En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
27/04
León
Villafranca del Bierzo
151.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
13u02'18"
2
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 15"
3
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 16"
4
Daniele Bennati
Movistar Team
op 17"
5
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 20"
6
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 21"
7
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
8
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 56"
9
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 1'11"
10
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
op 1'17"
11
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
op 1'35"
12
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
op 2'08"
13
Antonio Angulo Sampedro
Efapel
op 2'09"
14
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'12"
15
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
16
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 2'16"
17
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 2'26"
18
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 2'29"
19
Francisco Mancebo Perez
Matrix Powertag
z.t
20
Juan Camacho del Fresno
Kometa Cycling Team
z.t
21
Antonio Puppio
Kometa Cycling Team
z.t
22
João Matias
Vito - Feirense - BNB
op 2'48"
23
Savva Novikov
Lokosphinx
op 3'11"
24
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
25
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
op 3'14"
26
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
27
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
z.t
28
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
z.t
29
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
op 6'15"
30
Frederico Figueiredo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 6'39"
31
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 6'40"
32
Jhonatan Restrepo
Manzana Postobon Team
z.t
33
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
op 7'23"
34
Daniel Mestre
W52/FC Porto
op 7'54"
35
Orluis Alberto Aular Sanabria
Matrix Powertag
z.t
36
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
z.t
37
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
z.t
38
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
39
Daniel Freitas
Miranda - Mortague
op 8'05"
40
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
op 8'36"
41
Jaume Sureda
Burgos - BH
z.t
42
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
op 8'39"
43
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
44
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 10'19"
45
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
op 10'20"
46
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
op 11'34"
47
Jesús Nanclares
Miranda - Mortague
z.t
48
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
op 12'04"
49
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
op 12'05"
50
Nicolas Saenz Ballesteros
Manzana Postobon Team
z.t
51
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
z.t
52
Sergio Vega Merodio
Miranda - Mortague
z.t
53
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
54
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
55
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
56
Bjorn Thurau
Vito - Feirense - BNB
z.t
57
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 12'45"
58
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 13'06"
59
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Vito - Feirense - BNB
op 13'12"
60
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 13'39"
61
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
z.t
62
Jetse Bol
Burgos - BH
op 17'14"
63
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
op 18'33"
64
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'01"
65
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 19'03"
66
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'04"
67
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
68
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Cycling Team
z.t
69
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortague
z.t
70
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo Louletano
z.t
71
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
72
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
73
Rafael Silva
Efapel
op 20'38"
74
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
op 21'21"
75
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 21'57"
76
Marcio Barbosa
Aviludo Louletano
op 24'19"
77
José Vicente Toribio Alcolea
Matrix Powertag
op 24'50"
78
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 26'36"
79
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
op 27'47"
80
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 28'01"
81
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
op 29'36"
82
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
z.t
83
Rein Taaramae
Total Direct Energie
op 32'20"
84
Aleksandr Barsov
Lokosphinx
op 37'34"
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
DNF
Pedro Andrade
Vito - Feirense - BNB
DNF
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
DNF
Luis Carlos Chia Bermudez
Manzana Postobon Team
DNF
Leonel Sousa Coutinho
Aviludo Louletano
DNF
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortague
DNF
André Piedade Evangelista
Aviludo Louletano
DNF
Manuel De Sousa António Ferreira
Vito - Feirense - BNB
DNF
Jose Antonio Garcia Martin
Kometa Cycling Team
DNF
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
DNF
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Ryohei Komori
Matrix Powertag
DNF
David Da Silva Livramento
Sporting Clube de Portugal/Tavira
DNF
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
DNF
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
DNF
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
DNF
Pedro Paulinho
Efapel
DNF
José Joao Pimenta Costa Mendes
Sporting Clube de Portugal/Tavira
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Samuele Rubino
Kometa Cycling Team
DNF
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
DNF
Simon Sellier
Total Direct Energie
DNF
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
DNF
Alexander Vdovin
Lokosphinx
DNF
Daiki Yasuhara
Matrix Powertag
DNF
Bryan Gomez
Manzana Postobon Team
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Ivo Pinheiro
Miranda - Mortague
DNF
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares