En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
06/10
Sveta Nedelja
Zagreb
160 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Adam Yates
Mitchelton - Scott
20u57'05"
2
Davide Villella
Astana Pro Team
op 22"
3
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
op 29"
4
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 42"
5
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 50"
6
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 1'09"
7
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'25"
8
Brent Bookwalter
Mitchelton - Scott
op 1'42"
9
Sjoerd Bax
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 1'45"
10
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 2'09"
11
Serge Pauwels
CCC Team
op 3'03"
12
Vadim Pronskiy
Astana Pro Team
op 3'33"
13
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
op 3'46"
14
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
op 4'30"
15
Luca Covili
Bardiani CSF
op 5'11"
16
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 5'43"
17
Maxime Chevalier
Vital Concept - B&B Hotels
op 7'37"
18
Anatolii Budiak
Wibatech Merx 7R
op 7'39"
19
Joey Rosskopf
CCC Team
op 11'19"
20
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 11'30"
21
Matthieu Jeannes
op 12'32"
22
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
op 13'04"
23
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
op 13'11"
24
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 14'30"
25
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 15'18"
26
Grega Bole
Bahrein - Merida
op 15'33"
27
Felix Engelhardt
Tirol Cycling Team
op 15'42"
28
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
op 16'41"
29
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
op 16'47"
30
Stef Krul
Team Jumbo - Visma
op 16'50"
31
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 16'51"
32
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 16'54"
33
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 17'22"
34
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
op 17'32"
35
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 18'01"
36
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
op 18'26"
37
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 19'11"
38
Janez Brajkovic
op 19'27"
39
Jan Tratnik
Bahrein - Merida
op 19'48"
40
Dylan Bouwmans
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 20'31"
41
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
42
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 20'48"
43
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Santic
op 21'21"
44
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
op 21'29"
45
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 22'46"
46
Bartosz Warchol
Wibatech Merx 7R
op 22'47"
47
Riccardo Zoidl
CCC Team
op 22'55"
48
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 23'24"
49
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
op 24'15"
50
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 24'28"
51
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 26'04"
52
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 26'21"
53
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Santic
op 27'08"
54
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
op 28'07"
55
John Mandrysch
P & S Metalltechnik
op 28'21"
56
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Santic
op 28'53"
57
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 29'27"
58
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
z.t
59
Rok Korosec
Ljubljana Gusto Santic
op 29'48"
60
Kacper Kistowski
Wibatech Merx 7R
op 30'03"
61
Timon Loderer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
op 30'48"
62
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
op 30'51"
63
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 30'55"
64
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
op 31'12"
65
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Santic
op 31'50"
66
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 32'22"
67
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 32'30"
68
Michael Bresciani
Bardiani CSF
op 32'38"
69
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
op 32'47"
70
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 33'07"
71
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 33'43"
72
David Per
Adria Mobil
op 33'51"
73
Michal Podlaski
Wibatech Merx 7R
op 34'40"
74
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 34'41"
75
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 36'00"
76
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
op 36'05"
77
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 37'29"
78
Laurens ten Dam
CCC Team
op 37'58"
79
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
op 38'31"
80
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 38'46"
81
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 39'18"
82
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 39'31"
83
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 40'44"
84
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
85
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
op 41'04"
86
Dominik Hrinkow
Team Hrinkow Advarics Cycleang
op 41'21"
87
Jonathan Dinkler
P & S Metalltechnik
op 42'59"
88
James Fouche
Team Wiggins Le Col
op 43'06"
89
Florian Gamper
Tirol Cycling Team
op 44'34"
90
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
op 44'39"
91
Jonas Rapp
Team Hrinkow Advarics Cycleang
op 49'33"
92
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Santic
op 51'07"
93
Claudio Longhitano
op 51'42"
94
Andreas Hofer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
op 55'35"
95
Jonas Sonnleitner
op 58'05"
96
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
op 1u03'25"
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
DNF
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
DNF
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
DNF
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
DNF
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
DNF
Sam Bewley
Mitchelton - Scott
DNS
Daniel Eichinger
Team Hrinkow Advarics Cycleang
DNS
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
DNS
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
DNS
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
DNS
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
DNF
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Jens Van Den Dool
Metec - TKH CT p/b Mantel
DNF
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Freddy Ovett
Israel Cycling Academy
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares