En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Belgrade Banjaluka
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
17/04
Derventa
Banja Luka
164,1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
12u07'25"
2
Gianni Marchand
Tarteletto - Isorex
op 18"
3
Lennert Teugels
Tarteletto - Isorex
op 1'26"
4
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics
op 1'54"
5
Rainer Kepplinger
Hrinkow Advarics
op 2'00"
6
Andreas Goeman
Tarteletto - Isorex
op 2'01"
7
Tilen Finkst
Adria Mobil
op 2'11"
8
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
9
Francesco Di Felice
Gallina Ecotek Lucchini
op 2'14"
10
Marceli Boguslawski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 2'15"
11
Piotr Pekala
Santic-Wibatech
op 2'17"
12
Jacob Relaes
Tarteletto - Isorex
op 2'22"
13
Patryk Stosz
Voster Ats Team
op 2'28"
14
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
op 2'40"
15
David Per
Adria Mobil
op 2'44"
16
Daniel Auer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
op 3'13"
17
Patrick Reißig
Maloja Pushbikers
op 3'27"
18
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 3'31"
19
Walter Calzoni
Gallina Ecotek Lucchini
op 3'43"
20
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 3'47"
21
Alexandr Semenov
Vino Sko Team
op 3'49"
22
Timon Loderer
Hrinkow Advarics
op 3'50"
23
Manuel Bosch
Hrinkow Advarics
z.t
24
Matic Zumer
op 3'51"
25
Thomas Pesenti
Beltrami TSA Tre Colli
op 3'52"
26
Vedad Karic
Meridiana Kamen Team
op 3'53"
27
Antonio Barac
Meridiana Kamen Team
z.t
28
Davide Bauce
Gallina Ecotek Lucchini
op 4'01"
29
Matej Drinovec
Cycling Team Kranj
op 4'02"
30
Jeroen Eyskens
Tarteletto - Isorex
op 4'03"
31
Bauyrzhan Zhaparuly
Vino Sko Team
op 4'06"
32
Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
op 4'10"
33
Ilkhan Dostiyev
Vino Sko Team
op 4'19"
34
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 4'26"
35
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 4'33"
36
Michael Konczer
Hrinkow Advarics
op 4'47"
37
Sergej Maksimovic
op 4'51"
38
Ognjen Ilic
op 4'52"
39
Alan Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 4'57"
40
Matias Fitzwater
Eurocyclingtrips Pro Cycling
op 5'15"
41
Matteo Freddi
Beltrami TSA Tre Colli
op 5'35"
42
Pawel SzÓstka
Santic-Wibatech
op 5'40"
43
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
op 5'44"
44
Luca Cibrario
Beltrami TSA Tre Colli
op 6'22"
45
Mihael Stajnar
op 6'29"
46
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
op 6'45"
47
Bartlomiej Proc
Santic-Wibatech
op 7'08"
48
Gregor Matija Cerne
Meridiana Kamen Team
op 7'45"
49
Andrea Biancalani
Beltrami TSA Tre Colli
op 8'37"
50
Jakob Reiter
Union Raiffeisen Radteam Tirol
op 8'45"
51
Bartosz Rudyk
Santic-Wibatech
op 8'58"
52
Justin McQuerry
Team Novo Nordisk Development
op 8'59"
53
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
z.t
54
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 9'26"
55
Jaka Primozic
Hrinkow Advarics
op 9'56"
56
Marko Pavlic
op 9'57"
57
Leo Kerschbaumer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
op 9'58"
58
Doriand Percrule
Team Novo Nordisk Development
op 10'07"
59
Stevan Klisuric
Meridiana Kamen Team
z.t
60
Dusan Kalaba
op 10'10"
61
Mateusz Kostanski
Voster Ats Team
op 10'13"
62
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
op 10'16"
63
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
op 10'19"
64
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 10'20"
65
Felix James Meo
Maloja Pushbikers
op 10'51"
66
Jonas Hosp
Union Raiffeisen Radteam Tirol
op 10'52"
67
Viktor Filutas
Adria Mobil
z.t
68
Norbert Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 10'53"
69
Fabijan Kralj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
70
Riccardo Perani
Gallina Ecotek Lucchini
op 11'04"
71
Pietro Aimonetto
Beltrami TSA Tre Colli
op 11'10"
72
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 11'26"
73
Jaka Špoljar
Adria Mobil
op 11'34"
74
Teo Pecnik
Ljubljana Gusto Santic
op 11'44"
75
Robert Jenko
op 11'50"
76
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
op 11'52"
77
Marko Stankovic
op 12'00"
78
Jaka Vovk
Cycling Team Kranj
op 12'06"
79
Igor Romanov
Vino Sko Team
op 12'10"
80
Tobiasz Pawlak
Hre Mazowsze Serce Polski
op 12'14"
81
Enej Mertelj
Cycling Team Kranj
op 12'23"
82
Jovan Divnic
Meridiana Kamen Team
op 12'50"
83
Filippo Fortin
Maloja Pushbikers
op 12'53"
84
Jakub Murias
Voster Ats Team
op 12'56"
85
Andrej Černe
Cycling Team Kranj
op 12'57"
86
Matic Macek
Ljubljana Gusto Santic
op 12'59"
87
Bernhard Lube
Union Raiffeisen Radteam Tirol
op 13'01"
88
Filip Lohinsky
Dukla Banska Bystrica
op 13'11"
89
Michael Peter
Santic-Wibatech
op 13'24"
90
Stefan Marbler
Wsa KTM Graz P/B Leomo
z.t
91
Husein Selimovic
op 13'28"
92
Adrian Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 14'03"
93
Adam Hansen
Wsa KTM Graz P/B Leomo
op 14'36"
94
Thibau Verhofstadt
Tarteletto - Isorex
op 14'45"
95
Vladimir Mulagaleyev
Vino Sko Team
op 15'02"
96
Jonas Sonnleitner
Santic-Wibatech
z.t
97
Djordje Duric
op 15'12"
98
Alexander Gratzer
Wsa KTM Graz P/B Leomo
op 15'17"
99
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 15'57"
100
Blaz Avbelj
Ljubljana Gusto Santic
op 16'24"
101
Marius Wold
Tarteletto - Isorex
op 16'35"
102
Krzysztof Parma
Voster Ats Team
op 16'58"
103
Célestin Wattelle
Team Novo Nordisk Development
op 17'06"
104
Daniel Bichlmann
Maloja Pushbikers
op 17'34"
105
Mattia Gardi
Beltrami TSA Tre Colli
op 18'09"
106
Paul Rudys
Maloja Pushbikers
op 19'10"
107
Nigel Desota
Team Novo Nordisk Development
op 20'00"
108
Marko Kondic
op 21'01"
109
Thomas Peyroton Dartet
Eurocyclingtrips Pro Cycling
op 22'06"
110
Lucas Dauge
Team Novo Nordisk
op 22'22"
111
Rick Nobel
Eurocyclingtrips Pro Cycling
op 23'53"
112
Leon Sarc
Cycling Team Kranj
op 24'40"
113
Andrea Gatti
Gallina Ecotek Lucchini
op 25'57"
114
Aleksandar Bukvic
op 26'28"
115
Lorezno Marenzi
Meridiana Kamen Team
op 27'48"
116
Igor Nadoveza
op 28'24"
117
Mihajlo Bolic
op 29'20"
118
Philip Weber
Maloja Pushbikers
op 30'19"
119
Daniil Kirnos
Vino Sko Team
op 31'55"
Erik Baska
Dukla Banska Bystrica
DNF
Matteo Bertrand
Meridiana Kamen Team
DNF
Max Bien
Ferei-CCN Metalac
DNF
Simeon Green
Eurocyclingtrips Pro Cycling
DNF
Armin Holzknecht
Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF
Vladimir Koltunov
Vino Sko Team
DNF
Matteo Pongiluppi
Gallina Ecotek Lucchini
DNF
Daniel Reiter
Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF
Felix Ritzinger
Wsa KTM Graz P/B Leomo
DNF
Guillaume Soula
Eurocyclingtrips Pro Cycling
DNF
Luka Vrhovnik
DNF
Pablo Alejandro Wilches
Ferei-CCN Metalac
DNF
Sacha Bietry
Team Novo Nordisk Development
DNS
Marko Danilovic
Ferei-CCN Metalac
DNS
Aleksa Radmilac
Ferei-CCN Metalac
DNS
Marko Tomic
Ferei-CCN Metalac
DNS
Patrick Haller
Santic-Wibatech
DNF
Dorde Kupusovic
Ferei-CCN Metalac
DNF
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
DNS
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
DNS
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Sebastian Putz
Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF
Robert Orr
Eurocyclingtrips Pro Cycling
DNF
Kirilo Tsarenko
Gallina Ecotek Lucchini
DNF
Joldic Aldin
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares