En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
28/07
Qilian
Menyuan
169 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
4u00'43"
2
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
3
Tim Ariesen
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
4
André Looij
Monkey Town Continental Team
z.t
5
Onur Balkan
Torku Sekerspor
z.t
6
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
7
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
8
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
9
Jan Ryba
Ac Sparta Praha
z.t
10
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
z.t
11
Jan Stöhr
Ac Sparta Praha
z.t
12
Seid Lizde
Holdsworth Pro Racing
z.t
13
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
14
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
15
Andriy Kulyk
z.t
16
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
17
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
18
Meron Abraham
Bike Aid
z.t
19
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
20
Oscar Mauricio Pachon Melo
z.t
21
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
22
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
23
Adrián Gonzalez Velasco
Burgos - BH
z.t
24
Issak Tesfom Okubamariam
Interpro Stradelli Cycling
z.t
25
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
26
Cameron Scott
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
27
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
28
Alexey Voloshin
Vino - Astana Motors
z.t
29
Nikita Sokolov
Vino - Astana Motors
z.t
30
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
31
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
32
Freddy Ovett
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
33
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
34
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
35
Mel Van der Veekens
Monkey Town Continental Team
z.t
36
Aaron Kearney
z.t
37
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
38
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
39
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
40
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
41
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
z.t
42
Pavel Stöhr
Ac Sparta Praha
z.t
43
Jacob Hennessy
Mitchelton Bikeexchange
z.t
44
Batuhan Özgür
Torku Sekerspor
z.t
45
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
46
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
47
Carlos Torres
z.t
48
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
z.t
49
Conn McDunphy
Holdsworth Pro Racing
z.t
50
Kevin Sepulveda
z.t
51
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
52
Leon Mazzone
Holdsworth Pro Racing
z.t
53
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
54
Erik Bergström Frisk
Memil CCN Pro Cycling
z.t
55
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
56
Cristian Raileanu
Torku Sekerspor
z.t
57
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Vino - Astana Motors
z.t
58
Ivan Mateus
z.t
59
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
60
Alexey Vermeulen
Interpro Stradelli Cycling
z.t
61
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
62
Sebastian Schönberger
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
63
Tomás Schuhler
Ac Sparta Praha
z.t
64
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
65
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
66
Hannes Bergström Frisk
Memil CCN Pro Cycling
z.t
67
Ivan Balykin
Torku Sekerspor
z.t
68
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
z.t
69
James Mitri
Burgos - BH
z.t
70
Timo Schäfer
Bike Aid
z.t
71
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
72
Sergii Movchan
Lviv Cycling Team
z.t
73
Petr Fiala
Ac Sparta Praha
z.t
74
Arman Kamyshev
Vino - Astana Motors
z.t
75
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
76
Bo Li
China Continental Team Of Gansu Bank
z.t
77
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
z.t
78
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
79
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
80
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
81
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
z.t
82
Ralph Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
83
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
84
Fernando Rosario Arroyo
z.t
85
Jonathon Noble
Brisbane Continental Cycling Team
z.t
86
Leigh Howard
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
87
Pedro Gutierrez
z.t
88
Pierre Moncorge
Memil CCN Pro Cycling
z.t
89
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
90
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
91
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
92
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
93
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
94
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
95
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
96
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
97
Ilya Davidenok
Apple Team
z.t
98
Drew Morey
Terengganu Cycling Team
z.t
99
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
z.t
100
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
101
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
102
Artur Fedosseyev
Apple Team
z.t
103
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
104
Michal Schuran
Ac Sparta Praha
z.t
105
Feng Qiao
z.t
106
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
107
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
108
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
109
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
110
Mauricio Ortega Ramirez
z.t
111
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
112
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
113
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
114
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
115
Wenhui Bi
Mitchelton Bikeexchange
z.t
116
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
117
Volodymyr Fredyuk
z.t
118
Ashley Mackay
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 15"
119
Juan Villegas
Manzana Postobon Team
z.t
120
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
121
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 32"
122
Toby Orchard
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 49"
123
Harry Sweeny
z.t
124
Tomas Kalojiros
Ac Sparta Praha
op 52"
125
Jonas Hjorth
Interpro Stradelli Cycling
op 55"
126
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
op 7'32"
127
Zisen Li
z.t
128
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
op 16'23"
129
Bohdan Musiienko
Lviv Cycling Team
z.t
130
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
op 19'02"
131
Yukinori Hishinuma
Interpro Stradelli Cycling
op 21'39"
132
Matthew Downie
op 31'53"
133
Roman Deshko
z.t
Xiaolong Sun
Mitchelton Bikeexchange
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares