En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour d'Azerbaïdjan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
08/05
Baku
Ismayilli
187 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
William Clarke
Drapac Cycling
8u41'41"
2
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
op 9"
3
Matej Mugerli
Adria Mobil
z.t
4
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
5
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
op 11"
6
Klemen Stimulak
Adria Mobil
z.t
7
Joël Zangerle
Leopard Development Team
z.t
8
Ilnur Zakarin
Rusvelo
z.t
9
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
10
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
op 12"
11
Darren Lapthorne
Drapac Cycling
z.t
12
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
z.t
13
Fredrik Ludvigsson
Development Team Giant-Shimano
z.t
14
Bakhtiyar Kozhatayev
Continental Team Astana
z.t
15
Luis Mas Bonet
Caja Rural
op 13"
16
Juan José Cobo Acebo
Torku Sekerspor
z.t
17
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
18
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
z.t
19
Dmytro Krivtsov
Kolss Cycling Team
op 14"
20
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
21
Francesco Failli
Neri Sottoli
z.t
22
Robert Power
z.t
23
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
op 15"
24
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
25
Rafael Andriato
Neri Sottoli
op 29"
26
Nicola Testi
Androni Giocattoli
op 4'06"
27
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
28
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
op 4'07"
29
Sean Patrick Downey
An Post - Chainreaction
z.t
30
Kristian House
Rapha Condor JLT
z.t
31
Josef Cerny
CCC Polsat Polkowice
z.t
32
Tomáš Koudela
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
33
Jack Anderson
Drapac Cycling
op 4'08"
34
Sergei Pomoshnikov
Rusvelo
op 4'09"
35
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
z.t
36
Artur Ershov
Rusvelo
op 4'10"
37
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
38
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
39
Samuele Conti
Neri Sottoli
op 11'44"
40
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
z.t
41
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 11'47"
42
Karol Domagalski
Caja Rural
op 11'52"
43
Primož Roglič
Adria Mobil
op 12'28"
44
Lars van der Haar
Development Team Giant-Shimano
op 12'39"
45
Artem Ovechkin
Rusvelo
op 12'45"
46
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
op 16'36"
47
Hugh Carthy
Rapha Condor JLT
op 16'40"
48
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
op 22'01"
49
Denys Kostyuk
Kolss Cycling Team
op 24'13"
50
Jan Brockhoff
Development Team Giant-Shimano
op 29'12"
51
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
52
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 29'14"
53
Marco Mathis
Rad-Net Rose Team
z.t
54
Mattia Pozzo
Neri Sottoli
z.t
55
Kristian Haugaard Jensen
Development Team Giant-Shimano
op 29'15"
56
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
z.t
57
Robert Pölder
Development Team Giant-Shimano
op 29'16"
58
Luke Grivell-Mellor
Rapha Condor JLT
z.t
59
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
60
Kenny Robert van Hummel
Androni Giocattoli
z.t
61
Alex Frame
Development Team Giant-Shimano
z.t
62
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
op 29'17"
63
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
64
Jordan Kerby
Drapac Cycling
op 29'18"
65
Bradley Linfield
op 29'19"
66
Alex Kirsch
Leopard Development Team
z.t
67
Pit Schlechter
Leopard Development Team
z.t
68
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
op 29'20"
69
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
70
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
op 29'21"
71
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
z.t
72
Joshua Harrison
op 29'22"
73
Laurent Vandenbak
An Post - Chainreaction
z.t
74
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
75
Markus Eibegger
Synergy Baku Cycling Project
op 29'23"
76
Davide Viganò
Caja Rural
z.t
77
Owain Doull
An Post - Chainreaction
z.t
78
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
79
Alex Clements
op 29'24"
80
Shane Archbold
An Post - Chainreaction
op 29'52"
81
Robert-Jon McCarthy
An Post - Chainreaction
op 33'51"
82
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
op 34'31"
83
Gregoire Tarride
Team La Pomme Marseille 13
op 40'54"
84
Samuel Spokes
Etixx
op 41'40"
85
Evgeny Zverkov
Itera - Katusha
z.t
86
Fabian Brintrup
Rad-Net Rose Team
op 41'43"
87
David De La Fuente Rasilla
Torku Sekerspor
z.t
88
Dmitry Ignatyev
Itera - Katusha
z.t
89
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
op 41'44"
90
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
91
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
92
Roman Katyrin
Itera - Katusha
z.t
93
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
94
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
95
Justin Jules
Team La Pomme Marseille 13
z.t
96
Marius Bernatonis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
97
Petr Lechner
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
98
Florian Salzinger
Leopard Development Team
op 41'45"
99
Edward Laverack
Rapha Condor JLT
z.t
100
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
z.t
101
Elliott Porter
Rapha Condor JLT
z.t
102
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
op 41'46"
103
Bruno Maltar
Adria Mobil
z.t
104
Gregor Gazvoda
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
105
Andrea Dal Col
Neri Sottoli
op 41'47"
106
Ivan Stevic
Tusnad Cycling Team
z.t
107
Benjamin Johnson
Drapac Cycling
op 41'48"
108
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
109
Mikhail Akimov
Itera - Katusha
z.t
110
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
111
Matthias Plarre
Leopard Development Team
op 41'49"
112
Benjamim Edmüller
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
113
Oleg Berdos
Tusnad Cycling Team
z.t
114
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
115
Nicholas Schultz
z.t
116
Alexander Foliforov
Itera - Katusha
op 41'50"
117
Dennis Van Niekerk
MTN - Qhubeka
z.t
118
Andreas Mueller
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 41'51"
119
Liang Dong
Team Lvshan Landscape
z.t
120
Andrea Zordan
Androni Giocattoli
z.t
121
Vadim Galeyev
Continental Team Astana
op 42'20"
122
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
op 42'50"
123
Paolo Cravanzola
Team Novo Nordisk
op 43'18"
124
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
125
Aaron Perry
Team Novo Nordisk
z.t
126
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
127
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
128
Jakub Kratochvila
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 43'19"
129
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
op 43'20"
130
Vitalijs Kornilovs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
op 43'21"
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares