En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Cro Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/10
Rabac
Opatija
137.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Stephen Williams
Bahrain Victorious
3u20'35"
2
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 10"
3
Mick Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
4
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
5
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
z.t
6
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
7
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
8
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
z.t
9
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
10
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
11
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Carl Fredrik Hagen
Israel Start-Up Nation
z.t
13
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
14
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
15
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 16"
16
Andrey Zeits
Team BikeExchange
op 20"
17
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
18
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'04"
19
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 4'06"
20
Fran Miholjevic
Cycling Team Friuli Asd
op 4'24"
21
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
22
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
23
Kaden Groves
Team BikeExchange
op 4'31"
24
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
25
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
26
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
z.t
27
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
28
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
29
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
30
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Tomasz Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
32
Marco Friedrich
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
33
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
34
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
35
Martin Messner
Wsa KTM Graz
z.t
36
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
37
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'38"
38
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
39
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
40
Edoardo Sandri
Cycling Team Friuli Asd
z.t
41
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
42
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
43
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
op 6'51"
44
Chris Harper
Jumbo - Visma
op 6'56"
45
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
op 12'38"
46
Szymon Rekita
Voster Ats Team
z.t
47
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
48
Maciej Paterski
Voster Ats Team
z.t
49
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
50
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
op 16'39"
51
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
op 16'55"
53
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz
op 18'32"
54
Manuel Bosch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
55
Mattia Viel
Androni Giocatolli - Sidermec
op 18'39"
56
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg
z.t
57
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 18'45"
58
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 18'51"
59
Kelland O'Brien
Team BikeExchange
z.t
60
Michael Hepburn
Team BikeExchange
z.t
61
Sylwester Janiszewski
Voster Ats Team
z.t
62
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
63
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
z.t
64
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
65
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
z.t
66
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
67
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
68
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
69
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
70
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
71
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
72
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
73
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
z.t
74
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk Development
z.t
75
Marceli Boguslawski
Mazowsze Serce Polski
z.t
76
David Per
Adria Mobil
z.t
77
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
78
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli Asd
z.t
79
Davide de Cassan
Cycling Team Friuli Asd
z.t
80
Cristian Rocchetta
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
81
Leonardo Marchiori
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
82
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
83
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
84
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
85
Taj Jones
Israel Cycling Academy
z.t
86
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
z.t
87
Aljaz Colnar
Adria Mobil
z.t
88
Maximilian Kabas
Wsa KTM Graz
z.t
89
Marcin Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
90
Tim Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
z.t
91
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
92
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
z.t
93
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
94
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
95
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
z.t
96
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
97
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz
z.t
98
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
99
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
100
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
z.t
101
Nicolo' Buratti
Cycling Team Friuli Asd
z.t
102
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
z.t
103
Martin Meiler
Team Vorarlberg
z.t
104
Olav Kooij
Jumbo - Visma
z.t
105
Tom Lindner
Schamel - Kloster Kitchen
z.t
106
Kvasina Filip
Meridiana Kamen Team
z.t
107
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
108
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
z.t
110
Bostjan Murn
Adria Mobil
z.t
111
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
112
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 19'03"
113
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
DNF
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
DNF
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
DNF
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
DNF
Pawel Franczak
Voster Ats Team
DNF
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
DNF
Stefan Marbler
Wsa KTM Graz
DNF
Lorezno Marenzi
Meridiana Kamen Team
DNF
Felix James Meo
Team Vorarlberg
DNF
Tim Oelke
P & S Metalltechnik
DNF
Damian Papierski
Voster Ats Team
DNF
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Luke Wilk
P & S Metalltechnik
DNF
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares