
Zhishan Zhang
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 1'31"
131
Ahmet Akdylek
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
132
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
op 0"
133
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 5'12"
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
DNS
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares