En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
14/04
Ávila
Ávila
159 km
Result
Standings
1
Luis Léon Sanchez Gil
Rabobank
4u18'14"
2
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 2"
3
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
4
Linus Gerdemann
RadioShack - Nissan
op 5"
5
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
6
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
7
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
8
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 9"
9
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
op 12"
10
Tiago José Pinto Machado
RadioShack - Nissan
op 14"
11
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
op 25"
12
David Blanco Rodriguez
Efapel - Glassdrive
op 1'35"
13
Zakkari Dempster
Endura Racing
op 2'10"
14
Ivan Ramiro Parra Pinto
EPM - UNE
op 4'32"
15
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 4'39"
16
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
op 4'59"
17
André Lima César Fonte
Efapel - Glassdrive
op 9'38"
18
Benjamin King
RadioShack - Nissan
z.t
19
Mikhail Antonov
Lokosphinx
z.t
20
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
21
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
z.t
22
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
23
Tyler Wren
Jamis - Sutter Home
z.t
24
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
25
José Antonio Carrasco Ramírez
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
26
Matthew Busche
RadioShack - Nissan
z.t
27
Brice Feillu
Saur - Sojasun
z.t
28
Sergey Belykh
Lokosphinx
z.t
29
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
30
Vladimir Karpets
Movistar Team
z.t
31
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
32
Paul Voss
Endura Racing
z.t
33
Erick Rowsell
Endura Racing
z.t
34
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Aitor Perez Arrieta
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
36
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
37
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
38
Carlos Barbero Cuesta
Orbea Continental
z.t
39
Yelko Gomez
Caja Rural
z.t
40
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
41
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
42
Jesse Sergent
RadioShack - Nissan
z.t
43
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
z.t
45
Francisco Jarley Colorado Hernandez
EPM - UNE
z.t
46
Aritz Bagües
Orbea Continental
z.t
47
Maxime Mederel
Saur - Sojasun
z.t
48
Rémy Di Gregorio
Cofidis
z.t
49
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Orbea Continental
z.t
50
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
51
Wilco Kelderman
Rabobank
z.t
52
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
53
Luis Alberto Romero Amarán
Jamis - Sutter Home
z.t
54
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
z.t
55
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
z.t
56
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
z.t
57
Jordi Simon Casulleras
Andalucia
z.t
58
Nelson Oliveira
RadioShack - Nissan
z.t
59
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
z.t
60
David Moncoutié
Cofidis
z.t
61
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
63
Rafael Infantino Abreu
EPM - UNE
z.t
64
Jaume Rovira Pous
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
65
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
66
George Bennett
RadioShack - Nissan
z.t
67
Johannes Jakobus Kachelhoffer
Team Bonitas
z.t
68
Darren Lill
Team Bonitas
z.t
69
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
70
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
71
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
op 10'00"
72
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
74
Russell Downing
Endura Racing
op 13'31"
75
Robigzon Leandro Oyola Oyola
EPM - UNE
z.t
76
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
op 13'37"
77
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone
z.t
78
Mauricio Muller
z.t
79
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
z.t
80
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
81
Michael Reihs
Christina Watches - Onfone
z.t
82
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
z.t
83
Graeme Brown
Rabobank
z.t
84
Gustavo Cesar Veloso
Andalucia
z.t
85
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
z.t
86
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
87
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
z.t
88
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
89
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
90
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
91
Jack Anderson
Endura Racing
z.t
92
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
93
Coen Vermeltfoort
Rabobank
z.t
94
Camilo Andres Suarez Albarracin
EPM - UNE
z.t
95
Rein Taaramae
Cofidis
op 13'45"
96
Salvador Guardiola Tora
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
97
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
98
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
op 14'01"
99
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
op 14'06"
100
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 14'09"
101
Carson Miller
Jamis - Sutter Home
z.t
102
Damien Monier
Cofidis
op 20'56"
103
Alexander Wetterhall
Endura Racing
op 23'52"
104
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
105
Petrus van Dijk
Jamis - Sutter Home
z.t
106
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Ignacio Perez
z.t
108
Romain Zingle
Cofidis
z.t
109
Theo Bos
Rabobank
z.t
110
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
op 23'58"
111
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
op 25'48"
112
Jóni Silva Brandao
Burgos BH - Castilla y Leon
op 25'58"
113
Johann Rabie
Team Bonitas
z.t
114
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
op 26'02"
115
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
116
Jason Bakke
Team Bonitas
z.t
117
Herman Fouche
Team Bonitas
z.t
118
Hendrik Kruger
Team Bonitas
z.t
119
Raul Alarcon Garcia
Efapel - Glassdrive
z.t
120
Ruben Jimenez Ventosa
Burgos BH - Castilla y Leon
op 26'07"
121
Nicolas Capdepuy
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
122
Igor Merino Cortazar
Orbea Continental
z.t
123
Jonathan Gonzalez Rios
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
124
José Fernando Antogna
Jamis - Sutter Home
z.t
125
Pedro Merino Criado
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
126
Víctor Gomez
op 26'10"
127
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Onfone
op 26'13"
128
Jetse Bol
Rabobank
op 26'15"
129
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
130
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
op 26'20"
131
Maxim Kozyrev
Lokosphinx
op 28'25"
Manuel Anton
Burgos BH - Castilla y Leon
DNF
Leandro Atencio
DNF
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
DNF
Aníbal Andres Borrajo
Jamis - Sutter Home
DNF
Damien Branaa
Burgos BH - Castilla y Leon
DNF
Jose Rafael Martinez Castillo
Gios Deyser - Leon Kastro
DNF
Juan Ignacio Curuchet
DNF
Tyler Day
Team Bonitas
DNF
Angelo Furlan
Christina Watches - Onfone
DNF
René Jørgensen
Christina Watches - Onfone
DNF
Luthando Kaka
Team Bonitas
DNF
Andreas Klöden
RadioShack - Nissan
DNF
Jorge Martín Montenegro
DNF
Philip Mooney
Jamis - Sutter Home
DNF
Francisco Jose Pacheco Torres
Gios Deyser - Leon Kastro
DNF
Mariano Norberto Rodriguez
DNF
Ariel Sivori
DNF
Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
DNF
Frederik Wilmann
Christina Watches - Onfone
DNF
Pavel Kapenkov
Lokosphinx
DNS
Sergei Shilov
Lokosphinx
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares