En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
03/06
Chantrigné
Montaigu
180 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
4u25'52"
2
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
3
Clement Venturini
Cofidis
op 2"
4
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
5
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
6
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
7
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
8
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
9
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
11
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
13
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
z.t
14
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
15
Johan Le Bon
FDJ
z.t
16
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
17
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
z.t
18
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Romain Guillemois
Direct Energie
op 12"
20
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
21
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
op 14"
22
Ruben Zepuntke
Development Team Sunweb
z.t
23
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
24
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
25
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
26
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 19"
28
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
29
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
30
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
31
Marc Goos
Development Team Sunweb
z.t
32
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
z.t
33
Jerome Mainard
Armee de Terre
z.t
34
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
35
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
op 24"
36
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
37
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 26"
38
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
op 28"
39
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 31"
40
Max Kanter
Development Team Sunweb
op 37"
41
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
42
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 39"
43
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
44
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
45
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
46
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 43"
47
Matthias Reutimann
Roth - Akros
op 51"
48
Damian Lüscher
Roth - Akros
op 54"
49
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
op 58"
50
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
51
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
52
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'00"
53
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
op 1'05"
54
Thomas Rostollan
Armee de Terre
z.t
55
Regan Gough
An Post Chain Reaction
op 1'07"
56
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
op 1'17"
57
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
58
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
60
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
z.t
61
Yann Guyot
Armee de Terre
op 1'19"
62
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 1'22"
63
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'28"
64
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
z.t
65
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 1'29"
66
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'38"
67
Anthony Roux
FDJ
op 1'39"
68
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 1'44"
69
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
70
Leon Rohde
Development Team Sunweb
op 1'51"
71
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
op 1'55"
72
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'56"
73
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
op 1'59"
74
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
75
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
76
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
op 2'06"
77
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 2'08"
78
Théry Schir
Team Vorarlberg
op 2'11"
79
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 2'35"
80
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 2'39"
81
Jordan Levasseur
Armee de Terre
op 2'59"
82
Yohann Gène
Direct Energie
op 3'14"
83
Arthur Vichot
FDJ
op 3'48"
84
Lukas Baum
Kurschat Consulting Racing Team
op 5'15"
85
Adam Jamieson
An Post Chain Reaction
z.t
86
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
87
Julian Braun
Team Lotto - Kern Haus
z.t
88
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
89
Kyohei Mizuno
z.t
90
Joshua Stritzinger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
91
Yuto Yoshida
Interpro Cycling Academy
z.t
92
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
z.t
93
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
94
Michael Kucher
Team Vorarlberg
z.t
95
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
z.t
96
Zolt Der
Team Vorarlberg
z.t
97
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
98
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
99
Jacob Scott
An Post Chain Reaction
z.t
100
Florian Hudry
Interpro Cycling Academy
op 7'04"
101
Arnaud Courteille
FDJ
op 7'18"
102
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
op 9'37"
103
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
104
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
105
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
106
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
z.t
107
Frederik Einhaus
Team Lotto - Kern Haus
z.t
108
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
109
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
110
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
111
Martin Laas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
112
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
113
Tom Bossis
Interpro Cycling Academy
op 12'57"
114
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 14'55"
115
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
116
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
117
Lorrenzo Manzin
FDJ
op 17'15"
118
Marc Sarreau
FDJ
z.t
119
Julien Amadori
Interpro Cycling Academy
op 21'54"
120
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
DNF
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares