En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UEC Road European Championships
Result
1
Annemiek van Vleuten
Mitchelton - Scott
2u50'46"
2
Elisa Longo Borghini
Trek - Segafredo Ladies
op 1"
3
Katarzyna Niewiadoma
Canyon // Sram Racing
op 6"
4
Chantal Blaak-van den Broek
Boels Dolmans Cycling Team
op 7"
5
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
op 2'30"
6
Lisa Brennauer
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
op 3'28"
7
Lotte Kopecky
Lotto Soudal Ladies
z.t
8
Marianne Vos
CCC - Liv
z.t
9
Elena Cecchini
Canyon // Sram Racing
z.t
10
Amy Pieters
Boels Dolmans Cycling Team
op 3'29"
11
Emilia Fahlin
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
12
Christine Majerus
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
13
Marta Lach
CCC - Liv
z.t
14
Elise Chabbey
Equipe Paule Ka
z.t
15
Marlen Reusser
Equipe Paule Ka
z.t
16
Cecilie Uttrup Ludwig
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
17
Ellen van Dijk
Trek - Segafredo Ladies
z.t
18
Marta Cavalli
Valcar Travel & Service
z.t
19
Demi Vollering
Parkhotel Valkenburg
z.t
20
Hannah Barnes
Canyon // Sram Racing
z.t
21
Anna van der Breggen
Boels Dolmans Cycling Team
op 3'33"
22
Soraya Paladin
CCC - Liv
op 3'37"
23
Eugenia Bujak
Ale BTC Ljubljana
op 7'35"
24
Ane Santesteban Gonzalez
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
op 7'36"
25
Aude Biannic
Movistar Team Women
op 7'40"
26
Valeriya Kononenko
Ciclotel
op 9'15"
27
Maria Giulia Confalonieri
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
op 11'50"
28
Alicia Gonzalez Blanco
Movistar Team Women
z.t
29
Susanne Andersen
Team Sunweb
z.t
30
Jesse Vandenbulcke
Lotto Soudal Ladies
z.t
31
Amalie Dideriksen
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
32
Monika Brzezna
z.t
33
Rasa Leleivyte
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
z.t
34
Olena Sharga
Lviv Cycling Team
op 11'51"
35
Valerie Demey
CCC - Liv
z.t
36
Julie Leth
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
z.t
37
Johanna Nilsson
Parkhotel Valkenburg
z.t
38
Eugénie Duval
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
39
Katia Ragusa
Astana Women's Team
z.t
40
Nikola Noskova
Equipe Paule Ka
z.t
41
Margarita Victoria Garcia
Ale BTC Ljubljana
z.t
42
Malgorzata Jasinska
Cronos - Casa Dorada Women Cycling
z.t
43
Vita Heine
Hitec Products - Birk Sport
z.t
44
Alice Barnes -Wood
Canyon // Sram Racing
z.t
45
Melanie Maurer
z.t
46
Gladys Verhulst-Wild
Team Arkea
op 11'52"
47
Birgitte Andersen Nilssen
z.t
48
Clara Koppenburg
Equipe Paule Ka
z.t
49
Katrine Aalerud
Movistar Team Women
z.t
50
Tatiana Guderzo
Ale BTC Ljubljana
op 11'54"
51
Ingrid Lorvik
Hitec Products - Birk Sport
op 13'30"
Alena Amialiusik
Canyon // Sram Racing
DNF
Elizabeth Armitstead-Deignan
Trek - Segafredo Ladies
DNF
Nikola Bajgerova
DNF
Elizabeth Banks
Equipe Paule Ka
DNF
Marta Bastianelli
Ale BTC Ljubljana
DNF
Charlotte Becker
Team Arkea
DNF
Stine Andersen Borgli
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF
Sanne Cant
Ciclismo Mundial
DNF
Coralie Demay
Charente - Maritime Women Cycling
DNF
Varvara Fasoh
Eneicat - RBH Global
DNF
Roxane Fournier
Chevalmeire Cycling Team
DNF
Rotem Gafinovitz
Canyon // Sram Racing
DNF
Victorie Guilman
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF
Sheyla Gutierrez Ruiz
Movistar Team Women
DNF
Kathrin Hammes
Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
DNF
Ziortza Isasi
Eneicat - RBH Global
DNF
Romy Kasper
Parkhotel Valkenburg
DNF
Spela Kern
Lviv Cycling Team
DNF
Lisa Klein
Canyon // Sram Racing
DNF
Mieke Kroger
Hitec Products - Birk Sport
DNF
Jarmila Machacova
DNF
Pernille Mathiesen
Team Sunweb
DNF
Tereza Medvedova
WCC Team
DNF
Eider Merino Cortazar
Movistar Team Women
DNF
Argiro Milaki
DNF
Lourdes Oyarbide Jimenez
Movistar Team Women
DNF
Urska Pintar
Ale BTC Ljubljana
DNF
Anna Plichta
Trek - Segafredo Ladies
DNF
Dorota Przezak
DNF
Greta Richioud
Hitec Products - Birk Sport
DNF
Kathrin Schweinberger
Doltcini - Van Eyck Sport
DNF
Omer Shapira
Canyon // Sram Racing
DNF
Olga Shekel
Astana Women's Team
DNF
Katazina Sosna
DNF
Kathrin Stirnemann
Equipe Paule Ka
DNF
Angelika Tazreiter
DNF
Alba Teruel Ribes
Movistar Team Women
DNF
Julie Van De Velde
Lotto Soudal Ladies
DNF
Yevgeniya Vysotska
Lviv Cycling Team
DNF
Lorena Wiebes
Team Sunweb
DNF
Trixi Worrack
Trek - Segafredo Ladies
DNF
Urska Zigart
Ale BTC Ljubljana
DNF
Fie Østerby
DNF
Kelly Van den Steen
Chevalmeire Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Info
Parcours
Result
Palmares