En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Vuelta Ciclista a la Region de Murcia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
04/03
San Pedro del Pinatar
Alhama de Murcia
178,7 km
Result
Standings
1
Michael Matthews
Rabobank
4u26'09"
2
Russell Downing
Sky Procycling
z.t
3
Davide Appollonio
Sky Procycling
z.t
4
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
5
Martin Reimer
Skil - Shimano
z.t
6
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
7
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
8
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
9
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
z.t
10
Juan José Cobo Acebo
Geox - TMC
z.t
11
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
12
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
13
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 2"
14
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
15
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
16
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
17
Salvador Guardiola Tora
KTM - Murcia
z.t
18
Rafael Valls Ferri
Geox - TMC
z.t
19
Ludovic Turpin
Saur - Sojasun
z.t
20
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
21
Alex Dowsett
Sky Procycling
z.t
22
Denis Menchov
Geox - TMC
z.t
23
Marcos García Fernandez
KTM - Murcia
z.t
24
Jordi Simon Casulleras
z.t
25
Morris Possoni
Sky Procycling
z.t
26
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
27
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
28
Samuel Nicolas
z.t
29
Ruben Fernandez Andujar
z.t
30
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
31
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
32
David Blanco Rodriguez
Geox - TMC
z.t
33
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
José Herrada Lopez
Caja Rural
z.t
35
Francisco Perez Sanchez
Movistar Team
z.t
36
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
37
Dario David Cioni
Sky Procycling
z.t
38
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
39
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
40
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
41
Christopher Jones
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 10"
42
Theo Bos
Rabobank
op 18"
43
Vasili Kiryienka
Movistar Team
op 20"
44
Maarten de Jonge
Endura Racing
z.t
45
Thomas Danielson
Garmin - Cervélo
z.t
46
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
47
Francisco García
z.t
48
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
49
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
50
Michel Kreder
Garmin - Cervélo
z.t
51
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
53
Javier Benitez Pomares
KTM - Murcia
z.t
54
Santo Anzà
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
55
Dennis van Winden
Rabobank
op 29"
56
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
op 31"
57
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
58
Pascual Orengo Lopez
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
59
Fabio Andres Duarte Arevalo
Geox - TMC
z.t
60
Christian Vandevelde
Garmin - Cervélo
z.t
61
Eloy Teruel Rovira
op 34"
62
Manuele Boaro
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
63
Manuel Ortega Ocana
Andalucia Caja Granada
z.t
64
Alexey Markov
z.t
65
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
66
Carlos Verona Quintanilla
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
67
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 37"
68
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
z.t
69
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
70
Carlos Sastre Candil
Geox - TMC
z.t
71
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
72
Oscar Garcia-Casarrubios Pintor
KTM - Murcia
z.t
73
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
74
Carlos Barredo Llamazales
Rabobank
z.t
75
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
76
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
z.t
77
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
78
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
79
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
80
Charles Wegelius
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
81
Sergey Firsanov
Itera-Katusha
z.t
82
Jaume Rovira Pous
KTM - Murcia
z.t
83
Rory Sutherland
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
84
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
85
David Zabriskie
Garmin - Cervélo
z.t
86
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
87
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
z.t
88
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
89
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
z.t
90
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
91
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
92
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
93
David Clarke
Endura Racing
z.t
94
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
z.t
95
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Caja Rural
z.t
96
Sep Vanmarcke
Garmin - Cervélo
z.t
97
Ruben Reig Conejero
Caja Rural
z.t
98
Florian Bissinger
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
99
Jonathan Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
100
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
op 1'13"
101
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
z.t
102
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
103
Alexander Khatuntsev
z.t
104
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 1'30"
105
Evgeny Kovalev
Itera-Katusha
op 1'32"
106
Hector Gonzalez Baeza
KTM - Murcia
op 1'39"
107
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia Caja Granada
op 2'12"
108
Arkaitz Duran Aroca
Geox - TMC
op 2"
109
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 3'14"
110
Christopher Froome
Sky Procycling
op 2"
111
Alexander Serov
op 3'48"
112
Graeme Brown
Rabobank
op 2"
113
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
114
Kirill Yatsevich
op 5'23"
115
José Maria Alcaraz Franco
KTM - Murcia
z.t
116
Philip Schinagl
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 5'33"
117
Bradley White
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
118
Jack Anderson
Endura Racing
z.t
119
Philipp Grömer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
120
Christian Pavitschitz
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
121
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
122
Lukas Ranacher
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 8'06"
123
Ivan Kovalev
op 8'41"
124
Callum Wilkinson
Endura Racing
z.t
125
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 10'42"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares