En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Glava Tour of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/05
Oslo
Drammen
163 km
Result
Standings
1
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
3u44'55"
2
Alessandro Petacchi
Lampre - ISD
z.t
3
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
4
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
5
Baden Cooke
Orica-GreenEDGE
z.t
6
Alexander Serebryakov
Team Type 1
z.t
7
Jonathan Cantwell
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
8
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity.se
z.t
9
Artur Ershov
Rusvelo
z.t
10
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
11
Michael Reihs
Christina Watches - Onfone
z.t
12
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
13
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
14
Martijn Verschoor
Team Type 1
z.t
15
Clément Koretzky
La Pomme Marseille
z.t
16
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
17
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
z.t
18
Laurens De Vreese
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
19
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
20
Michel Kreder
Garmin - Sharp
z.t
21
Sondre Holst Enger
Plussbank - BMC
z.t
22
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
23
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
24
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
25
Massimo Graziato
Lampre - ISD
z.t
26
Daniel Holm Foder
Christina Watches - Onfone
z.t
27
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
28
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
29
Kevyn Ista
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
30
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
z.t
31
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
32
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
33
Rob Goris
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
34
Haavard Jorbekk Blikra
Team Oster Hus - Ridley
z.t
35
Henrik Steen Haugen
Ringeriks - Kraft Look
z.t
36
Stefan Schumacher
Christina Watches - Onfone
z.t
37
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
38
Sep Vanmarcke
Garmin - Sharp
z.t
39
Michael Morkov
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
40
Alexander Efimkin
Team Type 1
z.t
41
Stian Remme
Joker Merida
z.t
42
Alessandro Bazzana
Team Type 1
z.t
43
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
44
Vegard Stake Laengen
Team Type 1
z.t
45
Pierre-Luc Perichon
La Pomme Marseille
z.t
46
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
47
Andreas Klier
Garmin - Sharp
z.t
48
Kristian Dyrnes
Team Oster Hus - Ridley
z.t
49
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
z.t
50
Takashi Miyazawa
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
51
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
52
Toms Skujins
La Pomme Marseille
z.t
53
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
54
Christer Jensen
Joker Merida
z.t
55
Karsten Kroon
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
56
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
57
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
58
Michael Barry
Sky Procycling
z.t
59
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Plussbank - BMC
z.t
60
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
61
Paul Voss
Endura Racing
z.t
62
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
63
Hernani Broco
Caja Rural
z.t
64
Enzo Josue Moyano
Caja Rural
z.t
65
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
66
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
67
Daniele Colli
Team Type 1
z.t
68
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
69
Davide Appollonio
Sky Procycling
z.t
70
Gregory Habeaux
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
71
Michael Olsson
Team Cykelcity.se
z.t
72
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
73
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
74
Rasmus Guldhammer
Christina Watches - Onfone
z.t
75
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
76
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
77
Arnoud van Groen
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
78
Alexey Markovtsev
z.t
79
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
80
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
81
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
82
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Sharp
z.t
83
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
84
Frederique Robert
Lotto - Belisol Team
z.t
85
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
86
Daniel Egeland Jarstø
Team Oster Hus - Ridley
z.t
87
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Orica-GreenEDGE
z.t
88
Ben Swift
Sky Procycling
op 16"
89
Dmytro Krivtsov
Lampre - ISD
op 35"
90
Simone Stortoni
Lampre - ISD
z.t
91
Johan Fredrik Ziesler
Team Oster Hus - Ridley
z.t
92
Eirik Kasa Jarlseth
Joker Merida
z.t
93
Vitaliy Buts
Lampre - ISD
z.t
94
Lorents Ola Aasvold
Plussbank - BMC
z.t
95
Robert Pölder
Team Cykelcity.se
z.t
96
Jimmi Sorensen
Christina Watches - Onfone
z.t
97
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
z.t
98
Mehdi Sohrabi
Lotto - Belisol Team
z.t
99
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
z.t
100
Alexander Randin
Ringeriks - Kraft Look
z.t
101
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
102
Alexander Khatuntsev
Rusvelo
z.t
103
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
z.t
104
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
z.t
105
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
106
Maarten Neyens
Lotto - Belisol Team
z.t
107
Stuart O'Grady
Orica-GreenEDGE
z.t
108
Johan Landstrom
Team Cykelcity.se
z.t
109
Ole Martin Olmheim
Team Oster Hus - Ridley
z.t
110
Stefan van Dijk
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
111
Martin Uthus
Ringeriks - Kraft Look
z.t
112
Jonas Bjelkmark
Team Cykelcity.se
z.t
113
Oystein Stake Laengen
Plussbank - BMC
z.t
114
Wim De Vocht
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
115
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
116
Adrian Gjolberg
Joker Merida
z.t
117
Niklas Aakvik
Plussbank - BMC
z.t
118
Evgeny Kovalev
Rusvelo
z.t
119
Philip Lindau
Team Cykelcity.se
z.t
120
Ivan Kovalev
Rusvelo
z.t
121
Staf Scheirlinckx
Accent Jobs - Willems Veranda's
op 1'05"
122
Edvin Wilsson
Team Cykelcity.se
op 2'04"
123
Russell Downing
Endura Racing
op 2'10"
124
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
op 2'17"
125
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
126
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
127
Espen Gullingsrud
Ringeriks - Kraft Look
z.t
128
Sebastian Langeveld
Orica-GreenEDGE
z.t
129
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
op 2'41"
130
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
op 3'35"
131
Max Emil Boholm Korner
Ringeriks - Kraft Look
op 3'48"
132
Hakon Frengstad Berger
Ringeriks - Kraft Look
z.t
133
Zakkari Dempster
Endura Racing
op 4'04"
134
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
135
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
op 6'54"
136
Jon Anders Grondahl
Plussbank - BMC
op 7'05"
137
Martin Pedersen (1)
Christina Watches - Onfone
z.t
138
Torgeir Strandberg
Plussbank - BMC
op 11'00"
139
Mikael Schou
Ringeriks - Kraft Look
op 11'47"
Laszlo Bodrogi
Team Type 1
DNF
Jesper Dahlström
Team Cykelcity.se
DNF
Evert Verbist
Accent Jobs - Willems Veranda's
DNF
Frederik Wilmann
Christina Watches - Onfone
DNF
Georg Preidler
Team Type 1
DNS
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares