En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Alpes Isère Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/05
Monsteroux-Milieu
Saint-Maurice-l'Exil
182.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Lennert Van Eetvelt
Lotto Dstny
15u19'39"
2
Oscar Onley
Team DSM - Firmenich
op 55"
3
Johannes Kulset
Uno-X Dare Development Team
op 1'19"
4
Alessio Martinelli
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 1'22"
5
Tijmen Graat
Jumbo-Visma Development Team
op 1'25"
6
Pepijn Reinderink
Soudal - Quick Step Devo Team
op 1'30"
7
Rémi Capron
op 1'39"
8
Martin Tjøtta
z.t
9
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
10
Artem Shmidt
Hagens Berman Axeon
op 2'15"
11
Brieuc Rolland
Groupama - FDJ CT
op 2'22"
12
Charles Paige
op 2'25"
13
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
z.t
14
Xavier Finlay Pickering
Trinity Racing
op 3'38"
15
Michael Boros
Elkov - Kasper
op 4'42"
16
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'46"
17
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 4'52"
18
Matej Zahalka
Elkov - Kasper
z.t
19
Baptiste Huyet
z.t
20
Yael Joalland
Cic U Nantes Atlantique
op 4'54"
21
Jordan Jegat
Cic U Nantes Atlantique
op 4'56"
22
Botelho Freitas Daniel Lima
Israel Premier Tech Academy
z.t
23
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
op 4'59"
24
Luca Paletti
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
25
Mathias Le Turnier
z.t
26
Zeray Nahom Araya
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
27
Alexandre Leonien
z.t
28
Morgan Bown
op 5'13"
29
Emiel Verstrynge
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 5'42"
30
Edoardo Sandri
Q36.5 Continental Cycling Team
op 6'23"
31
Leander Van Hautegem
Soudal - Quick Step Devo Team
op 11'10"
32
Jack Drage
Hagens Berman Axeon
z.t
33
Colin Savioz
Groupama - FDJ CT
op 11'37"
34
Mattis Lebeau
op 12'09"
35
Clément Carisey
op 14'34"
36
Colby Simmons
Jumbo-Visma Development Team
op 14'55"
37
Henri Uhlig
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
38
Nadav Raisberg
Israel Premier Tech Academy
z.t
39
Lorenzo Conforti
Green Project-Bardiani CSF Faizane
z.t
40
Bart Hordijk
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
41
Baptiste Troja
op 15'09"
42
Alastair Mackellar
Israel Premier Tech Academy
op 15'21"
43
Enzo Leijnse
Development Team DSM - Firmenich
op 15'46"
44
Witse Meeussen
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 16'18"
45
Tao Quemere
op 16'24"
46
Martin Solhaug Hansen
Uno-X Dare Development Team
op 17'18"
47
Alessio Nieri
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 17'34"
48
Gabriel Fede
Ag2r Citroën U23 Team
op 19'24"
49
Manuel Oioli
Q36.5 Continental Cycling Team
op 22'41"
50
Jordan Habets
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 22'50"
51
Aaron Dockx
Crelan - Corendon
op 23'04"
52
Frank Aron Ragilo
Development Team DSM - Firmenich
op 23'08"
53
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
54
Alessandro Pinarello
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 24'07"
55
Noa Isidore
Cic U Nantes Atlantique
op 25'31"
56
Jordi Warlop
Soudal - Quick Step Devo Team
op 25'34"
57
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
op 25'35"
58
Victor Jean
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
59
Milan Kadlec
Development Team DSM - Firmenich
op 25'40"
60
Emanuel Chaillan
op 25'41"
61
Henry Lawton
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
62
Cooper Johnson
Hagens Berman Axeon
z.t
63
Emmanuel Moisan
z.t
64
Adrien Boichis
Trinity Racing
z.t
65
Antoine Aebi
z.t
66
Eliot Pauchard
z.t
67
Emil Herzog
Hagens Berman Axeon
op 25'56"
68
Hubert Grygowski
Cic U Nantes Atlantique
op 26'18"
69
Antoine Boudsocq
op 26'31"
70
Thibaud Gruel
Groupama - FDJ CT
op 26'46"
71
Benjamin Eckerstorfer
Soudal - Quick Step Devo Team
op 27'10"
72
Matteo Scalco
Green Project-Bardiani CSF Faizane
op 28'16"
73
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 28'22"
74
Gebrehiwet Efrem Araya
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
75
Oliver Rees
Trinity Racing
z.t
76
Anthony Baudis
op 28'23"
77
Lilian Chemier
op 29'03"
78
Truls Nordhagen
Uno-X Dare Development Team
op 29'42"
79
Daniel Arnes
op 30'15"
80
Vlad Van Mechelen
Development Team DSM - Firmenich
op 30'16"
81
Vincent Arhie
op 31'20"
82
Alexandre De Marans
op 32'05"
83
Rotem Tene
Israel Premier Tech Academy
op 32'31"
84
Théo Thomas
Sebmotobikes Cx Team
op 32'44"
85
Lorris Gery
op 32'53"
86
Joshua Giddings
Lotto Dstny Development Team
op 32'57"
87
Ronan Auge
Groupama - FDJ CT
op 33'30"
88
Loris Coss
op 36'07"
89
Jules Boulais
Ag2r Citroën U23 Team
op 36'13"
90
Florian Chevallereau
op 37'33"
91
Arthur Meyer
op 37'45"
92
Clement Le Boetez
op 37'56"
93
Lucas Bourgoyne
Cic U Nantes Atlantique
op 38'05"
94
Hugo Andres Rodriguez Aguilar
Trinity Racing
op 38'13"
95
Pierre Louis Durand
op 38'15"
96
Julien Marin
op 39'11"
97
Michiel Van Vliet
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 40'54"
98
Ferney Hector Molina Gil
Q36.5 Continental Cycling Team
op 41'04"
99
Eliote Ponchon
op 41'10"
100
Kevin Arhie
op 44'22"
101
Alexandre Desroches
op 46'58"
102
Mathias Piron
op 47'02"
103
Tom Giordanengo
op 50'17"
104
Taïno Cailliau
op 56'51"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares