En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/03
Nantou
Yuchih
166.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
12u31'26"
2
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
op 2"
3
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
op 13"
4
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
op 31"
5
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
op 37"
6
Frayre Moctezuma Eder
Elevate - Khs Pro Cycling
op 41"
7
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
8
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
9
Jason Lea
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
10
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
11
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 46"
12
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
op 1'23"
13
Connor Brown
Team Illuminate
op 1'24"
14
Robbie Hucker
Team Ukyo
op 1'40"
15
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
op 1'47"
16
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
op 1'52"
17
James Gene Piccoli
Elevate - Khs Pro Cycling
op 1'56"
18
Cameron Bayly
z.t
19
Takeaki Amezawa
Utsunomiya Blitzen
op 2'00"
20
Sebastian Schönberger
Hrinkow Advarics Cycleang
op 2'20"
21
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
op 2'21"
22
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
23
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
24
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
25
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
26
Cameron Piper
Team Illuminate
op 2'31"
27
Eddie Van Heerden
op 3'06"
28
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'13"
29
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 3'34"
30
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
31
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
op 4'00"
32
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 7'13"
33
Chris Harper
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 7'36"
34
Simon Pellaud
Team Illuminate
op 7'37"
35
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
op 8'10"
36
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
37
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
38
Calvin Beneke
op 8'36"
39
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 9'05"
40
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 9'14"
41
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
op 9'16"
42
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
op 12'12"
43
Raymond Kreder
Team Ukyo
op 12'32"
44
Chien Chou Chen
op 12'49"
45
Ayden Toovey
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 13'35"
46
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
op 14'01"
47
Yuma Koishi
op 15'14"
48
Joonyong Seo
Kspo Bianchi Asia Procycling
op 16'30"
49
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
op 16'32"
50
Chien-Liang Chen
op 17'39"
51
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 18'03"
52
Ben Hetherington
Memil CCN Pro Cycling
op 19'18"
53
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 19'40"
54
Sanghong Park
Lx Cycling Team
op 19'50"
55
Hyeong Min Choe
Geumsan Insam Cello
op 20'06"
56
Nawuti Liphongyu
op 20'21"
57
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
op 21'25"
58
Jambaljamts Sainbayar
RTS Racing Team
op 22'06"
59
Aidan Van Niekerk
op 22'30"
60
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
61
Thanakhan Chaiyasombat
op 22'32"
62
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
op 23'08"
63
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
op 23'16"
64
Shao Hsuan Lu
Ljubljana Gusto Xaurum
op 23'38"
65
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
op 24'45"
66
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
op 24'55"
67
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 25'36"
68
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
op 26'19"
69
Mornay Van Heerden
op 26'32"
70
Kevin Girkins
Elevate - Khs Pro Cycling
op 26'55"
71
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 27'47"
72
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 27'52"
73
Jing Huei Wang
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
74
Hayato Yoshida
z.t
75
En Chieh Liu
op 28'33"
76
Muhamad Adiq Husainie Othman
Team Sapura Cycling
z.t
77
Chih Hao Wu
op 28'40"
78
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
Team Sapura Cycling
op 29'01"
79
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
op 29'13"
80
Rei Onodera
Utsunomiya Blitzen
op 30'02"
81
Samuel Bassetti
op 30'59"
82
Samuel Volkers
Memil CCN Pro Cycling
op 32'01"
83
Jose Alfredo Rodriguez Victoria
Elevate - Khs Pro Cycling
op 32'08"
84
Warut Paekrathok
z.t
85
Martin Laas
Team Illuminate
op 32'45"
86
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
op 33'20"
87
Jaewoong Choi
Gapyeong Cycling Team
op 35'00"
88
Timon Loderer
Hrinkow Advarics Cycleang
op 35'36"
89
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
90
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
91
Ryu Suzuki
Utsunomiya Blitzen
op 35'38"
92
Byron Munton
op 35'51"
93
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 36'28"
94
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
op 38'25"
95
Brian McCulloch
Elevate - Khs Pro Cycling
op 39'30"
96
Jacob Tipper
Memil CCN Pro Cycling
op 41'29"
97
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 43'28"
98
Chao Kai Chin
op 47'11"
99
Hiski Kanerva
Memil CCN Pro Cycling
op 53'13"
100
Robert Orr
Memil CCN Pro Cycling
op 53'56"
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares