En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
19/04
Trogir
Makarska
134 km
Result
Standings
1
Kanstantsin Sivtsov
Bahrein - Merida
15u15'10"
2
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 8"
3
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 47"
4
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 1'06"
5
Niklas Eg
Trek - Segafredo
op 1'48"
6
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
op 2'11"
7
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 2'33"
8
Ruben Dario Acosta Ospina
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 2'52"
9
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 3'01"
10
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'48"
11
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 4'05"
12
Taylor Eisenhart
Holowesko-Citadel Racing Team
op 5'07"
13
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 5'24"
14
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
op 6'10"
15
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
op 7'04"
16
Johnatan Cañaveral Vargas
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 7'29"
17
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 8'08"
18
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 8'22"
19
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 8'57"
20
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
op 9'05"
21
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 9'11"
22
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 9'25"
23
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 9'28"
24
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 9'52"
25
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
op 10'02"
26
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 10'22"
27
Andrei Krasilnikau
Holowesko-Citadel Racing Team
op 10'53"
28
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 12'16"
29
Janez Brajkovic
Adria Mobil
op 12'58"
30
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
31
Jure Golcer
Adria Mobil
op 14'24"
32
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 14'42"
33
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 15'07"
34
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 15'13"
35
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
op 15'32"
36
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
op 15'54"
37
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 17'00"
38
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 17'05"
39
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 17'15"
40
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 17'32"
41
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 18'27"
42
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
43
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
op 19'09"
44
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'12"
45
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 20'34"
46
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
op 21'01"
47
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 21'58"
48
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 23'08"
49
Jon Bozic
Adria Mobil
op 23'22"
50
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
51
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 23'27"
52
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
op 23'38"
53
Deni Banicek
Meridiana Kamen Team
op 23'41"
54
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
op 23'42"
55
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
56
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Vlad-Nicolae Dobre
Mstina Focus
z.t
58
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
op 23'50"
59
Eduardo Estrada
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 23'56"
60
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
op 23'59"
61
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 24'08"
62
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 24'09"
63
Diego Fernando Cano Malaver
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 24'16"
64
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
op 24'38"
65
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
op 24'48"
66
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 26'17"
67
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 27'19"
68
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
op 28'28"
69
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 29'18"
70
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 29'47"
71
Federico Zurlo
Mstina Focus
op 30'06"
72
Emil Dima
Mstina Focus
op 30'26"
73
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 30'39"
74
Riccardo Minali
Astana Pro Team
op 30'43"
75
Andrea Guardini
Bardiani CSF
op 30'45"
76
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 30'54"
77
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 30'57"
78
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 30'59"
79
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
op 31'01"
80
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
op 31'03"
81
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
82
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
op 31'05"
83
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
84
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
op 31'07"
85
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
86
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
87
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
op 31'13"
88
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
89
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 31'16"
90
Andrew Dahlheim
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
91
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 31'20"
92
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 31'22"
93
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
94
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 31'23"
95
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
op 31'29"
96
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 31'36"
97
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 32'03"
98
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 32'22"
99
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 32'39"
100
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
op 32'42"
101
Miguel Bryon
Holowesko-Citadel Racing Team
op 33'08"
102
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 33'46"
103
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 33'59"
104
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
105
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
op 34'06"
106
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 34'22"
107
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 34'47"
108
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 35'15"
109
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 35'16"
110
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 35'26"
111
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 36'00"
112
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 36'08"
113
William David Munoz Perez
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 37'02"
114
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
op 37'26"
115
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
op 37'28"
116
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 37'48"
117
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 38'04"
118
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
op 40'16"
119
Mattia Marcelli
Mstina Focus
op 42'52"
120
Rik van IJzendoorn
Team Novo Nordisk
op 44'12"
121
Nicolai Brochner
Holowesko-Citadel Racing Team
op 46'20"
122
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
op 47'41"
123
Nicolas Marini
Mstina Focus
op 51'33"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares