En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Down Under
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
25/01
Modbury
Tanunda
126.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
André Greipel
Lotto - Belisol Team
3u02'52"
2
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
3
Jonathan Cantwell
Team Saxo - Tinkoff
z.t
4
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
5
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
6
Marcel Kittel
Team Argos - Shimano
z.t
7
Mark Renshaw
Belkin Pro Cycling Team
z.t
8
Kenny Robert van Hummel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
9
Arnaud Démare
FDJ.fr
z.t
10
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
11
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
13
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
14
Robert Hunter
Garmin - Sharp
z.t
15
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
16
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
17
Geraint Thomas
Sky Procycling
z.t
18
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
z.t
19
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
20
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
21
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
22
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
23
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
24
Tiago José Pinto Machado
Radioshack - Leopard
z.t
25
Jurgen Roelandts
Lotto - Belisol Team
z.t
26
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Peter Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
28
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
29
Anthony Giacoppo
Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers
z.t
30
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
32
Boy van Poppel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
33
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Andrey Kashechkin
Astana Pro Team
z.t
36
Stefano Agostini
Cannondale
z.t
37
Koen de Kort
Team Argos - Shimano
z.t
38
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
39
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
40
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
41
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
42
Cristiano Salerno
Cannondale
z.t
43
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
44
Manuele Boaro
Team Saxo - Tinkoff
z.t
45
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
47
Marcel Sieberg
Lotto - Belisol Team
z.t
48
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
49
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
50
Adam Phelan
Drapac Cycling
z.t
51
William Clarke
Team Argos - Shimano
z.t
52
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
53
Christopher Juul Jensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
54
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
55
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
56
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
57
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
58
Tom-Jelte Slagter
Belkin Pro Cycling Team
z.t
59
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Laurent Didier
Radioshack - Leopard
z.t
61
Jens Voigt
Radioshack - Leopard
z.t
62
George Bennett
Radioshack - Leopard
z.t
63
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
64
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
z.t
65
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
66
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
67
Bert Grabsch
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
68
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
70
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
71
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
72
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
73
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
74
Simone Ponzi
Astana Pro Team
z.t
75
Stuart O'Grady
Orica-GreenEDGE
z.t
76
Brian Bach Vandborg
Cannondale
z.t
77
Jay McCarthy
Team Saxo - Tinkoff
z.t
78
Elia Favilli
Lampre - Merida
z.t
79
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
80
Jordan Kerby
z.t
81
Albert Timmer
Team Argos - Shimano
z.t
82
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
83
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
84
Calvin Watson
z.t
85
Julian Kern
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
87
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
88
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
89
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
90
Takashi Miyazawa
Team Saxo - Tinkoff
z.t
91
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
92
Federico Canuti
Cannondale
z.t
93
Frantisek Rabon
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
94
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 1'42"
95
Eros Capecchi
Movistar Team
op 0"
96
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
z.t
97
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
98
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
99
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
100
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
101
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
102
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
103
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
op 2'03"
104
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
z.t
105
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
z.t
106
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
op 0"
107
Bernhard Eisel
Sky Procycling
op 2'03"
108
Andy Schleck
Radioshack - Leopard
z.t
109
Damien Howson
op 2'07"
110
Juraj Sagan
Cannondale
op 0"
111
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
op 2'19"
112
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 0"
113
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
114
Matthew Lloyd
Lampre - Merida
z.t
115
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
116
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
z.t
117
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
118
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
119
Matthew Harley Goss
Orica-GreenEDGE
z.t
120
Bernard Sulzberger
Drapac Cycling
z.t
121
Jon Aberasturi Izaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
122
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
123
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
124
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
125
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
126
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
127
Yann Huguet
Team Argos - Shimano
z.t
128
Jonas Ahlstrand
Team Argos - Shimano
op 5'37"
129
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
op 0"
Nathan Haas
Garmin - Sharp
DNF
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares