En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Alpes Isère Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
22/05
Les Roches-de-Condrieu
Saint-Maurice-l'Exil
174 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Emil Toudal
Bhs - Pl Beton Bornholm
4u17'48"
2
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
op 4"
3
Taj Jones
Israel Cycling Academy
z.t
4
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
5
Karl Patrick Lauk
op 26"
6
Joel Suter
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 44"
7
Sjoerd Bax
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
8
Anthon Charmig
Uno-X Dare Development Team
z.t
9
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
10
Mathias Bregnhoj
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
11
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
12
Aloïs Charrin
Swiss Racing Academy
z.t
13
Maxime Jarnet
op 2'31"
14
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
15
Giacomo Ballabio
z.t
16
Marcus Sander Hansen
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
17
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
z.t
18
Clément Jolibert
op 2'35"
19
Mattéo Vercher
z.t
20
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
21
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
22
Loris Trastour
z.t
23
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
24
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
25
Alexandre Balmer
Groupama - FDJ CT
z.t
26
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
27
Maximilien Juillard
z.t
28
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
z.t
29
Mads Baadsgaard Rahbek
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
30
Pierre Gouault
z.t
31
Thomas Acosta
z.t
32
Anders Halland Johannessen
Uno-X Dare Development Team
z.t
33
Thomas Joly
z.t
34
Matthew Teggart
z.t
35
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
36
Mattia Guasco
Team Qhubeka
z.t
37
Thomas Delphis
z.t
38
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
39
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
40
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
z.t
41
Emile Brenans
z.t
42
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
43
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
44
Florent Castellarnau
z.t
45
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
46
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
z.t
47
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
48
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
49
Michal Schlegel
Elkov - Kasper
z.t
50
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
51
Gabin Fine
z.t
52
Andrea Di Renzo
Vini Zabù
z.t
53
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
54
Alexandre Jamet
z.t
55
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
56
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
z.t
57
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
z.t
58
Negasi Haylu Abreha
Team Qhubeka
z.t
59
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
60
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
61
Pierre Almeida
z.t
62
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
63
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
64
Thijs de Lange
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
65
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
66
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
67
Jocelyn Guillot
z.t
68
Thomas Devaux
z.t
69
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
z.t
70
Dylan Bouwmans
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
71
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
72
Tomasz Budzinski
Mazowsze Serce Polski
z.t
73
Joris Chaussinand
z.t
74
Louis Richard
z.t
75
Stefan Bennett
z.t
76
Manuel Bosch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'44"
77
Ludvig Fischer Aasheim
Uno-X Dare Development Team
z.t
78
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
z.t
79
Jacques Lebreton
op 5'30"
80
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
op 5'54"
81
Nils Lau Nyborg Broge
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 7'12"
82
Joshua Amos Gudnitz
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
83
Tao Quemere
op 7'22"
84
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
85
Antoine Grand
z.t
86
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
87
Valentin Paret-Peintre
z.t
88
Adne Koster
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 13'38"
89
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
90
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
91
Antoine Raugel
Groupama - FDJ CT
z.t
92
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
z.t
93
Jason van Dalen
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
94
Lorenzo Germani
Groupama - FDJ CT
z.t
95
Alex Jaime Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
96
Leo Boileau
z.t
97
Arnaud Pfrimmer
z.t
98
Loris Coss
z.t
99
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
100
Marc Oliver Pritzen
Team Qhubeka
z.t
101
Edo Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
102
Antoine Roussel
z.t
103
Lucas Serrieres
z.t
104
Aurelien Philibert
Ardennes Cross Team Gecibat
z.t
105
Robin Froidevaux
Swiss Racing Academy
z.t
106
Robin Plamondon
Israel Cycling Academy
z.t
107
Andrea Bartolozzi
Vini Zabù
z.t
108
Paul Lapeira
z.t
109
Valentin Retailleau
z.t
110
Alessandro Iacchi
Vini Zabù
z.t
111
Daniel Pearson
Vini Zabù
z.t
112
Magnus Brynsrud
Uno-X Dare Development Team
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares