En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/05
Balatonfüred
Nagykanizsa
183 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
7u58'03"
2
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
3
Maciej Paterski
Voster Ats Team
op 6"
4
Alberto Dainese
Team DSM
op 8"
5
Jakub Mareczko
Vini Zabù
z.t
6
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
7
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
8
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
op 10"
9
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 11"
10
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 12"
11
Taj Jones
Israel Cycling Academy
z.t
12
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
13
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
14
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 13"
15
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
op 14"
16
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
17
Kaden Groves
Team BikeExchange
z.t
18
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
19
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
22
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
24
Luca Pacioni
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
25
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
26
Gergo Orosz
Hungary
z.t
27
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Artyom Zakharov
Astana - Premier Tech
z.t
29
Niklas Markl
Team DSM
z.t
30
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
31
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Kamil Gradek
Vini Zabù
z.t
33
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
34
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
35
Ádám Kristóf Karl
Hungary
z.t
36
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
37
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
38
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
39
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
40
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
41
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
42
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
43
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
44
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
45
Yevgeniy Fedorov
Astana - Premier Tech
z.t
46
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
47
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
48
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
50
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
51
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
52
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
53
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
54
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
z.t
55
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
z.t
56
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
57
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
58
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
59
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
60
Romain Combaud
Team DSM
z.t
61
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
62
Viktor Filutas
Giotti Victoria Savini Due
z.t
63
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
64
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
65
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
66
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
67
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
68
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
69
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
z.t
71
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
72
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
z.t
73
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
74
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
75
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
76
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
77
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
78
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
79
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
z.t
80
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
81
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
82
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
83
Balázs Rozsa
Hungary
z.t
84
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
85
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
86
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
z.t
87
Asbjørn Kragh Andersen
Team DSM
z.t
88
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
89
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
90
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
91
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
92
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
93
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
94
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
95
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
96
Michel Heßmann
Jumbo-Visma Development Team
z.t
97
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
98
Norbert Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
99
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
100
Norbert Hrenkó
Hungary
z.t
101
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
102
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
103
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
104
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
105
Simone Bevilacqua
Vini Zabù
z.t
106
Ferenc Szollosi
Hungary
z.t
107
Zsombor Palumby
Hungary
z.t
108
Jakob Egholm
Trek - Segafredo
z.t
109
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
z.t
110
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
111
Marco Frapporti
Vini Zabù
z.t
112
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
113
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
114
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
115
Louis Blouwe
Bingoal WB Development Team
z.t
116
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 36"
117
Emils Liepins
Trek - Segafredo
op 42"
118
Mick Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
z.t
119
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
120
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
121
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
122
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 59"
123
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
z.t
124
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'51"
125
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 3'00"
126
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
127
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'50"
128
Sam Bewley
Team BikeExchange
op 4'47"
129
Liam Bertazzo
Vini Zabù
op 6'08"
130
Ahmed Madan
Bahrain Victorious
op 6'25"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares