En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Jelajah Malaysia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
08/03
Kota Iskandar
Bandar Penawar
166.1 km
Result
Standings
1
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
3u39'24"
2
Mart Ojavee
Champion System
op 6"
3
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
op 8"
4
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
op 11"
5
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
6
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
z.t
7
Maruli Fajar
op 12"
8
Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi
Vali ASR Kerman
z.t
9
David Kopp
Team Eddy Merckx - Indeland
op 13"
10
Patrick Shaw
Genesys Wealth Advisers
z.t
11
Mark John Lexer Galedo
z.t
12
Steele Von Hoff
Genesys Wealth Advisers
op 14"
13
Sergey Kudentsov
z.t
14
Boris Shpilevskiy
Tabriz Petrochemical Team
z.t
15
Ioannis Tamouridis
SP Tableware
z.t
16
Hossein Nateghi
Vali ASR Kerman
z.t
17
Rizzardo Brenioli
Giant Kenda Cycling Team
z.t
18
Jean Mespoulède
z.t
19
Ahmad Fahrullah Alias
z.t
20
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac
z.t
21
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
22
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
23
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
z.t
24
Jonathan Mouchel
z.t
25
Wan Mohammed Najmee Wan Mohammed
z.t
26
Amir Mustafa Rusli
Drapac
z.t
27
Natthapon Jeebthaworn
z.t
28
Markus Eibegger
Tabriz Petrochemical Team
z.t
29
Herwin Jaya
z.t
30
Mohd Zamri Saleh
z.t
31
Mohamad Faris Abdul Razak
z.t
32
Mohamed Hafiz Rosli
Letua Cycling Team
z.t
33
Okart Bua-Loi
z.t
34
Vidal Celis Zabala
Letua Cycling Team
z.t
35
Adi Putera
z.t
36
Eugen Wacker
Letua Cycling Team
z.t
37
Sam Witmitz
Letua Cycling Team
z.t
38
Mohd Nor Rizuan Zainal
z.t
39
Matthias Friedemann
Champion System
z.t
40
Christoph Springer
SP Tableware
z.t
41
Jaan Kirsipuu
Champion System
z.t
42
Vadim Shaekhov
z.t
43
Yiming Zhao
Holy Brother Cycling Team
z.t
44
Bambang Suryadi
z.t
45
Suhardi Hassan
z.t
46
Jason Donald
Kelly Benefit Strategies - Optum Health
z.t
47
Jimmy Pranata
z.t
48
Dani Lesmana
z.t
49
Muhamad Nur Fatoni
z.t
50
Tots Oledan
z.t
51
Luc Hagenaars
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
52
Vladimir Tuychiev
z.t
53
Khairul Naim Azhar
z.t
54
Ericson Obosa
z.t
55
Iwan Setiawan
z.t
56
Mohd Shafari Abdul Malik
z.t
57
Gleb Gorbachev
z.t
58
Mohammad Khairul Aziz Abdullah
z.t
59
Jakapan Ruanpae
z.t
60
Abdullojon Akparov
z.t
61
Christopher Williams
Champion System
z.t
62
Lloyd Lucien Reynante
z.t
63
Azman Zulkifli Mohd (1)
z.t
64
Mohamad Fairet Rusli
z.t
65
Hartono Gunawan
z.t
66
Jianren Man
Holy Brother Cycling Team
z.t
67
Nara Motoi
Terengganu Cycling Team
z.t
68
Clemens Fankhauser
Champion System
z.t
69
Mohd Fadhli Fauzi
z.t
70
Jefri Amirul Anuar
z.t
71
Kee Meng Ang
z.t
72
Periklis Ilias
SP Tableware
z.t
73
Amiruddin Muhammad Amin
z.t
74
David McCann
Giant Kenda Cycling Team
z.t
75
Daniel Westmattelmann
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
76
Jalil Eslami
Vali ASR Kerman
z.t
77
Mohd Fauzan Ahmad Lutfi
z.t
78
Mohd Zaki Ramlee
z.t
79
Shahrizan Selamat
z.t
80
Khairul Anuar Ibrahim
z.t
81
Zailani Fahmi Irfan
z.t
82
Baoxin Wei
Holy Brother Cycling Team
z.t
83
Reid Mumford
Kelly Benefit Strategies - Optum Health
z.t
84
Yusup Abrekov
z.t
85
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
z.t
86
Nathan Haas
Genesys Wealth Advisers
z.t
87
Anthony Giacoppo
Genesys Wealth Advisers
z.t
88
Reduan Bin Yusop
z.t
89
Mohd Ekbar Zamanhuri
z.t
90
Irish Valenzuela
z.t
91
Mohamad Fairet Rusli
z.t
92
Jonathan Lovelock
Genesys Wealth Advisers
z.t
93
Ali Ahmad Fallanie
z.t
94
Guillaume Pont
SP Tableware
z.t
95
Jai Crawford
Giant Kenda Cycling Team
z.t
96
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
97
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
98
Yusrizal Usoff
Terengganu Cycling Team
z.t
99
Amiruddin Jamaludin
z.t
100
Alex Coutts
Giant Kenda Cycling Team
z.t
101
Chao Li (1984)
Holy Brother Cycling Team
z.t
102
Amin Eslampour
Vali ASR Kerman
z.t
103
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
104
Loh Sea Keong
z.t
105
Nawuti Liphongyu
z.t
106
Alexander Schmitt
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
107
Florent Sentucq
z.t
108
Maxime François Sylvain Martin
z.t
109
Junrong Ho
z.t
110
Mohd Yazrul Hisham Zulkefli
z.t
111
Sylvain Pandele
z.t
112
Mohammed Nazri Muhamad
z.t
113
Yohan Baudrit
z.t
114
Ryan Sherlock
Giant Kenda Cycling Team
z.t
115
Yong Li Ng
Letua Cycling Team
z.t
116
Mark O'Brien
SP Tableware
z.t
117
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
z.t
118
Kenichi Suzuki
Aisan Racing Team
z.t
119
Hock Seng Gan
z.t
120
Nathan Earle
Genesys Wealth Advisers
z.t
121
Antonius Christopher Tjondrokusumo
z.t
122
Saeed Nateghi
Vali ASR Kerman
z.t
123
Michael Creed
Kelly Benefit Strategies - Optum Health
z.t
124
Jesse Anthony
Kelly Benefit Strategies - Optum Health
z.t
125
Daniel Holloway
Kelly Benefit Strategies - Optum Health
z.t
126
Mohammad Zangi Abadi
Vali ASR Kerman
op 32"
127
Muhamad Rizal Muhamad
op 34"
128
Muhamad Ayub Mohd Radzi
z.t
129
Muradjan Khalmuratov
z.t
130
Mohammad Amirul Mohamed Ali
z.t
131
Ahmed Huzairi Abu Baker
z.t
132
Junheng Xu
Holy Brother Cycling Team
op 39"
133
Sarawut Sirionnachai
op 52"
134
Mohd Saifullah Jamal Alias
z.t
135
Mohd Nurshafiq Suhaimi
op 55"
136
Masahiro Shinagawa
Aisan Racing Team
op 1'00"
137
Erik Suprianto
z.t
138
Junaidi Hashim
z.t
139
Sarham B. Mlswan
z.t
140
Mohd Shahrulnizam Che Samsudin
op 1'05"
141
Mond Sayuti Mohd Zahit
z.t
142
Mohammad Nurhaimin Awang
z.t
143
Mohd Shawal Mohd Shafee
Letua Cycling Team
z.t
144
Abdul Rashid Ibrahim
op 1'16"
145
Akmal Amrun
op 1'21"
146
Heksa Priya Prasetya
op 2'39"
147
Mohd Salahuddin Mat Saman
op 4'36"
148
Mohamad Puad Mohd Syairazy
z.t
149
Ghazali Hamid
op 12'11"
150
Abdul Rahman Abu Hasan
z.t
151
Muhamad Hazwan Azeman
z.t
152
Mohd Shahrul Afiza Fauzan
op 17'34"
153
Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim
op 21'36"
2023
2022
2021
2019
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares