En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
02/08
Vesoul
La Planche des Belles Filles
143.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tom Pidcock
Team Wiggins Le Col
6u55'19"
2
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
op 36"
3
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
op 40"
4
Attila Valter
CCC Development Team
op 41"
5
Andreas Vangstad
Joker BMI
op 47"
6
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
op 49"
7
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
8
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
op 52"
9
Alexander Evans
SEG Racing Academy
op 54"
10
Adria Moreno Sala
op 55"
11
Michal Schlegel
Elkov - Author
op 57"
12
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
op 59"
13
Karel Hnik
Elkov - Author
op 1'00"
14
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 1'06"
15
Adam Hartley
SEG Racing Academy
op 1'10"
16
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 1'11"
17
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
op 1'24"
18
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker BMI
op 1'28"
19
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
20
Michal Paluta
CCC Development Team
op 1'29"
21
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
z.t
22
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
op 1'34"
23
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 1'37"
24
Anthony Rappo
IAM Excelsior
op 1'39"
25
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
op 1'51"
26
Manabu Ishibashi
Team Bridgestone Cycling
op 1'53"
27
Anton Kuzmin
Astana City
op 2'00"
28
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 2'01"
29
Florent Castellarnau
z.t
30
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
op 2'07"
31
Jeremy Cabot
op 2'09"
32
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
op 2'12"
33
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
34
Natnael Tesfatsion Ocbit
Dimension Data for Qhubeka
op 2'16"
35
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 2'17"
36
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
op 2'36"
37
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 2'41"
38
Piotr Brozyna
CCC Development Team
op 2'42"
39
Robin Meyer
op 2'47"
40
Matteo Jorgenson
op 2'51"
41
Yannis Voisard
Akros - Thömus
op 2'53"
42
Yuma Koishi
Team Ukyo
op 2'55"
43
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
op 2'57"
44
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 3'00"
45
Jeremy Bellicaud
op 3'01"
46
Oivind Lukkedal
Joker BMI
op 3'21"
47
Eddy Fine
op 3'22"
48
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
z.t
49
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
op 3'30"
50
Marlon Gaillard
op 3'35"
51
Clément Champoussin
op 3'40"
52
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
op 3'42"
53
Daniil Marukhin
Astana City
op 3'43"
54
Marten Kooistra
Team Sunweb
op 3'53"
55
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
56
Théo Delacroix
op 3'57"
57
Nariyuki Masuda
Utsunomiya Blitzen
op 3'58"
58
Masahiro Ishigami
op 3'59"
59
Rémi Aubert
op 4'02"
60
Piotr Pekala
CCC Development Team
op 4'12"
61
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 4'18"
62
Valentin Ferron
op 4'19"
63
Nurbergen Nurlykhassym
Astana City
op 4'21"
64
Johannes Adamietz
Herrmann Radteam
op 4'42"
65
Szymon Tracz
CCC Development Team
z.t
66
Antoine Bravard
op 4'44"
67
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
op 4'49"
68
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
op 4'51"
69
Aurélien Doleatto
op 4'52"
70
Stefan Bennett
op 5'14"
71
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
op 5'21"
72
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
op 5'27"
73
Alexander Tarlton
Herrmann Radteam
op 5'48"
74
Jakob Geßner
Heizomat Rad-Net
z.t
75
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
76
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
77
Atsushi Oka
Utsunomiya Blitzen
op 5'55"
78
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
op 6'04"
79
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
op 6'20"
80
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
op 6'23"
81
Lance Haidet
Aevolo
op 6'28"
82
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
op 6'33"
83
Connor Brown
Dimension Data for Qhubeka
op 6'39"
84
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
z.t
85
El Mehdi Chokri
Dimension Data for Qhubeka
op 6'44"
86
Jan Barta
Elkov - Author
op 6'45"
87
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
op 6'46"
88
Eric Voigt
op 6'55"
89
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
op 7'03"
90
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
op 7'04"
91
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 7'10"
92
Kamil Malecki
CCC Development Team
op 7'16"
93
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 7'33"
94
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
op 7'40"
95
Fabien Canal
Team Cross Safir Ganova
op 7'45"
96
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
op 8'09"
97
Florian Obersteiner
Herrmann Radteam
op 8'11"
98
Lukas Meiler
Team Vorarlberg Santic
op 8'14"
99
Mathieu Rigolot
z.t
100
Jannik Steimle
Deceuninck - Quick Step
op 8'15"
101
Takeaki Amezawa
Ljubljana Gusto Santic
op 8'22"
102
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
op 8'31"
103
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
op 8'34"
104
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
op 8'39"
105
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
op 8'40"
106
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 8'49"
107
Thomas Champion
op 8'51"
108
James Fouche
Team Wiggins Le Col
op 8'57"
109
Bolat Niyazov
Astana City
op 9'00"
110
Olzhas Bayembayev
Astana City
op 9'13"
111
Gianni Vermeersch
Corendon - Circus
op 9'14"
112
Frantisek Sisr
Elkov - Author
op 9'23"
113
Florian Vermeersch
Lotto - Soudal U23
op 9'59"
114
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
op 10'36"
115
Alexander Konychev
Team Dimension Data
op 10'39"
116
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
op 10'40"
117
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
op 10'44"
118
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
119
Kaden Groves
SEG Racing Academy
op 10'45"
120
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
op 10'47"
121
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
op 10'49"
122
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 10'50"
123
Gage Hecht
Aevolo
z.t
124
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
z.t
125
Charlie Meredith
op 10'51"
126
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 11'49"
127
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
op 11'52"
128
Nicolas Debeaumarche
Trek - Segafredo
op 11'53"
129
Hadrien Degrandcourt
z.t
130
Romain Campistrous
op 12'04"
131
Théo Menant
op 12'05"
132
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
op 12'09"
133
Tim Merlier
Corendon - Circus
op 12'15"
134
Christopher Hatz
Herrmann Radteam
op 12'27"
135
Edo Maas
Development Team Sunweb
op 12'28"
136
Joel Suter
Akros - Thömus
op 12'29"
137
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 12'36"
138
Stefan Brandlmeier
Herrmann Radteam
op 12'40"
139
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 12'44"
140
Sergey Luchshenko
Astana City
op 12'45"
141
Shotaro Iribe
Shimano Racing Team
op 13'02"
142
Nicolas Prodhomme
op 13'40"
143
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
op 14'27"
144
Herman Dahl
Joker BMI
op 14'30"
145
Ole Forfang
Joker BMI
op 14'32"
146
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
op 14'33"
147
Théry Schir
op 14'51"
148
Karl Patrick Lauk
Groupama - FDJ CT
op 14'54"
149
Michael Hernandez
Aevolo
op 15'23"
150
Riley Sheehan
Aevolo
op 15'29"
151
Lennart Jung
Herrmann Radteam
op 15'46"
152
Julien Souton
op 16'24"
153
Corey Davis
Team Skyline
op 19'09"
154
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 21'24"
155
Dylan Page
IAM Excelsior
op 22'16"
156
Niklas Markl
Development Team Sunweb
op 23'51"
157
Louis Pijourlet
op 23'59"
158
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
op 24'22"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares