En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
28/07
Yinchuan
Yinchuan
123 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Southeast
2u39'02"
2
Meron Teshome Hagos
Stradalli - Bike Aid
z.t
3
Marko Kump
Lampre - Merida
z.t
4
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli
z.t
5
Daniele Colli
Nippo - Vini Fantini
z.t
6
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Team Illuminate
z.t
7
Miguel Angel Rubiano Chavez
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
8
Georgios Bouglas
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
9
Andriy Kulyk
Kolss-BDC Team
z.t
10
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
11
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
12
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
13
Alberto Cecchin
Team Roth
z.t
14
Michele Viola
Meridiana Kamen Team
z.t
15
Joschka Beck
Stradalli - Bike Aid
z.t
16
Yevgeniy Gidich
Vino 4-Ever Sko
z.t
17
Erdenesuren Munkhtulga
z.t
18
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
19
Nick Miller
Kenyan Riders Downunder
z.t
20
Norberto Wilches
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
21
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
22
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
23
Amanuel Mengis Ghebreindrias
Stradalli - Bike Aid
z.t
24
Jozef Palcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
25
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
z.t
26
Patrick Lechner
Stradalli - Bike Aid
z.t
27
Flavio De Luna
Team Illuminate
z.t
28
Arvin Moazami Godarzi
Pishgaman Giant Team
z.t
29
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
30
Amir Kolahdozhagh
Pishgaman Giant Team
z.t
31
Nikodemus Holler
Stradalli - Bike Aid
z.t
32
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
33
Juan Sebastian Tamayo Martinez
z.t
34
Griffin Easter
Team Illuminate
z.t
35
Hossaini Reza
z.t
36
Alexey Voloshin
Vino 4-Ever Sko
z.t
37
Sven van Luijk
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
38
Federico Zurlo
Lampre - Merida
z.t
39
Bram Nolten
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
40
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
z.t
41
Mykhaylo Kononenko
Kolss-BDC Team
z.t
42
Massimo Graziato
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
43
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
44
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
45
Francisco Jarley Colorado Hernandez
RTS - Santic Racing Team
z.t
46
Alberto Fernandez Sainz
z.t
47
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli
z.t
48
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
49
Nicola Toffali
Team Roth
z.t
50
Vitaliy Buts
Kolss-BDC Team
z.t
51
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
52
Hamid Pourhashemi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
53
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
54
Pedro Antonio Herrera Moreno
z.t
55
Ryan Cavanagh
State of Matter / Maap
z.t
56
Mehdi Sohrabi
Tabriz Shahrdari Team
z.t
57
Matej Mugerli
Synergy Baku Cycling Project
z.t
58
Antonio Santoro
Meridiana Kamen Team
z.t
59
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Shahrdari Team
z.t
60
Conor Murtagh
z.t
61
Dadi Suryadi
Terengganu Cycling Team
z.t
62
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
63
Geoffrey Kiprotich Langat
Kenyan Riders Downunder
z.t
64
Carlos Julian Quintero Norena
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
65
Oleg Zemlyakov
Vino 4-Ever Sko
z.t
66
Vladimir Yesid Lopez Gil
z.t
67
Daniel Bichlmann
Stradalli - Bike Aid
z.t
68
Stepan Astafyev
Vino 4-Ever Sko
z.t
69
Nathan Elliott
Kenyan Riders Downunder
z.t
70
Saeid Safarzadeh
Tabriz Shahrdari Team
z.t
71
Sergiy Lagkuti
Kolss-BDC Team
z.t
72
Altanzul Altansukh
z.t
73
Mirko Tedeschi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
74
Alexandre Shushemoin
Vino 4-Ever Sko
z.t
75
Khalil Khorshidi
RTS - Santic Racing Team
z.t
76
Jason Christie
Kenyan Riders Downunder
z.t
77
Rahim Emami
Pishgaman Giant Team
z.t
78
Andriy Vasylyuk
Kolss-BDC Team
z.t
79
Connor McCutcheon
Team Illuminate
z.t
80
Hossein Alizadeh
RTS - Santic Racing Team
z.t
81
Hamid Beikkhormizi
Pishgaman Giant Team
z.t
82
Victor Niño Corredor
z.t
83
Jahir Perez
z.t
84
Andrea Vaccher
Team Roth
z.t
85
Mirsamad Pourseyedigolakhour
Tabriz Shahrdari Team
z.t
86
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
87
Enkhtaivan Bolor-Erdene
z.t
88
Suleiman Kangangi
Kenyan Riders Downunder
z.t
89
Cullen Easter
Team Illuminate
op 29"
90
Pengda Jiao
China Continental Team of Gansu Bank
op 0"
91
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
92
Vahid Ghaffari
z.t
93
Feng Qiao
op 25"
94
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 0"
95
Juan Pablo Wilches Rodriguez
China Continental Team of Gansu Bank
z.t
96
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
97
Derk Abel Beckeringh
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
98
Taras Voropayev
Vino 4-Ever Sko
op 13"
99
Mauricio Ortega Ramirez
z.t
100
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
op 18"
101
Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi
Pishgaman Giant Team
op 19"
102
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
z.t
103
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
104
Alberto Nardin
Androni Giocattoli
z.t
105
Adam Bull
State of Matter / Maap
z.t
106
Oleksandr Polivoda
Kolss-BDC Team
z.t
107
Samuele Conti
Wilier Triestina - Southeast
op 22"
108
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 23"
109
Gang Xu
Lampre - Merida
op 25"
110
Tomas Harag
Dukla Banska Bystrica
op 30"
111
Manabu Ishibashi
Nippo - Vini Fantini
op 34"
112
Oleksandr Prevar
Kolss-BDC Team
op 44"
113
Genki Yamamoto
Nippo - Vini Fantini
op 2'45"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares