En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
GP dell'Insubria-Lugano
Result
1
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
3u48'57"
2
Jure Kocjan
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
3
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 1"
4
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
5
Simone Ponzi
Liquigas - Cannondale
z.t
6
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
7
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
8
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Mauro Finetto
Liquigas - Cannondale
op 4"
10
Daniele Ratto
Geox - TMC
op 5"
11
Edoardo Girardi
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 6"
12
Tomaz Nose
Adria Mobil
z.t
13
Giuseppe De Maria
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
14
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Luca Ascani
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
16
Rubens Bertogliati
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
17
Blaz Furdi
Adria Mobil
z.t
18
Fortunato Baliani
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
19
Emanuele Bindi
Meridiana Kamen Team
z.t
20
David Blanco Rodriguez
Geox - TMC
z.t
21
Simon Spilak
Lampre - ISD
z.t
22
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
24
Josef Benetseder
Team Vorarlberg
z.t
25
David Loosli
Lampre - ISD
z.t
26
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
27
Fabio Andres Duarte Arevalo
Geox - TMC
op 14"
28
Rémi Cusin
Cofidis
z.t
29
Reto Hollenstein
Team Vorarlberg
z.t
30
Patrik Sinkewitz
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
31
Matej Gnezda
Adria Mobil
op 16"
32
Julien El Fares
Cofidis
z.t
33
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
z.t
34
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
op 18"
35
Javier Megias Leal
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
36
Pavel Kochetkov
Itera-Katusha
op 20"
37
Elias Schmäh
Price Your Bike
op 26"
38
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
z.t
39
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
40
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Sergey Firsanov
Itera-Katusha
op 29"
42
Andrea Pasqualon
Colnago - CSF Inox
z.t
43
Mitja Mahoric
Adria Mobil
z.t
44
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
45
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
46
Ermanno Capelli
Team Vorarlberg
op 32"
47
Dmytro Krivtsov
Lampre - ISD
z.t
48
Manuele Caddeo
Colnago - CSF Inox
op 37"
49
Reinbert Cornelis Wielinga
Itera-Katusha
op 42"
50
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
z.t
51
Laurent Beuret
Atlas Personal
z.t
52
Nicolas Schnyder
Price Your Bike
z.t
53
Daniel Henggeler
Price Your Bike
z.t
54
Marco Haller
Adria Mobil
op 46"
55
Alexandr Prishpetnyy
Itera-Katusha
z.t
56
Peter Kusztor
Atlas Personal
op 49"
57
Marco Corti
Geox - TMC
z.t
58
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
op 51"
59
Daniele Callegarin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
60
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
op 53"
61
Matthias Friedemann
Champion System
op 57"
62
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
63
Tomas Alberio
Geox - TMC
z.t
64
Felix Rinker
Atlas Personal
z.t
65
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
66
Francesco Ginanni
Androni Giocattoli
z.t
67
Luca Barla
Androni Giocattoli
z.t
68
Bernhard Oberholzer
Price Your Bike
z.t
69
Kristian Engen Forbord
Amore & Vita
op 1'20"
70
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
72
Kristijan Koren
Liquigas - Cannondale
z.t
73
Andrey Klyuev
Amore & Vita
z.t
74
Omar Lombardi
Colnago - CSF Inox
op 1'27"
75
Alexander Efimkin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
op 1'35"
76
Dmitry Ignatyev
Itera-Katusha
z.t
77
Pirmin Lang
Atlas Personal
z.t
78
Mirco Saggiorato
Atlas Personal
op 1'50"
79
Cameron Wurf
Liquigas - Cannondale
op 2'04"
80
Alessandro Bazzana
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
81
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
82
Fabio Felline
Geox - TMC
z.t
83
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
84
Dominik Brändle
Team Vorarlberg
z.t
85
Michele Merlo
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
86
Cristiano Benenati
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
87
Aleksey Tsatevich
Itera-Katusha
z.t
88
Darko Blazevic
Meridiana Kamen Team
z.t
89
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
90
David Rösch
Atlas Personal
z.t
91
Stefan Poll
Team Vorarlberg
z.t
92
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
93
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
94
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
z.t
95
Carlo Scognamiglio
Team Vorarlberg
z.t
96
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Marcel Wyss
Geox - TMC
z.t
98
Enrico Peruffo
Team Vorarlberg
z.t
99
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
100
Enrico Magazzini
Lampre - ISD
z.t
101
Matteo Fedi
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 2'33"
102
Andrea Grendene
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
103
Giuseppe Muraglia
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
104
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
105
Simone Campagnaro
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
106
Philipp Mamos
Amore & Vita
z.t
107
Blaz Jarc
Adria Mobil
z.t
108
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
109
Guillaume Bourgeois
Champion System
z.t
110
Jan Keller
Price Your Bike
z.t
111
Stoen Bersven
Amore & Vita
op 6'13"
112
Norberto Wilches
Meridiana Kamen Team
op 6'22"
2011
2010
2009
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Result
Palmares