En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/04
Madrigal de las Altas Torres
Medina del Campo
167.7 km
Result
Final Classification
1
Ben Swift
Sky Procycling
3u30'00"
2
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
3
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
4
Theo Bos
Rabobank
z.t
5
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
6
Matteo Pelucchi
Geox - TMC
z.t
7
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
z.t
8
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
9
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
10
Manuel Anton
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
11
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Barbot - Efapel
z.t
12
Ruben Jimenez Ventosa
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
13
Pascual Orengo Lopez
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
14
Camilo Andres Suarez Albarracin
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
15
Luke Roberts
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
16
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
z.t
17
Santiago Perez Fernandez
Barbot - Efapel
z.t
18
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
z.t
19
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea Continental
z.t
20
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
21
Jaime Alberto Castaneda Ortega
EPM - UNE
z.t
22
Xavier Tondo Volpini
Movistar Team
z.t
23
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Barbot - Efapel
z.t
24
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
25
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
26
Russell Downing
Sky Procycling
z.t
27
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
28
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
29
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
z.t
30
Serge Pauwels
Sky Procycling
z.t
31
Graeme Brown
Rabobank
z.t
32
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
33
Dario David Cioni
Sky Procycling
z.t
34
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
35
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
36
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
37
Ludovic Turpin
Saur - Sojasun
z.t
38
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
39
Raul Alarcon Garcia
Barbot - Efapel
z.t
40
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
41
Juan Pablo Suarez Suarez
EPM - UNE
z.t
42
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
43
Leonardo Hector Paez Leon
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
44
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
45
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Noel Martin Infante
Orbea Continental
z.t
47
Sergio Ferreira Sousa
Barbot - Efapel
z.t
48
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
49
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
50
John Edibberto Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
51
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
z.t
52
Luis Mas Bonet
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
53
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
54
Rui Miguel Sousa Barbosa
Barbot - Efapel
z.t
55
Richie Porte
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
56
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
57
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
z.t
58
David Gutierrez Gutierrez
Geox - TMC
z.t
59
Filippo Savini
Colnago - CSF Inox
z.t
60
Carlos Verona Quintanilla
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
61
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
62
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
63
Victor Cabedo
Orbea Continental
op 12"
64
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
op 15"
66
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
67
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
68
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
z.t
69
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
70
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
71
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
z.t
72
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
73
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
74
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
75
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
76
Antonio Filipe Oliveira Amorim
Barbot - Efapel
z.t
77
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
78
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
z.t
79
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
z.t
80
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
81
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
z.t
82
Victor De La Parte Gonzalez
Caja Rural
z.t
83
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
84
Diego Gallego Arnaiz
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
85
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
86
Jacques Janse van Rensburg
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
87
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
88
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
89
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
90
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
91
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
z.t
92
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
93
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
94
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
95
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
96
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
97
Freddy Orlando Piamonte Rodriguez
EPM - UNE
z.t
98
Rafael Infantino Abreu
EPM - UNE
z.t
99
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
100
Matthias Brandle
Geox - TMC
z.t
101
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 29"
102
Carlos Baltazar
Barbot - Efapel
op 33"
103
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 41"
104
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
op 1'07"
105
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 1'25"
106
Alex Dowsett
Sky Procycling
op 1'29"
107
Paolo Locatelli
Colnago - CSF Inox
op 1'34"
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
DNF
Marko Kump
Geox - TMC
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares