En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour d'Azerbaïdjan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
08/05
Baku
Ismayilli
187 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Primož Roglič
Adria Mobil
4u55'02"
2
William Clarke
Drapac Cycling
z.t
3
Rafael Andriato
Neri Sottoli
op 10"
4
Matej Mugerli
Adria Mobil
z.t
5
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
6
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
7
Lars van der Haar
Development Team Giant-Shimano
op 11"
8
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
op 12"
9
Klemen Stimulak
Adria Mobil
z.t
10
Joël Zangerle
Leopard Development Team
z.t
11
Ilnur Zakarin
Rusvelo
z.t
12
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
13
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
op 13"
14
Darren Lapthorne
Drapac Cycling
z.t
15
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
z.t
16
Bakhtiyar Kozhatayev
Continental Team Astana
z.t
17
Fredrik Ludvigsson
Development Team Giant-Shimano
z.t
18
Luis Mas Bonet
Caja Rural
op 14"
19
Juan José Cobo Acebo
Torku Sekerspor
z.t
20
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
21
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
z.t
22
Dmytro Krivtsov
Kolss Cycling Team
op 15"
23
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
24
Francesco Failli
Neri Sottoli
z.t
25
Robert Power
z.t
26
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Caja Rural
op 16"
27
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
28
Artem Ovechkin
Rusvelo
op 17"
29
Nicola Testi
Androni Giocattoli
op 4'07"
30
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
31
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
op 4'08"
32
Sean Patrick Downey
An Post - Chainreaction
z.t
33
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
34
Kristian House
Rapha Condor JLT
z.t
35
Josef Cerny
CCC Polsat Polkowice
z.t
36
Tomáš Koudela
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
37
Jack Anderson
Drapac Cycling
op 4'09"
38
Sergei Pomoshnikov
Rusvelo
op 4'10"
39
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
z.t
40
Artur Ershov
Rusvelo
op 4'11"
41
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
42
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
43
Hugh Carthy
Rapha Condor JLT
op 4'12"
44
Samuele Conti
Neri Sottoli
op 11'45"
45
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
z.t
46
Denys Kostyuk
Kolss Cycling Team
z.t
47
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 11'48"
48
Karol Domagalski
Caja Rural
op 11'53"
49
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
op 22'02"
50
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
op 22'03"
51
Gregoire Tarride
Team La Pomme Marseille 13
op 28'26"
52
Samuel Spokes
Etixx
op 29'12"
52
Evgeny Zverkov
Itera - Katusha
z.t
54
Jan Brockhoff
Development Team Giant-Shimano
op 29'13"
55
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
56
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
op 29'15"
57
Marco Mathis
Rad-Net Rose Team
z.t
58
Fabian Brintrup
Rad-Net Rose Team
z.t
59
Mattia Pozzo
Neri Sottoli
z.t
60
David De La Fuente Rasilla
Torku Sekerspor
z.t
61
Dmitry Ignatyev
Itera - Katusha
z.t
62
Kristian Haugaard Jensen
Development Team Giant-Shimano
op 29'16"
63
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
z.t
64
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
z.t
65
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
z.t
66
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
67
Roman Katyrin
Itera - Katusha
z.t
68
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
69
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
70
Justin Jules
Team La Pomme Marseille 13
z.t
71
Marius Bernatonis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
72
Petr Lechner
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
73
Alex Frame
Development Team Giant-Shimano
op 29'17"
74
Robert Pölder
Development Team Giant-Shimano
z.t
75
Florian Salzinger
Leopard Development Team
z.t
76
Luke Grivell-Mellor
Rapha Condor JLT
z.t
77
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
78
Kenny Robert van Hummel
Androni Giocattoli
z.t
79
Edward Laverack
Rapha Condor JLT
z.t
80
Piotr Gawronski
CCC Polsat Polkowice
z.t
81
Elliott Porter
Rapha Condor JLT
z.t
82
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
op 29'18"
83
Bruno Maltar
Adria Mobil
z.t
84
Gregor Gazvoda
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
85
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
86
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
87
Andrea Dal Col
Neri Sottoli
op 29'19"
88
Jordan Kerby
Drapac Cycling
z.t
89
Vadim Galeyev
Continental Team Astana
z.t
90
Ivan Stevic
Tusnad Cycling Team
z.t
91
Bradley Linfield
op 29'20"
92
Benjamin Johnson
Drapac Cycling
z.t
93
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
94
Alex Kirsch
Leopard Development Team
z.t
95
Pit Schlechter
Leopard Development Team
z.t
96
Mikhail Akimov
Itera - Katusha
z.t
97
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
98
Matthias Plarre
Leopard Development Team
op 29'21"
99
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
z.t
100
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
101
Robert-Jon McCarthy
An Post - Chainreaction
z.t
102
Benjamim Edmüller
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
103
Nicholas Schultz
z.t
104
Oleg Berdos
Tusnad Cycling Team
z.t
105
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
106
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
op 29'22"
107
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
z.t
108
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
109
Alexander Foliforov
Itera - Katusha
z.t
110
Dennis Van Niekerk
MTN - Qhubeka
z.t
111
Joshua Harrison
op 29'23"
112
Andreas Mueller
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
113
Laurent Vandenbak
An Post - Chainreaction
z.t
114
Liang Dong
Team Lvshan Landscape
z.t
115
Andrea Zordan
Androni Giocattoli
z.t
116
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
117
Markus Eibegger
Synergy Baku Cycling Project
op 29'24"
118
Davide Viganò
Caja Rural
z.t
119
Owain Doull
An Post - Chainreaction
z.t
120
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
121
Shane Archbold
An Post - Chainreaction
z.t
122
Alex Clements
op 29'25"
123
Paolo Cravanzola
Team Novo Nordisk
op 30'50"
124
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
125
Aaron Perry
Team Novo Nordisk
z.t
126
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
127
Kaspars Sergis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
128
Jakub Kratochvila
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 30'51"
129
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
op 30'52"
130
Vitalijs Kornilovs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
op 30'53"
Gianni Bellini
Neri Sottoli
DNF
Pawel Charucki
CCC Polsat Polkowice
DNF
Kun Jiang
Team Lvshan Landscape
DNF
Grzegorz Stepniak
CCC Polsat Polkowice
DNF
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares