En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/05
Siofok
Kaposvár
173 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
3u54'12"
2
Jakub Mareczko
Vini Zabù
op 4"
3
Patryk Stosz
Voster Ats Team
z.t
4
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 6"
5
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
6
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 7"
7
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8"
8
Taj Jones
Israel Cycling Academy
z.t
9
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 9"
10
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
op 10"
11
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
12
Kaden Groves
Team BikeExchange
z.t
13
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
14
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
15
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
16
Alberto Dainese
Team DSM
z.t
17
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
18
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Ádám Kristóf Karl
Hungary
z.t
22
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
24
Luca Pacioni
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
25
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
26
Artyom Zakharov
Astana - Premier Tech
z.t
27
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
28
Gergo Orosz
Hungary
z.t
29
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
30
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
31
Mihkel Raim
Mazowsze Serce Polski
z.t
32
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
33
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
34
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
35
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
36
Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
37
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
38
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
39
Kamil Gradek
Vini Zabù
z.t
40
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
41
Niklas Markl
Team DSM
z.t
42
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
43
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
45
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
47
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
48
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
50
Viktor Filutas
Giotti Victoria Savini Due
z.t
51
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
52
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
53
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
54
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
56
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
z.t
57
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
58
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
59
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
60
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
62
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
63
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
64
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
65
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
66
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
67
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
68
Adrian Kurek
Mazowsze Serce Polski
z.t
69
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
70
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
71
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
72
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
z.t
73
Yevgeniy Fedorov
Astana - Premier Tech
z.t
74
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
75
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
76
Romain Combaud
Team DSM
z.t
77
Balázs Rozsa
Hungary
z.t
78
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
79
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
z.t
80
Simone Bevilacqua
Vini Zabù
z.t
81
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
82
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
83
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
84
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
85
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
86
Ferenc Szollosi
Hungary
z.t
87
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
88
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
89
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
90
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
91
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
92
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
93
Gergely Szarka
Giotti Victoria Savini Due
z.t
94
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
z.t
96
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
97
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
98
Sean De Bie
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
99
Michel Heßmann
Jumbo-Visma Development Team
z.t
100
Jakob Egholm
Trek - Segafredo
z.t
101
Norbert Hrenkó
Hungary
z.t
102
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
103
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
104
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
105
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
106
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
107
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
108
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
109
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
110
Marco Frapporti
Vini Zabù
z.t
111
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
112
János Pelikán
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
113
Norbert Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
114
Louis Blouwe
Bingoal WB Development Team
z.t
115
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
z.t
116
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
117
Liam Bertazzo
Vini Zabù
z.t
118
Zsombor Palumby
Hungary
z.t
119
Asbjørn Kragh Andersen
Team DSM
z.t
120
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 32"
121
Sam Bewley
Team BikeExchange
z.t
122
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 38"
123
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
124
Mick Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
z.t
125
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
126
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
127
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 55"
128
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
z.t
129
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'47"
130
Ahmed Madan
Bahrain Victorious
op 6'21"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares