En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/04
Burgos
Carrión de los Condes
209.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Theo Bos
Cervélo Test Team
4u45'55"
2
Graeme Brown
Rabobank
z.t
3
Oscar Vicente Grau Jordá
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
4
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
5
Enrique Mata Cabello
Footon - Servetto
z.t
6
Filipe Duarte Cardoso Sousa
La Rota dos Moveis
z.t
7
Alberto Contador Velasco
Astana
z.t
8
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
9
Denis Menchov
Rabobank
z.t
10
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
11
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
12
José Joao Pimenta Costa Mendes
La Rota dos Moveis
z.t
13
Oscar Pereiro Sio
Astana
z.t
14
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
15
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
16
Edgar Miguel Lemos Pinto
La Rota dos Moveis
z.t
17
Rodrigo García Rena
Xacobeo Galicia
z.t
18
Manuel Anton
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
19
Raul Santamarta
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
20
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
22
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
23
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
24
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Stef Clement
Rabobank
z.t
27
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
28
Diego Gallego Arnaiz
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
29
Bruno Pires
Barbot - Siper
z.t
30
Aketza Pena Iza
Caja Rural
z.t
31
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
z.t
32
Arturo Mora Ortiz
Caja Rural
z.t
33
Josep Jufre Pou
Astana
z.t
34
Vicente David Bernabeu Armengol
Barbot - Siper
z.t
35
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
36
Gorazd Stangelj
Astana
z.t
37
Marzio Bruseghin
Caisse d'Epargne
z.t
38
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
39
Alberto Losada Alguacil
Caisse d'Epargne
z.t
40
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
41
Gert Steegmans
Team RadioShack
z.t
42
Ruben Reig Conejero
Caja Rural
z.t
43
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
44
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
z.t
45
José Luis Rubiera Vigil
Team RadioShack
z.t
46
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
47
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
48
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
49
Ion Izagirre Insausti
Orbea
op 24"
50
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
51
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
52
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
z.t
53
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 27"
54
Benjamin Noval Gonzalez
Astana
op 34"
55
Xabier Zabalo Imaz
Orbea
op 40"
56
Michal Kwiatkowski
Caja Rural
z.t
57
Oleg Chuzhda
Caja Rural
z.t
58
André Lima César Fonte
Barbot - Siper
z.t
59
Mário Luis Miranda Costa
z.t
60
Pedro Merino Criado
Footon - Servetto
z.t
61
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
62
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia - Cajasur
z.t
63
Luis Mas Bonet
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 53"
64
Virgilio Martins Dos Santos
La Rota dos Moveis
op 55"
65
Hugo Sabido
La Rota dos Moveis
op 58"
66
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
67
Rui Miguel Sousa Barbosa
Barbot - Siper
op 1'52"
68
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Barbot - Siper
z.t
69
José Herrada Lopez
Caja Rural
z.t
70
Miguel Angel Candil Delgado
La Rota dos Moveis
z.t
71
Edward King
Cervélo Test Team
op 2'51"
72
Sam Bewley
Team RadioShack
z.t
73
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
z.t
74
Benat Urain Epelde
Orbea
z.t
75
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
76
Antonio Cabello Baena
Andalucia - Cajasur
z.t
77
Mikel Ilundain Tirapu
Orbea
z.t
78
Juan Mauricio Soler Hernandez
Caisse d'Epargne
z.t
79
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Orbea
z.t
80
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
z.t
81
Andoni Blazquez
Orbea
z.t
82
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia - Cajasur
z.t
83
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
84
Thomas Patrick Faiers
Footon - Servetto
z.t
85
Helder Oliveira
Barbot - Siper
z.t
86
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
87
Ivan Melero Coco
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
88
Hernani Broco
La Rota dos Moveis
z.t
89
Gregory Obando Brenes
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
90
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
91
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
z.t
92
Joaquin Ortega
Barbot - Siper
z.t
93
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea
z.t
94
Ruben Calvo Gomez
La Rota dos Moveis
z.t
95
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
96
David Francisco Delgado
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
97
David De La Fuente Rasilla
Astana
z.t
98
Mikel Landa Meana
Orbea
z.t
99
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
op 3'06"
101
João Correia
op 7'47"
102
Jason McCartney
Team RadioShack
z.t
103
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
104
Marco Corti
Footon - Servetto
z.t
105
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
z.t
106
Iban Mayoz Echeverria
Footon - Servetto
z.t
107
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
op 8'56"
108
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
DNS
Vitor Rodrigues
Caja Rural
DNS
Oscar Vicente Grau Jordá
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares