En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
13/06
Riccione
Riccione
3.6 km
Result
Standings
1
Ethan Hayter
3'55"
2
Kaden Groves
SEG Racing Academy
z.t
3
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
op 1"
4
Charlie Quarterman
op 2"
5
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
z.t
6
Alexys Brunel
Groupama - FDJ CT
op 3"
7
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
8
Francesco Di Felice
z.t
9
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 4"
10
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
z.t
11
Alexander Konychev
Dimension Data for Qhubeka
op 5"
12
Théo Nonnez
Groupama - FDJ CT
z.t
13
Alfred Wright
Great Britain
op 6"
14
Maxim Gridchin
Astana City
z.t
15
Rhys Britton
Great Britain
z.t
16
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Matt Walls
z.t
18
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
19
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
z.t
20
Robert Scott
Team Wiggins Le Col
z.t
21
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 7"
22
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
z.t
23
Barnabas Peak
SEG Racing Academy
z.t
24
Veljko Stojnic
z.t
25
Gregorio Ferri
op 8"
26
Jacques Sauvagnargues
Team Wiggins Le Col
z.t
27
Roger Adria Oliveras
z.t
28
Kevin Vermaerke
Hagens Berman Axeon
z.t
29
Fabio Mazzucco
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
30
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
31
Andre Carvalho
Hagens Berman Axeon
op 9"
32
Iñigo Elosegui Momeñe
z.t
33
Andrea Bagioli
Team Colpack
z.t
34
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli
z.t
35
Riccardo Moro
z.t
36
Ricardo Tosin
z.t
37
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
38
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
z.t
39
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
40
Andrea Bartolozzi
op 10"
41
Filippo Magli
z.t
42
Tommaso Rigatti
z.t
43
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
44
Luca Coati
z.t
45
Connor Brown
Dimension Data for Qhubeka
z.t
46
Andrea Pietrobon
z.t
47
Francisco Galvan Fernandez
z.t
48
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
op 11"
49
Filippo Zana
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
50
Thomas Revard
Hagens Berman Axeon
z.t
51
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
z.t
52
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
z.t
53
Michel Piccot
Biesse Carrera Gavardo
z.t
54
Alessandro Covi
Team Colpack
z.t
55
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 12"
56
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
z.t
57
Edoardo Faresin
z.t
58
Corentin Navarro
Team Wiggins Le Col
z.t
59
Marco Murgano
z.t
60
Samuele Battistella
Dimension Data for Qhubeka
z.t
61
Filippo Bertone
Iseo Rime Carnovali
z.t
62
Nicolas Nesi
op 13"
63
Mattia Baldo
Iseo Rime Carnovali
z.t
64
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Loran Cassaert
Lotto - Soudal U23
z.t
66
El Mehdi Chokri
Dimension Data for Qhubeka
z.t
67
Riccardo Lucca
z.t
68
Daniel Smarzaro
z.t
69
Scott Quincey
IAM Excelsior
z.t
70
William Tidball
z.t
71
Giulio Masotto
Team Colpack
z.t
72
Anton Vtiurin
op 14"
73
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
74
Luca Rastelli
z.t
75
Anton Popov
z.t
76
Davide Masi
z.t
77
Karel Vacek
Hagens Berman Axeon
z.t
78
Mattia Bevilacqua
z.t
79
Jacopo Menegotto
z.t
80
Samuele Zambelli
Iseo Rime Carnovali
op 15"
81
Aldo Caiati
z.t
82
Michael Belleri
op 16"
83
Adrian Camilo Bustamante Ruda
Coldeportes Zenu
z.t
84
Riccardo Bobbo
z.t
85
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
86
Andrea Ferrari
Iseo Rime Carnovali
z.t
87
Thomas Pesenti
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
88
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
89
Davide Bauce
z.t
90
Filippo Conca
Biesse Carrera Gavardo
z.t
91
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
z.t
92
Tommaso Fiaschi
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
93
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
z.t
94
Davide Bais
Cycling Team Friuli
z.t
95
Alessandro Iacchi
op 17"
96
Einer Rubio Reyes
Colombia
z.t
97
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
98
Massimo Orlandi
op 18"
99
Matteo Bellia
Biesse Carrera Gavardo
z.t
100
Laurent Rigollet
z.t
101
Jordi Lopez Caravaca
z.t
102
Tim James
z.t
103
Nicolas Rinaldi
Iseo Rime Carnovali
z.t
104
Sebastian Alexander Castano Munoz
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
105
Nicola Venchiarutti
Cycling Team Friuli
z.t
106
Giacomo Ballabio
IAM Excelsior
z.t
107
Davide Baldaccini
Team Colpack
op 19"
108
Kevin Colleoni
Biesse Carrera Gavardo
z.t
109
Andrea Colnaghi
z.t
110
Mason Hollyman
z.t
111
Nikita Martynov
z.t
112
Luca Riva
z.t
113
Gianni Pugi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
114
Olzhas Bayembayev
Astana City
z.t
115
Enrico Zanoncello
op 20"
116
Juan Fernando Calle Hurtado
z.t
117
Martin Marcellusi
z.t
118
Jesus David Pena Jimenez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
119
Sebastiano Mantovani
z.t
120
Andres Camilo Ardila Ordoñez
z.t
121
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
z.t
122
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 21"
123
Rémi Capron
IAM Excelsior
z.t
124
Davide Botta
Team Colpack
z.t
125
Stuart Balfour
z.t
126
Emanuele Aru
z.t
127
Ibon Ruiz Sedano
z.t
128
Alessandro Monaco
op 22"
129
Manuel Allori
z.t
130
Federico Rosati
z.t
131
Andrea Cervellera
z.t
132
Emanuele Amadio
z.t
133
Davide Ferrari
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
134
Mattia Pellizzer
z.t
135
Simone Zandomeneghi
Iseo Rime Carnovali
op 23"
136
Lorenzo Ginestra
z.t
137
Ilya Losev
z.t
138
Jose Felix Parra Cuerda
z.t
139
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
140
Alexander Evans
SEG Racing Academy
z.t
141
Marco Cecchini
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 24"
142
Manuele Tarozzi
z.t
143
Bolat Niyazov
Astana City
z.t
144
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
z.t
145
Calum Johnston
z.t
146
Gabriele Ninci
z.t
147
Mattia Soprana
op 25"
148
Gabriele Porta
z.t
149
Marco Lolli
z.t
150
Carlos Garcia Pierna
z.t
151
Gabriele Lancia
z.t
152
Sergio Garcia Gonzalez
z.t
153
Nurbergen Nurlykhassym
Astana City
z.t
154
Joab Schneiter
IAM Excelsior
z.t
155
Emanuele Barison
z.t
156
Jhon Stiven Ramirez MuÑoz
op 27"
157
Arturo Gravalos
z.t
158
Daniil Marukhin
Astana City
z.t
159
Jakob Dorigoni
Team Colpack
op 28"
160
Daniel Alejandro Largo Largo
z.t
161
Giacomo Cassara
z.t
162
Christopher Consolaro
op 29"
163
Eduardo Perez
z.t
164
Adam Hartley
SEG Racing Academy
z.t
165
Krzysztof Domin
op 30"
166
Stefano Taglietti
Biesse Carrera Gavardo
op 31"
167
Nicolò Garibbo
op 32"
168
Matteo Domenicali
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
op 33"
169
Davide Casarotto
op 34"
170
Alessandro Susco
z.t
171
Pirrè La Terra
z.t
172
Riccardo Verza
z.t
173
Jason Saltzman
op 38"
174
Alessio Gradassi
op 41"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares