En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
68th Tour of Bulgaria
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
05/07
Karnobat
Gabrovo
188 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
18u45'43"
2
Georg Steinhauser
Tirol KTM Cycling Team
op 34"
3
Timo Kielich
Alpecin-Fenix Development Team
op 42"
4
Oscar Pelegri
Electro Hiper Europa
op 49"
5
Jakub Murias
Voster Ats Team
op 51"
6
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 57"
7
Ayco Bastiaens
Alpecin-Fenix Development Team
op 1'00"
8
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
op 1'02"
9
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 1'03"
10
Alexandre Leonien
op 1'04"
11
Byron Munton
Electro Hiper Europa
z.t
12
Stefan Hristov
op 1'07"
13
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 1'09"
14
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
op 1'14"
15
Víctor Martínez Garcia
Electro Hiper Europa
op 3'40"
16
Mirco Maestri
Bardiani CSF Faizane'
op 3'41"
17
Tom Lindner
P & S Metalltechnik
op 3'42"
18
Gustav Frederik Dahl
op 3'43"
19
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa
op 3'47"
20
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
op 3'50"
21
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
op 3'52"
22
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
op 5'30"
23
Mees Hendrikx
Alpecin-Fenix Development Team
op 5'52"
24
Preslav Balabanov
op 6'09"
25
Tomasz Budzinski
Mazowsze Serce Polski
op 6'17"
26
Tomas Kalojiros
Cycling Academy Trencín
op 6'22"
27
Evgeny Zotov
op 6'23"
28
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
op 6'24"
29
Loris Rouiller
Alpecin-Fenix Development Team
op 7'55"
30
Dimitrios Christakos
op 8'01"
31
Filippo Mori
op 8'03"
32
Balázs Rozsa
Team Novak
op 8'33"
33
Jan Stöhr
Cycling Academy Trencín
op 8'35"
34
Doriand Percrule
Team Novo Nordisk Development
z.t
35
Oleksandr Shevchenko
Eurocar Grawe Ukraine
op 8'38"
36
Panagiotis Christopoulos
op 8'39"
37
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin-Fenix Development Team
op 9'27"
38
Nathan Smith (°2000)
Team Novo Nordisk Development
op 10'24"
39
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa
op 10'38"
40
Borislav Ivanov
op 11'48"
41
Matevz Govekar
Tirol KTM Cycling Team
op 12'07"
42
Andreas Miltiadis
Gios
op 12'09"
43
Konstantinos Pavlides
op 12'53"
44
Zsolt Istlstekker
z.t
45
Andras Szatmary
op 12'54"
46
Davide Masi
op 12'56"
47
Daniel Guldfur
op 14'45"
48
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 15'17"
49
Szymon Krawczyk
Voster Ats Team
z.t
50
Nikolaos Michail Drakos
op 15'29"
51
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
op 15'31"
52
Petar Dimitrov
op 15'50"
53
Marton Solymosi
op 15'52"
54
Martin Papanov
op 16'18"
55
Paul Buschek
Tirol KTM Cycling Team
op 16'49"
56
None None
op 17'20"
57
Anders Bruun
op 19'29"
58
Thomas Metge
op 19'31"
59
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
op 19'34"
60
Wilmar Molina Rico
op 19'45"
61
Christos Philokyprou
op 19'49"
62
Florian Gamper
Tirol KTM Cycling Team
op 19'51"
63
Gergo Orosz
op 19'52"
64
Jan Dunnewind
Team Novo Nordisk Development
op 20'09"
65
Lachezar Angelov
op 20'31"
66
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
op 20'44"
67
Vitaliy Novakovskyi
Eurocar Grawe Ukraine
op 21'28"
68
Pavel Stöhr
Cycling Academy Trencín
op 21'37"
69
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk Development
op 22'14"
70
Yehor Dementyev
Team Novak
op 22'20"
71
Marceli Boguslawski
Mazowsze Serce Polski
op 22'40"
72
Evgeni Gerganov
op 22'42"
73
Niels Vandeputte
Alpecin-Fenix Development Team
op 22'46"
74
David Gabor Kovacs
Electro Hiper Europa
op 22'51"
75
Ulugbek Saidov
Team Novo Nordisk Development
op 22'56"
76
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
op 23'42"
77
Norbert Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 23'50"
78
Martin Chren
Dukla Banska Bystrica
op 23'54"
79
Yasen Alexandrov
z.t
80
Nikolai Genov
op 24'02"
81
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
op 24'44"
82
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
z.t
83
Gergo Gonczy
op 26'37"
84
Jovan Divnic
op 27'12"
85
Andrea Biancalani
op 27'17"
86
Leslie Leander Lührs
Tirol KTM Cycling Team
op 27'26"
87
Dusan Veselinovic
z.t
88
Lybomir Ilchev
op 27'29"
89
Serhii Sydor
Eurocar Grawe Ukraine
op 27'32"
90
Yordan Andreev
op 27'33"
91
Djordje Duric
z.t
92
Marko Stankovic
op 27'35"
93
Davide Italiani
op 27'38"
94
Yevhenii Kriachko
Eurocar Grawe Ukraine
op 28'11"
95
Simon Nagy
Cycling Academy Trencín
op 28'20"
96
Ladislav Frolek
Cycling Academy Trencín
op 28'26"
97
Louis Evans
Team Novo Nordisk Development
op 28'36"
98
Konstantin Marinkov
op 28'40"
99
Georgi Lumparov
op 30'42"
100
Simone Innocenti
op 31'12"
101
Yoan Kolev
op 32'12"
102
Marko Danilovic
op 32'34"
103
Vladimir Koev
op 33'37"
104
Jaime Alberto Restrepo Diosa
Team Novak
op 34'27"
105
Zlatin Valchev
op 39'29"
106
Stefan Kovar
Tirol KTM Cycling Team
op 39'42"
107
Denis Dyankov
op 39'51"
108
Agustin Del Negro
Team Novak
op 39'53"
109
Svetozar Hristov
op 43'10"
110
Deniz Ryustemov
op 43'24"
111
Yordan Petrov
op 43'57"
112
Mario Suchev
op 44'43"
113
Nikolay Dyankov
op 45'14"
114
Ventsislav Venkov
op 46'41"
116
Ádám Pápai
op 49'17"
117
Simone De Luca
op 50'44"
118
Armando Archimandrites
op 51'43"
119
Andrii Movchan
Eurocar Grawe Ukraine
op 53'06"
Charalampos Kastrantas
Kuwait Pro Cycling Team
DNS
Andrej Liska
Cycling Academy Trencín
DNS
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
DNS
Hristo Gechev
DSQ
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
DSQ
Teodor Rusev
DSQ
Gregor Matija Cerne
DNS
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
DNS
Alexandros Matsangos
DSQ
Agrotis Alexandros
DNF
Periklis Ilias
DMT Racing Team By Marconi Project's
DNF
Georgi Nikolov
DNF
Dobromir Minchev
OTL
Deyvid Mitov
OTL
Nikola Nikolov
OTL
Georgi Panchev
OTL
Martin Popov
OTL
Denis Shtilyanov
OTL
Jeppe Falk-Kristensen
DNF
Damian Ivanov
DNF
Daniel Petkov
DNF
Bozhidar Stefanov
DNF
Yannik Niebergall
P & S Metalltechnik
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares