En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour du Loir et Cher E Provost
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/04
Blois
Nouan-le-Fuzelier
173 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Michael Goolaerts
Lotto - Soudal U23
3u50'59"
2
Christopher Lawless
JLT Condor
z.t
3
Leif Lampater
Rad-Net Rose Team
z.t
4
Nils Schomber
Rad-Net Rose Team
z.t
5
Maarten Van Trijp
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 3"
6
Jeff Vermeulen
Cyclingteam Jo Piels
z.t
7
Alois Kankovsky
Whirlpool - Author
z.t
8
Christer Jensen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
9
Adrien Garel
z.t
10
Krister Hagen
Team Coop - Oster Hus
z.t
11
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
z.t
12
Marco Zanotti
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
13
Jonas Castrique
Lotto - Soudal U23
z.t
14
Rick Ottema
Baby-Dump Cycling Team
z.t
15
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop - Oster Hus
z.t
16
Zolt Der
Team Vorarlberg
z.t
17
Tom Vermeer
Baby-Dump Cycling Team
z.t
18
Andreas Erland
Team Sparenbanken Sor
z.t
19
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
20
Age Ljostad Nilsen
Team Sparenbanken Sor
z.t
21
Devid Tintori
Team Differdange - Losch
z.t
22
Nikita Stalnov
Astana City
z.t
23
Edward Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
24
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
25
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
z.t
26
Vadim Galeyev
Astana City
z.t
27
Yuriy Chsherbinin
Astana City
z.t
28
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
29
Ole Andre Austevoll
Team Coop - Oster Hus
z.t
30
Sven van Luijk
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
31
Ward Jaspers
Lotto - Soudal U23
z.t
32
Trond Hakon Trondsen
Team Sparenbanken Sor
z.t
33
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
z.t
34
Patrick Schelling
Team Vorarlberg
z.t
35
Gabriel Reguero
Team Differdange - Losch
z.t
36
Dennis Herforth Jensen
Team Coloquick
z.t
37
Elmar Reinders
Cyclingteam Jo Piels
z.t
38
Herman Dahl
Team Sparenbanken Sor
z.t
39
Jochem Hoekstra
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
40
Alex Braybrooke
Lotto - Soudal U23
z.t
41
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
42
Twan Brusselman
Cyclingteam Jo Piels
z.t
43
Jasper Ockeloen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
44
Syver Westgaard Waersted
Team Ringeriks - Kraft
z.t
45
Loïc Guillaume
z.t
46
Jordan Stannus
An Post - Chainreaction
z.t
47
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
48
Sergio Ferreira Sousa
Team Vorarlberg
z.t
49
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
50
Robbie van Bakel
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
51
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
52
Kasper Asgreen
Team Trefor
z.t
53
Alistair Slater
JLT Condor
z.t
54
Bram Nolten
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
55
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
56
Alexander Wetterhall
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
57
Russell Downing
JLT Condor
z.t
58
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
59
Thomas Nybo Riis
Team Trefor
z.t
60
Koos Jeroen Kers
Baby-Dump Cycling Team
z.t
61
Gustav Erik Larsson
Team Coloquick
z.t
62
Richard Larsen
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
63
Carl Fredrik Hagen
Team Sparenbanken Sor
z.t
64
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
z.t
65
Casper Von Folsach
Riwal Platform Cycling Team
z.t
66
Ricardo Garcia Ambroa
Kinan Cycling Team
z.t
67
Jonathan Mould
JLT Condor
z.t
68
Kim Magnusson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
69
Troels Ronning Vinther
Riwal Platform Cycling Team
z.t
70
Kenji Itami
Kinan Cycling Team
z.t
71
Fridtjof Roeinaas
Team Sparenbanken Sor
z.t
72
Cedric Raymackers
Team Differdange - Losch
z.t
73
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
74
Rasmus Mygind
Riwal Platform Cycling Team
z.t
75
Dany Maffeïs
z.t
76
Florent Delfosse
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
77
Sindre Eid Hermansen
Team Fixit.no
z.t
78
Stef Krul
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
79
Keisuke Aso
Kinan Cycling Team
z.t
80
Kersten Thiele
Rad-Net Rose Team
z.t
81
Dries Hollanders
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
82
Martin Hunal
Whirlpool - Author
z.t
83
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
84
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
z.t
85
Gert-Jan Bosman
Cyclingteam Jo Piels
z.t
86
Christian Moberg Jörgensen
Team Trefor
z.t
87
Théo Sagnier
z.t
88
Nicolas Garbet
z.t
89
Wesley Sulzberger
Kinan Cycling Team
z.t
90
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
91
Max Emil Boholm Korner
Team Ringeriks - Kraft
z.t
92
Jelle Wolsink
Cyclingteam Jo Piels
z.t
93
Jasper Hamelink
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
94
Emiel Wastyn
An Post - Chainreaction
z.t
95
Oivind Lukkedal
Team Coop - Oster Hus
z.t
96
Harry Sweering
Baby-Dump Cycling Team
z.t
97
Marius André Hafsas
Team Ringeriks - Kraft
z.t
98
Asmund Romstad Lovik
Team Fixit.no
op 42"
99
Rens te Stroet
Cyclingteam Jo Piels
op 3"
100
Jimmy Duquennoy
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
101
Alliaume Leblond
Team Differdange - Losch
z.t
102
Oscar Riesebeek
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
103
Rune Almindso Andersen
Team Coloquick
z.t
104
Vojtech Hacecky
Whirlpool - Author
z.t
105
Bartosz Warchol
Whirlpool - Author
z.t
106
Torstein Traeen
Team Ringeriks - Kraft
op 49"
107
Ludvig Bengtsson
Team Tre Berg-Bianchi
op 3"
108
Aske Vorre Louring
Team Coloquick
z.t
109
Niklas Larsen
Team Trefor
z.t
110
Mark Sehested Pedersen
Team Trefor
z.t
111
Jai Crawford
Kinan Cycling Team
z.t
112
Casper Pedersen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
113
August Jensen
Team Coop - Oster Hus
z.t
114
Alexander Gingsjö
Team Tre Berg-Bianchi
op 1'00"
115
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
op 3"
116
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
z.t
117
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
op 1'20"
118
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
z.t
119
Rick van Breda
Baby-Dump Cycling Team
op 1'37"
120
Jan William Jensen
Team Fixit.no
op 1'47"
121
Even Rege
Team Coop - Oster Hus
op 1'49"
122
George Atkins
JLT Condor
op 1'55"
123
Maximilian Hoffmann
Team Coloquick
op 2'02"
124
Patrick Clausen
Riwal Platform Cycling Team
op 2'07"
125
Kristoffer Madsen
Team Fixit.no
op 2'22"
126
Nicolas Vereecken
An Post - Chainreaction
op 3"
127
Niklas Gustavsson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
128
Daniel Holm Foder
Team Trefor
op 2'46"
129
Jon Soeveras Breivold
Team Fixit.no
z.t
130
Marcos García Fernandez
Kinan Cycling Team
z.t
131
René Hooghiemster
Baby-Dump Cycling Team
op 2'58"
132
Conor Dunne
JLT Condor
op 3"
133
Alex Rasmussen
Team Coloquick
z.t
134
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
op 5'52"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares