En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/09
Poprad
Poprad
1.9 km
Result
Standings
1
Bob Jungels
Quick Step Floors
2'02"
2
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
3
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
4
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
op 1"
5
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
op 2"
6
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
8
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
9
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 3"
10
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
11
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
12
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
13
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
14
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
15
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
op 4"
16
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
17
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
18
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
19
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
20
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
21
Josef Cerny
Elkov - Author
op 5"
22
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
23
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
24
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
op 6"
25
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
26
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
27
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
28
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
29
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
30
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
31
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
32
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
33
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 7"
34
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
35
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
36
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
37
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
38
Idar Andersen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
39
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
op 8"
40
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
42
Martin Mortensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
43
Jodok Salzmann
Wsa Pushbikers
z.t
44
Adrian Babic
z.t
45
Vitaliy Buts
Team Hurom
z.t
46
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
47
Victor Lafay
Cofidis
z.t
48
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
49
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
50
Nicolae Tanovitchii
Team Novak
z.t
51
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
52
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 9"
53
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
54
Matús Stocek
z.t
55
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
56
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
57
Piotr Konwa
Elkov - Author
z.t
58
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
60
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
62
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
63
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 10"
64
Jonas Abrahamsen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
65
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
66
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
z.t
67
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
z.t
68
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
69
Viktor Verschaeve
z.t
70
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
z.t
71
Felix Ritzinger
z.t
72
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
74
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 12"
75
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
op 11"
76
Marton Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
77
Anton Lavrentyev
Apple Team
z.t
78
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
79
Stefan Kolb
Wsa Pushbikers
z.t
80
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
81
Serge Pauwels
Team Dimension Data
z.t
82
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
83
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
84
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
85
Hans-Jörg Leopold
Wsa Pushbikers
z.t
86
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
87
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
88
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
89
Florian Stork
Development Team Sunweb
op 12"
90
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
91
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
92
Daniel Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
93
Jakub Otruba
Elkov - Author
z.t
94
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
95
Róbert Malik
z.t
96
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
97
Oleksandr Prevar
Team Novak
z.t
98
Juraj Michalicka
z.t
99
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
100
Philipp Walsleben
op 13"
101
Juraj Karas
z.t
102
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
103
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
104
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
105
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
106
Anders Skaarseth
Cofidis
z.t
107
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
108
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 14"
109
tefan Nota
z.t
110
Andras Szatmary
Cube-Csomor MTB Team
z.t
111
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
112
Botond Hollo
Pannon Cycling Team
z.t
113
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
z.t
114
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
115
Peter Simon
Pannon Cycling Team
z.t
116
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
op 15"
117
Vadim Galeyev
Apple Team
z.t
118
Daniel Moricz
Kobanya Cycling Team
z.t
119
Kristian Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
120
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
121
Nurgali Turebekov
z.t
122
Sebastian Lander
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
123
Yehor Dementyev
Team Novak
z.t
124
Andrii Bratashchuk
Team Novak
z.t
125
Juraj Lajcha
op 16"
126
Stanislaw Aniolkowski
Team Hurom
z.t
127
Zsolt Istlstekker
Kobanya Cycling Team
op 18"
128
Jesper Morkov
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 17"
129
Samuele Oliveto
Kobanya Cycling Team
z.t
130
Yuriy Chsherbinin
Apple Team
z.t
131
Stefan Poll
Wsa Pushbikers
z.t
132
Alberto Marengo
Kobanya Cycling Team
z.t
133
Paul Taebling
LKT Team Brandenburg
z.t
134
Maxat Ayazbayev
Apple Team
op 18"
135
Lorant Balazsi
Team Novak
z.t
136
Amine Ahmed Galdoune
Kobanya Cycling Team
z.t
137
Mateusz Manowski
Team Hurom
z.t
138
Peter Laszlo
Team Novak
op 19"
139
Sultan Khalel
op 21"
140
Oleg Zemlyakov
Apple Team
z.t
141
Rostyslav Zhukovskyi
Kobanya Cycling Team
op 27"
142
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
op 28"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares