En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour Down Under
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
20/01
Gawler
Hahndorf
133 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
André Greipel
Team HTC - Columbia
3u23'49"
2
Gregory Henderson
Sky Professional Cycling Team
z.t
3
Robbie McEwen
Team Katusha
z.t
4
Robert Hunter
Garmin - Transitions
z.t
5
Graeme Brown
Rabobank
z.t
6
Allan Davis
Astana
z.t
7
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
8
Luke Roberts
Team Milram
z.t
9
Baden Cooke
Team Saxo Bank
z.t
10
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
11
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
12
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
13
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
15
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
16
Eduard Vorganov
Team Katusha
z.t
17
Mauro Finetto
Liquigas - Doimo
z.t
18
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
z.t
19
Nikolas Maes
Quick Step
z.t
20
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
z.t
22
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Andriy Grivko
Astana
z.t
24
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
25
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
26
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
27
Christopher Sutton
Sky Professional Cycling Team
z.t
28
Markus Fothen
Team Milram
z.t
29
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
30
Gert Steegmans
Team RadioShack
z.t
31
Valeriy Dmitriyev
Astana
z.t
32
Matthew Wilson
Garmin - Transitions
z.t
33
Julian Dean
Garmin - Transitions
z.t
34
Jos van Emden
Rabobank
z.t
35
Mathew Hayman
Sky Professional Cycling Team
z.t
36
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
z.t
37
Addy Engels
Quick Step
z.t
38
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Robert Förster
Team Milram
z.t
41
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
z.t
42
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
43
Pieter Weening
Rabobank
z.t
44
George Hincapie
BMC Racing Team
z.t
45
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
46
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
47
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
48
Lance Armstrong
Team RadioShack
z.t
49
David Vitoria
Footon - Servetto
z.t
50
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
51
Matthew Harley Goss
Team HTC - Columbia
z.t
52
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
53
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Anthony Roux
FDJ
op 9"
55
Trent Lowe
Garmin - Transitions
z.t
56
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
57
Sébastien Rosseler
Team RadioShack
z.t
58
Christian Meier
Garmin - Transitions
z.t
59
Russell Downing
Sky Professional Cycling Team
z.t
60
Gerben Löwik
Omega Pharma - Lotto
z.t
61
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
62
Jonathan Cantwell
Fly V Australia
z.t
63
Daryl Impey
Team RadioShack
z.t
64
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
65
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
66
David Gutierrez Palacios
Footon - Servetto
z.t
67
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Doimo
z.t
68
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
z.t
69
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
70
Cameron Meyer
Garmin - Transitions
z.t
71
Peter McDonald
Drapac Porsche Cycling
z.t
72
Josep Jufre Pou
Astana
z.t
73
Aitor Perez Arrieta
Footon - Servetto
z.t
74
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
z.t
75
Jurgen Van Goolen
Omega Pharma - Lotto
z.t
76
Tom Leezer
Rabobank
z.t
77
Matthew Lloyd
Omega Pharma - Lotto
z.t
78
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Thomas Vedel Kvist
Quick Step
z.t
80
Bernhard Eisel
Team HTC - Columbia
z.t
81
Kristijan Koren
Liquigas - Doimo
z.t
82
Manuel Antonio Cardoso Leal
Footon - Servetto
z.t
83
Thomas Frei
BMC Racing Team
z.t
84
Jonas Ljungblad
Omega Pharma - Lotto
z.t
85
Tomas Vaitkus
Team RadioShack
op 20"
86
Denis Galimzyanov
Team Katusha
op 26"
87
Davide Viganò
Sky Professional Cycling Team
op 28"
88
Ben Swift
Sky Professional Cycling Team
z.t
89
Michele Merlo
Footon - Servetto
z.t
90
Marcel Sieberg
Team HTC - Columbia
op 34"
91
Michael Matthews
Team Jayco - Skins
op 55"
92
Timothy Roe
Trek-Livestrong U23
z.t
93
Arthur Vichot
FDJ
z.t
94
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Oscar Pereiro Sio
Astana
z.t
96
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
97
Alexandr Pliuschin
Team Katusha
z.t
98
Rohan Dennis
Team Jayco - Skins
z.t
99
Stef Clement
Rabobank
z.t
100
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
101
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
102
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
103
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
105
Pierre Cazaux
FDJ
z.t
106
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
107
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
z.t
108
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
109
Gorazd Stangelj
Astana
z.t
110
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
111
Mikael Cherel
FDJ
z.t
112
Kevin Van Impe
Quick Step
z.t
113
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
114
Mauro Facci
Quick Step
op 1'06"
115
Peter Sagan
Liquigas - Doimo
op 1'11"
116
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 1'19"
118
Martin Pedersen (1)
Footon - Servetto
op 1'33"
119
Bert Grabsch
Team HTC - Columbia
op 1'36"
120
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
121
Christopher Froome
Sky Professional Cycling Team
op 2'05"
122
Jack Bobridge
Garmin - Transitions
op 2'29"
123
David Kemp
Fly V Australia
op 2'41"
124
Mickael Delage
Omega Pharma - Lotto
op 2'44"
125
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
126
Rick Flens
Rabobank
z.t
127
Karsten Kroon
BMC Racing Team
z.t
128
Björn Schröder
Team Milram
op 3'42"
129
Simon Clarke
ISD - Neri
op 7'38"
130
Wim Stroetinga
Team Milram
z.t
131
Dominik Roels
Team Milram
z.t
132
Jason McCartney
Team RadioShack
z.t
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
DSQ
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares