En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
01/06
Laval
Laval
4.5 km
Result
Standings
Points
1
Johan Le Bon
FDJ
5'48"
2
Clement Venturini
Cofidis
op 2"
3
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
op 3"
4
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
5
Florian Sénéchal
Cofidis
op 5"
6
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
op 6"
8
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
9
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
op 7"
10
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
11
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 8"
12
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
op 9"
14
Théry Schir
Team Vorarlberg
z.t
15
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
16
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
op 10"
17
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
z.t
18
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
19
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
20
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
op 11"
21
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
op 12"
22
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
z.t
23
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Ruben Zepuntke
Development Team Sunweb
z.t
25
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
26
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 13"
27
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
28
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
z.t
29
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
30
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
31
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
op 14"
32
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
33
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
34
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
35
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
36
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 15"
37
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
38
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
39
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
40
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Regan Gough
An Post Chain Reaction
z.t
42
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
43
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
44
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
45
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 16"
46
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 17"
47
Thomas Rostollan
Armee de Terre
z.t
48
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Leon Rohde
Development Team Sunweb
op 18"
50
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
51
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
52
Arthur Vichot
FDJ
z.t
53
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
54
Anthony Roux
FDJ
z.t
55
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 19"
56
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
57
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
58
Jerome Mainard
Armee de Terre
op 20"
59
Marc Goos
Development Team Sunweb
z.t
60
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
z.t
62
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 21"
63
Jordan Levasseur
Armee de Terre
z.t
64
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
op 22"
65
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
66
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
67
Jimmy Turgis
Cofidis
op 23"
68
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
69
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
70
Sean Mackinnon
An Post Chain Reaction
z.t
71
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
72
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 24"
73
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
74
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 25"
75
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
76
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
77
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
78
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
79
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 26"
80
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
op 27"
82
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Lukas Baum
Kurschat Consulting Racing Team
z.t
84
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
85
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
86
Zolt Der
Team Vorarlberg
op 28"
87
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
88
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
89
Max Kanter
Development Team Sunweb
op 29"
90
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
91
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
92
Joshua Stritzinger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
93
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
z.t
94
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 30"
95
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
op 31"
96
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 32"
97
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
98
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
op 33"
99
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
100
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
z.t
101
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
102
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 34"
103
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
104
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 35"
105
Adam Jamieson
An Post Chain Reaction
z.t
106
Michael Kucher
Team Vorarlberg
op 36"
107
Romain Lemarchand
Delko Marseille Provence KTM
z.t
108
Matthias Reutimann
Roth - Akros
op 38"
109
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 39"
110
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
111
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
112
Julian Braun
Team Lotto - Kern Haus
op 41"
113
Jacob Scott
An Post Chain Reaction
z.t
114
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
115
Yuto Yoshida
Interpro Cycling Academy
op 42"
116
Julien Amadori
Interpro Cycling Academy
z.t
117
Martin Laas
Delko Marseille Provence KTM
op 44"
118
Tom Bossis
Interpro Cycling Academy
op 45"
119
Frederik Einhaus
Team Lotto - Kern Haus
z.t
120
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 48"
121
Arnaud Courteille
FDJ
op 50"
122
Marc Sarreau
FDJ
op 52"
123
Kyohei Mizuno
op 53"
124
Florian Hudry
Interpro Cycling Academy
op 55"
125
Sony Lamarre
op 57"
126
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
op 1'00"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares