En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Cadel Evans Great Ocean Road Race
Result
1
Nikias Arndt
Team Sunweb
4u19'15"
2
Simon Gerrans
Orica - Scott
z.t
3
Cameron Meyer
z.t
4
Jhonatan Restrepo
Katusha - Alpecin
z.t
5
Luke Rowe
Team Sky
z.t
6
Petr Vakoc
Quick Step Floors
z.t
7
Nathan Haas
Team Dimension Data
z.t
8
Gianluca Brambilla
Quick Step Floors
z.t
9
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
10
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
z.t
11
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
12
Rafael Valls Ferri
Lotto - Soudal
z.t
13
Sven Erik Bystrøm
Katusha - Alpecin
z.t
14
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
15
Michael Woods
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
16
Jai Hindley
z.t
17
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Michael Storer
z.t
19
Javier Alexis Acevedo Colle
United Healthcare Cycling Team
z.t
20
Brendan Canty
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
21
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
22
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
23
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
24
Jack Bauer
Quick Step Floors
op 18"
25
Baptiste Planckaert
Katusha - Alpecin
op 37"
26
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
27
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
28
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
29
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
30
Patrick Bevin
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
31
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
32
Tom-Jelte Slagter
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
33
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
34
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
36
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
37
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
38
Mitchell Docker
Orica - Scott
z.t
39
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Tiago José Pinto Machado
Katusha - Alpecin
z.t
41
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
43
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
44
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
45
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
46
José Gonçalves
Katusha - Alpecin
z.t
47
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 42"
48
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
49
Christopher Froome
Team Sky
op 43"
50
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
51
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
52
Damien Howson
Orica - Scott
op 45"
53
Luke Durbridge
Orica - Scott
op 47"
54
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica - Scott
op 54"
55
Cameron Bayly
Isowhey Sports Swisswellness
op 1'14"
56
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 1'56"
57
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 1'57"
58
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'11"
59
Leigh Howard
Aqua Blue Sport
z.t
60
Scott Bowden
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
61
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
62
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
63
Travis McCabe
United Healthcare Cycling Team
z.t
64
Michael Hepburn
Orica - Scott
z.t
65
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
op 3'47"
66
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 4'18"
67
Maurits Lammertink
Katusha - Alpecin
op 5'22"
68
Kenny Elissonde
Team Sky
op 5'32"
69
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
70
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 5'49"
71
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
72
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
73
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
74
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
75
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
76
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
77
Alexander Porter
z.t
78
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 7'02"
79
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
80
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
81
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
82
Nicky van der Lijke
z.t
83
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
84
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Alex Howes
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
86
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
87
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
88
Martin Velits
Quick Step Floors
z.t
89
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
z.t
90
Lennard Hofstede
Team Sunweb
z.t
91
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
92
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
93
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
94
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
z.t
95
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
96
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
97
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 11'07"
98
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
99
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
op 12'38"
100
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
101
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
102
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
103
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 14'30"
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
DNF
Phil Bauhaus
Team Sunweb
DNF
Sam Bewley
Orica - Scott
DNF
Eros Capecchi
Quick Step Floors
DNF
William Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Laurent Didier
Trek - Segafredo
DNF
Tyler Farrar
Team Dimension Data
DNF
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
DNF
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
DNF
Adam Hansen
Lotto - Soudal
DNF
Adrian Hegyvary
United Healthcare Cycling Team
DNF
Gregory Henderson
United Healthcare Cycling Team
DNF
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
DNF
Mark Renshaw
Team Dimension Data
DNF
Ian Stannard
Team Sky
DNF
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
DNF
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
DNF
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
DNF
Sean De Bie
Lotto - Soudal
DNF
Tom Van Asbroeck
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Danny van Poppel
Team Sky
DNF
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Result
Palmares