En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clasica de Almeria
Result
1
Matteo Pelucchi
Geox - TMC
4u22'56"
2
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
3
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
4
Christophe Laborie
Saur - Sojasun
z.t
5
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
6
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
7
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
8
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
9
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
10
Juan José Lobato del Valle
Andalucia Caja Granada
z.t
11
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
12
Julian Dean
Garmin - Cervélo
z.t
13
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
15
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Orbea Continental
z.t
16
Michel Kreder
Garmin - Cervélo
z.t
17
Marko Kump
Geox - TMC
z.t
18
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
19
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
z.t
20
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
21
Benat Urain Epelde
Orbea Continental
z.t
22
David De La Fuente Rasilla
Geox - TMC
z.t
23
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
24
Blazej Janiaczyk
CCC Polsat Polkowice
z.t
25
David Gutierrez Gutierrez
Geox - TMC
z.t
26
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia Caja Granada
z.t
27
Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
z.t
28
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Orbea Continental
z.t
30
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea Continental
z.t
31
Michael Matthews
Rabobank
z.t
32
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
z.t
33
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
34
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
35
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
36
Jens Voigt
Team Leopard - Trek
z.t
37
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
38
Lukasz Bodnar
CCC Polsat Polkowice
z.t
39
Stefan Denifl
Team Leopard - Trek
z.t
40
Oleg Chuzhda
Caja Rural
z.t
41
Manuel Ortega Ocana
Andalucia Caja Granada
z.t
42
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
43
Mario Aerts
Omega Pharma - Lotto
z.t
44
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
45
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
47
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
48
José Luis Cano
Andalucia Caja Granada
z.t
49
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
50
Eloy Ruiz Pinto
Andalucia Caja Granada
z.t
51
Christian Vandevelde
Garmin - Cervélo
z.t
52
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
54
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
55
Anders Lund
Team Leopard - Trek
z.t
56
Xavier Florencio Cabre
Geox - TMC
z.t
57
Fränk Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
58
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
z.t
60
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
61
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
62
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
z.t
63
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
64
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
65
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
66
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 12"
67
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 18"
68
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
op 24"
69
Rory Sutherland
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 25"
70
Sébastien Joly
Saur - Sojasun
op 29"
71
Vasili Kiryienka
Movistar Team
op 31"
72
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 39"
73
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
74
Jonathan Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
75
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
z.t
76
Jurgen Van den Broeck
Omega Pharma - Lotto
z.t
77
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
op 48"
78
Victor Cabedo
Orbea Continental
op 54"
79
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
op 1'07"
80
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
op 1'18"
81
Stef Clement
Rabobank
op 1'54"
82
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
83
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
z.t
84
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
85
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia Caja Granada
op 2'51"
86
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
87
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia Caja Granada
z.t
88
Arkaitz Duran Aroca
Geox - TMC
z.t
89
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
90
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
z.t
91
Xavier Tondo Volpini
Movistar Team
z.t
92
Christopher Jones
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Info
Parcours
Result
Palmares