En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
01/09
Sárospatak
Kazincbarcika
171 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
14u10'38"
2
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 2"
3
Lennard Hofstede
Team Jumbo - Visma
op 3"
4
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6"
5
David van der Poel
Alpecin - Fenix
op 7"
6
Andras Szatmary
z.t
7
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
9
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
op 8"
10
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 9"
11
Kristian Kulset
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
12
Chris Harper
Team Jumbo - Visma
z.t
13
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 10"
14
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 11"
15
Arturo Gravalos
z.t
16
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
17
Marton Dina
Kometa Xstra Cycling Team
op 12"
18
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
19
Tobias Foss
Team Jumbo - Visma
z.t
20
Aksel Nommela
Bingoal WB
z.t
21
Attila Valter
CCC Team
z.t
22
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
23
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
24
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
25
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
z.t
26
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
27
Riccardo Stacchiotti
Vini Zabù - KTM
z.t
28
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
29
Markus Hoelgaard
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
30
Lukasz Wisniowski
CCC Team
z.t
31
Francesco Manuel Bongiorno
Vini Zabù - KTM
z.t
32
Alexander Konychev
Mitchelton - Scott
z.t
33
Roberto Gonzalez
Vini Zabù - KTM
z.t
34
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
35
Leonardo Tortomasi
Vini Zabù - KTM
z.t
36
Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
z.t
37
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
38
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
39
Matteo Badilatti
Israel Start-Up Nation
z.t
40
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
z.t
41
Torstein Traeen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
42
Marcel Meisen
Alpecin - Fenix
z.t
43
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Jonas Abrahamsen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
45
Torjus Sleen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
46
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
47
Alexis Guerin
Team Vorarlberg Santic
z.t
48
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
z.t
49
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
50
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Karel Hnik
Elkov - Kasper
z.t
52
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
z.t
53
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Michal Schlegel
Elkov - Kasper
z.t
55
Laurens Huys
Bingoal WB
z.t
56
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
57
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
58
Janez Brajkovic
Adria Mobil
z.t
59
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
60
Michal Paluta
CCC Team
z.t
61
David Per
Adria Mobil
op 52"
62
Kamil Gradek
CCC Team
op 1'25"
63
Loris Rouiller
Alpecin - Fenix
op 1'49"
64
Giacomo Garavaglia
Kometa Xstra Cycling Team
op 1'56"
65
Viktor Filutas
Giotti Victoria
op 2'20"
66
Rory Sutherland
Israel Start-Up Nation
op 2'23"
67
Antoine Benoist
Alpecin - Fenix
op 2'29"
68
Ádám Kristóf Karl
op 2'45"
69
Kevin Rivera
Androni Giocatolli - Sidermec
op 2'48"
70
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
op 3'06"
71
William Clarke
Trek - Segafredo
op 3'41"
72
Veljko Stojnic
Vini Zabù - KTM
op 5'30"
73
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'36"
74
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
75
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
76
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
op 6'02"
77
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 6'16"
78
Riccardo Verza
Kometa Xstra Cycling Team
op 6'32"
79
Luca Pacioni
Androni Giocatolli - Sidermec
op 7'12"
80
János Pelikán
op 7'15"
81
Andrea Guardini
Giotti Victoria
op 7'16"
82
Yehor Dementyev
Team Novak
z.t
83
Julien Mortier
Bingoal WB
z.t
84
Andras Szentpeteri
Team Novak
z.t
85
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
op 7'36"
86
Niels Vandeputte
Alpecin - Fenix
op 7'40"
87
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
op 8'14"
88
Balázs Rozsa
z.t
89
Lukas Meiler
Team Vorarlberg Santic
z.t
90
James Mitri
Vini Zabù - KTM
op 8'15"
91
Emil Dima
Giotti Victoria
op 8'16"
92
Gergely Szarka
Giotti Victoria
z.t
93
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
op 9'41"
94
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
95
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
96
Mathias Alexander E. Larsen
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
97
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
98
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
99
Emils Liepins
Trek - Segafredo
op 10'45"
100
Zsombor Palumby
op 10'48"
101
Martin Meiler
Team Vorarlberg Santic
op 11'18"
102
Diether Sweeck
Credishop-Fristads
op 12'31"
103
Jakub Mareczko
CCC Team
op 12'57"
104
Simone Casanova
op 13'07"
105
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 13'21"
106
Gergo Orosz
op 13'26"
107
Alois Kankovsky
Elkov - Kasper
op 13'27"
108
Laurenz Rex
Wallonie - Bruxelles Development Team
z.t
109
Erlend Blikra
Uno-X Norwegian Development Team
op 13'51"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares