En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
08/06
Longueil-Sainte-Marie
Ribécourt-Dreslincourt
171.8 km
Result
Standings
1
Gert Joeaar
4u15'05"
2
Matteo Pelucchi
Team Europcar
op 6"
3
Benoit Drujon
Auber '93
z.t
4
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
5
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
6
Justin Jules
Veranda Rideau - Super U
z.t
7
Olivier Pardini
Colba - Superano Ham
z.t
8
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
9
Edvin Wilsson
Team Cykelcity.se
z.t
10
Michael Olsson
Team Cykelcity.se
z.t
11
Russell Downing
Endura Racing
z.t
12
Franck Charrier
z.t
13
Risto Raid
z.t
14
Mathieu Drujon
Auber '93
z.t
15
Mathieu Desniou
z.t
16
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
z.t
17
Jacques Bouchevreau
z.t
18
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
19
Rafaa Chtioui
Team Europcar
z.t
20
Tom Goovaerts
Colba - Superano Ham
z.t
21
Melvin Rulliere
z.t
22
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
23
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
24
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
25
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
z.t
26
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
27
Guillaume Bonnet
z.t
28
Erick Rowsell
Endura Racing
z.t
29
Henrik Abom
Team Cykelcity.se
z.t
30
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
31
Ronan Racault
Auber '93
z.t
32
Goffrey Rouat
z.t
33
Gaylord Cumont
Veranda Rideau - Super U
z.t
34
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
35
Sven Van Den Houte
Colba - Superano Ham
z.t
36
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
37
Anthony Colin
Roubaix Lille Metropole
z.t
38
Camille Thominet
z.t
39
Rick Zabel
Rabobank CT
z.t
40
Lorents Ola Aasvold
Plussbank - BMC
z.t
41
Bartlomiej Matysiak
CCC Polkowice
z.t
42
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
z.t
43
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
44
Antoine Fouldrin
z.t
45
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
46
Ronan Mc Laughlin
An Post-Sean Kelly
z.t
47
Boris Dron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
48
Stian Remme
Joker Merida
z.t
49
Adrian Gjolberg
Joker Merida
z.t
50
Niko Eeckhout
An Post-Sean Kelly
z.t
51
Alexis Caresmel
z.t
52
Benoît Daeninck
z.t
53
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
54
Gediminas Bagdonas
An Post-Sean Kelly
z.t
55
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
56
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
57
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
58
Sebastien Harbonnier
z.t
59
Melvin Boskamp
Rabobank CT
z.t
60
Dean Windsor
Endura Racing
z.t
61
Piotr Gawronski
CCC Polkowice
z.t
62
Timothy Vangheel
Colba - Superano Ham
z.t
63
Grzegorz Stepniak
CCC Polkowice
z.t
64
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
65
Albain Cormier
z.t
66
Romain Delalot
z.t
67
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
68
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
69
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
70
Edouard Louyest
z.t
71
Sander Verhaeghe
z.t
72
Oystein Stake Laengen
Plussbank - BMC
z.t
73
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Plussbank - BMC
z.t
74
Kamil Zielinski
CCC Polkowice
z.t
75
Ludovic Bret
z.t
76
Antoine Gorichon
z.t
77
Boris Zimine
Roubaix Lille Metropole
z.t
78
Alexander Rybakov
Itera-Katusha
z.t
79
Freddy Bichot
Veranda Rideau - Super U
z.t
80
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
op 1'06"
81
Pierre Drancourt
Roubaix Lille Metropole
op 1'17"
82
Mateusz Taciak
CCC Polkowice
op 1'21"
83
Sébastien Boire
op 1'30"
84
Flavien Maurelet
op 6"
85
Flavien Dassonville
Auber '93
z.t
86
Mark McNally
An Post-Sean Kelly
z.t
87
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
88
Yann Guyot
z.t
89
Robert Partridge
Endura Racing
op 2'36"
90
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 6"
91
Benoît Sinner
op 4'30"
92
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
93
Jocelyn Lemperriere
z.t
94
Romain Pillon
op 4'45"
95
Michal Olejnik
Veranda Rideau - Super U
op 5'24"
96
Jonas Bjelkmark
Team Cykelcity.se
op 6'20"
97
Benjamin Cantournet
op 6'38"
98
Alexandre Gratiot
z.t
99
Alexis Bodiot
op 7'24"
100
Marco Minnaard
Rabobank CT
op 8'40"
101
Tomasz Olejnick
Veranda Rideau - Super U
op 9'07"
102
Emmanuel Mutin
op 9'13"
103
Kevin Fouache
z.t
104
Olivier Lefrancois
op 11'24"
105
Maxime Roger
z.t
106
Geoffrey Venel
z.t
107
Alexander Foliforov
Itera-Katusha
z.t
108
Jurgen François
Colba - Superano Ham
z.t
109
Valérian Vermeulen
z.t
110
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Sean Patrick Downey
An Post-Sean Kelly
z.t
112
Torgeir Strandberg
Plussbank - BMC
z.t
113
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
z.t
114
Julien Gonnet
z.t
115
Igor Boev
Itera-Katusha
z.t
116
Niklas Aakvik
Plussbank - BMC
z.t
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly
DNF
Johan Landstrom
Team Cykelcity.se
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares