En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
11/05
Wincrange
Wincrange
137.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Andreas Kron
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
3u14'12"
2
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
3
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
op 10"
4
Tim Kerkhof
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
5
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
6
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
z.t
7
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
8
Mathieu Burgaudeau
z.t
9
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
10
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
11
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
12
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
13
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
14
Damian Lüscher
z.t
15
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
16
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
17
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
18
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
19
Matthias Reutimann
z.t
20
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
21
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
22
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
23
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
24
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
z.t
25
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
26
Pavel Chursin
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
27
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
28
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
29
Viktor Manakov
z.t
30
Cyrille Thièry
z.t
31
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
32
Kevin Pauwels
Marlux - Bingoal
z.t
33
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
34
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
35
Denis Nekrasov
z.t
36
Louis Pijourlet
op 25"
37
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 32"
38
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
op 37"
39
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
op 1'49"
40
Raphael Krähemann
op 5'42"
41
Ethan Hayter
op 5'46"
42
Greger Steffenhannes
z.t
43
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
44
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
45
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
46
Florian Maitre
z.t
47
Mathias Bregnhoj
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
48
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
49
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
50
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
51
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
52
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
53
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
54
Artur Ershov
z.t
55
Marco Doets
Alecto Cycling Team
z.t
56
Vladislav Duiunov
z.t
57
David Riviere
z.t
58
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
z.t
59
Fabian Paumann
op 5'55"
60
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
61
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
op 6'00"
62
Maxime Weyrich
z.t
63
Sjors Dekker
z.t
64
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
op 6'01"
65
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
66
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
op 6'05"
67
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
op 6'12"
68
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
op 6'16"
69
Joseph Thomas
op 6'18"
70
Adne Van Engelen
op 6'22"
71
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
72
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 7'17"
73
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 11'50"
74
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
75
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
op 11'51"
76
Anthony Rappo
z.t
77
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
78
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
79
Matt Walls
z.t
80
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
81
Enzo Bernard
z.t
82
Ryo Chikatani
Team Bridgestone Cycling
z.t
83
Giacomo Ballabio
z.t
84
Shunsuke Imamura
Team Bridgestone Cycling
z.t
85
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
86
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
87
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
88
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
op 13'32"
89
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
z.t
90
Tim Diederich
z.t
91
Bas van der Kooij
Alecto Cycling Team
z.t
92
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
93
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
94
Mike Diener
z.t
95
Clement Orceau
z.t
96
Maksim Piskunov
z.t
97
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
98
Patrick Lechner
Bike Aid
z.t
99
Martins Pluto
Monkey Town Continental Team
z.t
100
Timo Schäfer
Bike Aid
z.t
101
Matthew Bostock
z.t
102
Carl Schütz
z.t
103
Fabian Holbach
z.t
104
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
105
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
106
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
107
Félix Schreiber
z.t
108
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
z.t
109
Quentin Guex
z.t
110
Raphaël Schweitzer
z.t
111
Guillem Garcia Saubi
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
112
Martin Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
113
Eiya Hashimoto
Team Bridgestone Cycling
z.t
114
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
115
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
116
Luka Zetsche
z.t
117
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
118
Manuel Zobrist
z.t
119
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
120
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
121
Dario Rapps
z.t
122
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
123
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
124
Philippe Schmit
z.t
125
Valère Thiébaud
z.t
126
Joseph Nally
z.t
127
Andreas Leppert
z.t
128
Kiyomasa Hanada
op 14'07"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares