En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
16/03
San Benedetto del Tronto
San Benedetto del Tronto
11,1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Wout Van Aert
Jumbo - Visma
11'06"
2
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 6"
3
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
op 11"
4
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
op 12"
5
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 16"
6
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
op 18"
7
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
op 24"
8
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
op 26"
9
Michael Hepburn
Team BikeExchange
op 27"
10
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 28"
11
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
12
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
op 30"
13
Edoardo Affini
Jumbo - Visma
op 32"
14
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 33"
15
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 35"
16
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
op 36"
17
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
18
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
19
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
op 37"
20
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
21
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 38"
22
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
op 39"
23
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 40"
24
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
25
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
op 42"
26
Tim Wellens
Lotto Soudal
z.t
27
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
op 44"
28
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
z.t
29
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
op 45"
30
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
op 46"
31
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
32
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
op 47"
33
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
34
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
op 48"
35
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
36
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
37
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
op 50"
38
Brent Van Moer
Lotto Soudal
z.t
39
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
40
Nicolas Jonathan Castroviejo
Ineos Grenadiers
op 51"
41
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
42
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
op 52"
43
Tom Scully
EF Education - Nippo
z.t
44
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
z.t
45
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
46
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
47
Xandro Meurisse
Alpecin - Fenix
z.t
48
Luka Mezgec
Team BikeExchange
z.t
49
Gonzalo Serrano
Movistar Team
op 53"
50
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
op 54"
51
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
52
Robert Gesink
Jumbo - Visma
op 55"
53
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
54
John Archibald
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
55
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
56
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
57
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
op 56"
58
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
59
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 57"
60
Nikias Arndt
Team DSM
z.t
61
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
62
Marc Soler
Movistar Team
op 58"
63
Romain Bardet
Team DSM
op 59"
64
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
65
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
66
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
op 48'54"
67
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
op 49'54"
68
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
69
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
op 50'54"
70
Davide Formolo
UAE Team Emirates
z.t
71
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
op 51'54"
72
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
73
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
op 53'54"
74
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
75
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
z.t
76
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
77
Dario Cataldo
Movistar Team
op 55'54"
78
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
79
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
op 57'54"
80
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
op 58'54"
81
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 59'54"
82
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 1u01'54"
83
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 1u02'54"
84
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1u03'54"
85
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
86
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 1u04'54"
87
Niki Terpstra
TotalEnergies
z.t
88
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
op 1u05'54"
89
Elia Viviani
Cofidis
z.t
90
Loic Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
91
Adrien Petit
TotalEnergies
op 1u06'54"
92
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
93
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 1u07'54"
94
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
op 1u08'54"
95
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
96
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
op 1u09'54"
97
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
98
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
op 1u10'54"
99
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
100
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
101
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
102
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
103
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
op 1u12'54"
105
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
106
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
107
Davide Ballerini
Deceuninck - Quick Step
op 1u13'54"
108
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 1u14'54"
109
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
op 1u15'54"
110
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 1u16'54"
111
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 1u17'54"
112
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
113
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
op 1u18'54"
114
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
op 1u19'54"
115
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
116
Niccolo Bonifazio
TotalEnergies
z.t
117
Tosh Van der Sande
Lotto Soudal
z.t
118
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
op 1u21'54"
119
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
op 1u22'54"
120
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
121
Thomas Boudat
Team Arkéa - Samsic
op 1u23'54"
122
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
op 1u24'54"
123
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1u25'54"
124
Pieter Vanspeybrouck
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
125
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
126
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
op 1u26'54"
127
Paul Martens
Jumbo - Visma
z.t
128
Joris Nieuwenhuis
Team DSM
z.t
129
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
130
Davide Villella
Movistar Team
z.t
131
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1u28'54"
132
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
133
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
134
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
135
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1u30'54"
136
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
137
Jasper De Buyst
Lotto Soudal
op 1u32'54"
138
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
139
Frederik Frison
Lotto Soudal
op 1u36'54"
140
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
141
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1u38'54"
142
Pavel Kochetkov
Gazprom - Rusvelo
z.t
143
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
144
Lorrenzo Manzin
TotalEnergies
op 1u40'54"
145
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
146
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
op 1u43'54"
147
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
op 1u45'54"
148
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
149
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
op 1u46'54"
150
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 1u48'54"
151
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1u49'54"
152
Attilio Viviani
Cofidis
op 1u50'54"
153
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1u54'54"
154
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1u56'54"
155
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
op 1u59'54"
156
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
157
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 2u07'54"
158
Roger Kluge
Lotto Soudal
op 2u10'54"
159
Fabio Sabatini
Cofidis
op 2u12'54"
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
DNF
Jack Bauer
Team BikeExchange
DNS
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
DNS
Nico Denz
Team DSM
DNS
Max Kanter
Team DSM
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares