En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
29/07
Ribeauville
Lac Blanc
165.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
4u52'17"
2
James Knox
Team WIGGINS
op 1"
3
Fabien Schmidt
op 6"
4
Steff Cras
BMC Development Team
op 7"
5
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
6
Brandon McNulty
Rally Cycling
op 10"
7
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
8
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
op 18"
9
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 25"
10
Maxime Robert
op 27"
11
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
op 36"
12
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
z.t
13
Jai Hindley
z.t
14
Gregoire Tarride
op 1'12"
15
Jaakko Hänninen
op 2'00"
16
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 2'23"
17
Michael Storer
op 2'43"
18
Raffael Freienstein
Team Lotto - Kern Haus
op 3'33"
19
Adrien Legros
op 3'38"
20
Yoann Barbas
z.t
21
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
op 3'55"
22
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
23
Lucas Eriksson
Seg Racing Academy
op 4'17"
24
Tiago Antunes
op 4'32"
25
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
op 4'35"
26
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
27
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
28
Jan Maas
Seg Racing Academy
op 5'28"
29
Gordian Banzer
op 5'51"
30
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 6'01"
31
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
op 6'39"
32
Johannes Adamietz
Team Heizomat
op 7'28"
33
Frédéric Guillemot
op 7'33"
34
Stuart Balfour
op 8'30"
35
Martin Schäppi
BMC Development Team
op 9'00"
36
Edouard Lauber
z.t
37
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
op 9'06"
38
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
op 11'26"
39
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
40
Edward Anderson
Axeon Hagens Berman
z.t
41
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
42
Geoffrey Bouchard
op 11'50"
43
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 13'22"
44
Robert Stannard
op 15'01"
45
Ole Forfang
Joker Icopal
op 17'06"
46
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
op 18'40"
47
Joshua Stritzinger
Team Lotto - Kern Haus
op 18'48"
48
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
op 19'01"
49
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
50
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
51
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
52
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
53
Jan RÜttimann
op 19'23"
54
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
op 21'55"
55
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
56
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
57
Axel Chatelus
z.t
58
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
59
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 22'58"
60
Pirmin Lang
Roth - Akros
op 24'50"
61
Ryan Reilly
op 26'21"
62
Yolan Sylvestre
op 26'27"
63
Benjamin Dyball
ST George Continental Team
op 27'20"
64
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
op 27'47"
65
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
z.t
66
Jasper Philipsen
BMC Development Team
z.t
67
Bas Tietema
An Post Chain Reaction
z.t
68
Callum Scotson
BMC Development Team
z.t
69
Oliver Wood
Team WIGGINS
z.t
70
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
71
Florian Nowak
z.t
72
Regan Gough
An Post Chain Reaction
z.t
73
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
74
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
z.t
75
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
op 29'48"
76
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 34'05"
77
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 35'09"
78
Dylan Sunderland
NSW Insitute of Sport
z.t
79
Leon Rohde
Development Team Sunweb
z.t
80
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
81
Hailemelekot Hailu
z.t
82
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
83
Maxime Le Lavandier
z.t
84
Etienne Georgi
Team WIGGINS
z.t
85
Nathan Draper
Team WIGGINS
z.t
86
Joey Walker
Team WIGGINS
z.t
87
Rémi Aubert
z.t
88
Max Kanter
Development Team Sunweb
z.t
89
Alexandre Jamet
z.t
90
Jan Hugger
0711 / Cycling
z.t
91
Cristian Mota Perez
z.t
92
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
93
Anthony Rappo
z.t
94
Joab Schneiter
z.t
95
Samuel Jenner
z.t
96
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
z.t
97
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
z.t
98
Florent Castellarnau
z.t
99
Mathieu Caramel
z.t
100
Aurélien Lionnet
z.t
101
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
102
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
z.t
103
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
op 36'49"
104
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
op 39'47"
105
Thomas Devaux
op 39'53"
106
Ludovic Viennet
z.t
107
Alexis Huck
op 40'20"
108
Carmelo Foti
Leopard Pro Cycling
op 40'38"
109
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
op 40'53"
110
Albert Muela Galvez
An Post Chain Reaction
op 41'09"
111
Aksel Nommela
Leopard Pro Cycling
op 41'23"
112
Fabio Jakobsen
Seg Racing Academy
z.t
113
Juanjo Aguero
op 41'35"
114
Ethan Hayter
op 43'25"
115
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 45'09"
116
Florian Barket
op 45'33"
117
Florian Dumourier
op 47'56"
118
Konrad Geßner
Rad-Net Rose Team
op 49'07"
119
Matthieu Garnier
op 52'03"
120
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
op 54'24"
121
Jesus Alfonso Arozamena Carretero
z.t
122
Bram Welten
BMC Development Team
z.t
123
Michael Hernandez
Aevolo
op 54'36"
124
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
op 55'53"
125
Raphael Dienert
op 55'59"
126
Tyler Stites
Aevolo
op 58'53"
Matthew Bostock
DNF
Mathieu Converset
DNF
Mark Downey
DNF
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
DNF
Romain Faussurier
DNF
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
DNF
Adam Hartley
DNF
Pierre-Henri Jung
DNF
Tobias Nolde
Rad-Net Rose Team
DNF
Julien Pierrat
DNF
Romain Seigle
DNF
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
DNF
Matt Walls
DNF
Reece Wood
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares