En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Bretagne Cycliste
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
29/04
Rougé
Le Ferré
191 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
69
2
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
65
3
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
62
4
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
57
5
Arne Marit
Lotto - Soudal U23
49
6
Wouter Wippert
EvoPro Racing
49
7
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
43
8
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
43
9
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
39
10
Fabian Lienhard
IAM Excelsior
38
11
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
34
12
Jason Tesson
32
13
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
31
14
Alexys Brunel
Groupama - FDJ CT
29
15
Owen James
27
16
Léo Danes
27
17
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
27
18
Sergey Luchshenko
Astana City
26
19
Adrien Lagree
24
20
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
24
21
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
24
22
Justin Oien
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23
23
Rok Korosec
Ljubljana Gusto Santic
22
24
Herman Dahl
Joker BMI
21
25
Ziga Jerman
Groupama - FDJ CT
20
26
Karl Patrick Lauk
Groupama - FDJ CT
20
27
Valentin Ferron
19
28
Francisco Galvan Fernandez
16
29
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
16
30
Dylan Page
IAM Excelsior
16
31
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
14
32
Florentin Lecamus
12
33
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
12
34
Natnael Tesfatsion Ocbit
Dimension Data for Qhubeka
12
35
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
10
36
Alexis Renard
10
37
Alexander Konychev
Dimension Data for Qhubeka
10
38
Adrien Rimasson
8
39
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
7
40
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker BMI
7
41
Miguel Bryon
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
7
42
Florian Vermeersch
Lotto - Soudal U23
6
43
Niklas Markl
Development Team Sunweb
6
44
Yannis Yssaad
6
45
Alex Jaime Fernandez
6
46
Stylianos Farantakis
5
47
Alexandre Billon
5
48
Peter Kibble
4
49
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
3
50
Alan Jousseaume
3
51
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
3
52
Nicolas Malle
2
53
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
2
54
Laurens Huys
Lotto - Soudal U23
1
55
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares