En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Ronde van Vlaanderen U23
Result
1
Jan Ghyselinck
4u22'03"
2
Rasmus Guldhammer
Team Capinordic
op 51"
3
John Degenkolb
Thüringer Energie Team
z.t
4
Blaz Furdi
Sava
z.t
5
Sep Vanmarcke
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
6
Vojtech Hacecky
op 54"
7
Jean-Lou Paiani
op 1'30"
8
Julien Vermote
z.t
9
Ronan van Zandbeek
Van Vliet - EBH - Elshof
z.t
10
Alexander Kristoff
Joker Bianchi
op 1'50"
11
Baptiste Planckaert
z.t
12
Jens Keukeleire
z.t
13
Dennis van Winden
Rabobank CT
z.t
14
Nicolas Schnyder
z.t
15
Nikola Aistrup
Team Capinordic
z.t
16
Jérôme Baugnies
Cinelli - Down Under
z.t
17
Jan Tratnik
Radenska Powerbar KD Financial Point
z.t
18
Sebastian Balck
z.t
19
Timofey Kritskiy
Katyusha Continental Team
z.t
20
Kirk Carlsen
z.t
21
Niki Ostergaard
Team Capinordic
z.t
22
Christer Rake
Team Sparebanken Vest
z.t
23
Yuriy Agarkov
ISD - Sport Donetsk
op 2'31"
24
Sven Nooytens
z.t
25
Davide Appollonio
Cervélo Test Team
op 2'40"
26
Thomas Guldhammer
Team Capinordic
z.t
27
Luke Rowe
z.t
28
Jens Debusschere
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
29
Jocelyn Bar
Française des Jeux
op 2'46"
30
Oleksandr Martynenko
ISD - Sport Donetsk
op 2'49"
31
Ricardo Vilela
Liberty Seguros
op 2'53"
32
Dejan Bajt
Sava
op 3'20"
33
Matthew Sillars
op 4'53"
34
Nicola Boem
op 5'32"
35
Alex Dowsett
z.t
36
Stefano Pirazzi
op 8'20"
37
Steven Kruijswijk
Rabobank CT
op 8'21"
38
Gabor Kasa
z.t
39
Sergio Luis Henao Montoya
Colombia Es Pasion Team
op 9'00"
40
Chris Barton
op 10'17"
41
Tom David
op 11'29"
42
Artem Topchanyuk
ISD - Sport Donetsk
op 12'44"
43
Dries Depoorter
z.t
44
Kris Boeckmans
Silence - Lotto
z.t
45
Vegard Stake Laengen
Joker Bianchi
z.t
46
Silvan Dillier
z.t
47
Marco Coelho
z.t
48
Marcel Kittel
Thüringer Energie Team
z.t
49
Mantas Bliakevicius
Team Piemonte
z.t
50
Jasper Ockeloen
Rabobank CT
z.t
51
Nik Burjek
Sava
z.t
52
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia Es Pasion Team
z.t
53
Thomas Riber-Sellebjerg
Team Capinordic
z.t
54
Carlos Baltazar
z.t
55
Arnaud Courteille
Française des Jeux
z.t
56
Lucca Albasini
z.t
57
Sergey Valynin
Team Moscow
op 12'46"
58
Kirill Baranov
Team Moscow
z.t
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
Info
Parcours
Result
Palmares