En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Slovaquie
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
05/06
Stropkov
Liptovský Hrádok
212.5 km
Result
Standings
1
Sergey Nikolaev
Itera-Katusha
5u10'25"
2
Krisztián Lovassy
Utensilnord Ora24.eu
z.t
3
Maximilian Beyer
z.t
4
Daniel McLay
z.t
5
Nikola Aistrup
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
6
Walt De Winter
z.t
7
Josef Hosek
Bauknecht - Author
z.t
8
Louis Verhelst
Etixx - iHNed
z.t
9
Joey van Rhee
Metec - TKH Continental Cyclingteam
z.t
10
Maros Kovac
Dukla Trencin Trek
z.t
11
Tomas Buchacek
Bauknecht - Author
z.t
12
Jorne Carolus
z.t
13
Luc Hagenaars
Metec - TKH Continental Cyclingteam
z.t
14
Dennis Smit
Metec - TKH Continental Cyclingteam
z.t
15
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
z.t
16
Yonder Godoy
z.t
17
Carlos Molina
z.t
18
Tadej Valjavec
Sava
z.t
19
Jiri Hudecek
Bauknecht - Author
z.t
20
Nicola Dal Santo
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
21
Ole Quast
Stevens Racing Team
z.t
22
Tomáš Koudela
Etixx - iHNed
z.t
23
Mats Andersson
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
24
Reda Aadel
z.t
25
Roman Bronis
Dukla Trencin Trek
z.t
26
Hans Pirius
z.t
27
Matej Jurco
Dukla Trencin Trek
op 9"
28
Peter Koning
Metec - TKH Continental Cyclingteam
z.t
29
Jurriën Bosters
Metec - TKH Continental Cyclingteam
op 12"
30
Pawel Franczak
Team Wibatech - Brzeg
op 1'05"
31
Markus Hoelgaard
Etixx - iHNed
op 1'15"
32
Petr Vakoc
Etixx - iHNed
z.t
33
Bartosz Warchol
z.t
34
Kasper Klostergaard Larsen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
35
Jiri Polnický
Bauknecht - Author
z.t
36
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware
z.t
37
Tim Mikelj
Sava
op 1'45"
38
Heinrich Berger
op 1'55"
39
Paulius Siskevicius
z.t
40
Peter Simon
Utensilnord Ora24.eu
op 1'56"
41
Igor Frolov
Itera-Katusha
z.t
42
Roniel Campos
z.t
43
Jose Franco
z.t
44
Gabriele Bosisio
Utensilnord Ora24.eu
z.t
45
Jarno Gmelich
z.t
46
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
z.t
47
Karel Hnik
Etixx - iHNed
z.t
48
Frantisek Padour
Bauknecht - Author
z.t
49
Patrik Tybor
Dukla Trencin Trek
z.t
50
Maksim Razumov
Itera-Katusha
op 2'00"
51
Stig Broeckx
op 2'18"
52
Patrik Sinkewitz
Meridiana Kamen Team
z.t
53
Dominik Oborski
z.t
54
Martin Mortensen
Concordia Forsikring - Riwal
op 2'25"
55
Marek Canecky
z.t
56
Daniel Holm Foder
Blue Water Cycling
op 2'34"
57
Rasmus Guldhammer
Blue Water Cycling
z.t
58
Juraj Lajcha
z.t
59
Martin Haring
z.t
60
Anasse Ait El Abdia
z.t
61
Emanuel Piaskowy
z.t
62
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
z.t
63
Jan Chalupcik
z.t
64
Zolt Der
Utensilnord Ora24.eu
z.t
65
Johann Schwabik
z.t
66
Mikkel Mortensen
Concordia Forsikring - Riwal
z.t
67
Kirill Zakharov
op 2'45"
68
Michal Kolar
Dukla Trencin Trek
op 2'55"
69
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
op 3'14"
70
Frederico Rocchetti
Utensilnord Ora24.eu
op 3'21"
71
Erik Baska
Dukla Trencin Trek
op 3'32"
72
Petrus van Dijk
SP Tableware
z.t
73
David Dvorsky
Bauknecht - Author
z.t
74
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 4'01"
75
Enrico Rossi
Meridiana Kamen Team
op 4'07"
76
Aske Vorre Louring
Blue Water Cycling
op 4'15"
77
Evgeny Zverkov
Itera-Katusha
z.t
78
Dennis Sckarbath
z.t
79
Andrea Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 5'23"
80
António Barbio
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
81
Nik Burjek
Sava
z.t
82
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
83
Massimo Demarin
Meridiana Kamen Team
z.t
84
Martin Herbæk Grøn
Concordia Forsikring - Riwal
op 0"
85
Neofytos Sakellaridis Mangouras
SP Tableware
op 7'39"
86
Evgeny Zotov
op 9'16"
87
Frederik Frison
op 9'24"
88
Denis Chuporshnev
op 9'40"
89
Róbert Malik
z.t
90
Ismail Ayoune
z.t
91
Jure Bitenc
Sava
z.t
92
Juraj Kovacik
z.t
93
Lukáš Batora
z.t
94
Panagiotis Chatzakis
SP Tableware
z.t
95
Miroslav Debnar
z.t
96
Rob Leemans
z.t
97
Volodymyr Gomenyuk
Kolss Cycling Team
z.t
98
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware
z.t
99
Daniel Harnisch
z.t
100
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
101
Anthony Maldonado
z.t
102
Endi irol
Meridiana Kamen Team
z.t
103
Renaud Pioline
z.t
104
Mathias Møller Nielsen
Blue Water Cycling
z.t
105
Jacob Kjeldsen
Blue Water Cycling
z.t
106
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
107
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
op 11'29"
108
Evgeniy Zheltobryukhov
op 12'29"
109
Matej Krajicek
z.t
110
Jesper Asselman
Metec - TKH Continental Cyclingteam
op 12'31"
111
Jozef Palcak
z.t
112
Filippo Baggio
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 13'05"
113
Peter Kusztor
Utensilnord Ora24.eu
op 13'46"
114
Adil Jelloul
op 14'23"
115
Ziga Groselj
Sava
op 17'10"
116
Matteo Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 22'22"
117
Ivan Rovny
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 22'32"
118
Danil Spolnik
op 25'00"
119
Viktor Shmalko
Itera-Katusha
z.t
120
Luis Diaz
z.t
121
Ziga Marolt
Sava
z.t
Essaïd Abelouache
DNF
Julien Ammendola
DNF
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
DNF
Soufiane Haddi
DNF
Denys Kostyuk
Kolss Cycling Team
DNF
Xavier Quevedo
DNF
Frederik Thalund Jensen
Blue Water Cycling
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares