En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Paris-Arras Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
19/05
Arras
Arras
182.5 km
Result
Final Classification
1
Joey Rosskopf
Hincapie Sportswear Development Team
8u24'18"
2
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
op 17"
3
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
op 18"
4
Rudy Barbier
op 19"
5
Steven Tronet
BigMat - Auber 93
op 23"
6
Daniel McLay
z.t
7
Pierre-Henri Lecuisinier
z.t
8
Florian Sénéchal
Etixx - iHNed
op 26"
9
Tyler Magner
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
10
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
11
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles
op 27"
12
Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez
z.t
13
Andrew Ydens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
op 29"
14
Julian Alaphilippe
Etixx - iHNed
z.t
15
Nicolas Bazin
BigMat - Auber 93
z.t
16
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
z.t
17
Benoît Daeninck
z.t
18
Samuel Spokes
Etixx - iHNed
z.t
19
Benoît Sinner
z.t
20
Florian Bissinger
Team Vorarlberg
z.t
21
Ian Vansumere
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
22
Jerome Kerf
Color Code - Biowanze
z.t
23
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
24
Thomas Boudat
z.t
25
Gaetan Pons
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
26
Tom Vessey
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
27
Louis Convens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
28
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Romain Le Roux
z.t
30
Thomas Debrabandere
z.t
31
Llewwellyn Kinch
z.t
32
Aurélien Thilloy
z.t
33
Karel Hnik
Etixx - iHNed
z.t
34
Maarten de Jonge
Team Vorarlberg
z.t
35
Antoine Warnier
Color Code - Biowanze
z.t
36
Christopher Jennings
La Pomme Marseille
z.t
37
Remco Broers
Team Vorarlberg
z.t
38
Antonio Pedrero Lopez
z.t
39
Dominik Hrinkow
Team Vorarlberg
z.t
40
Thomas Wertz
Color Code - Biowanze
z.t
41
Víctor Martín Hernandez
z.t
42
Brian Nauleau
z.t
43
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
44
Arnaud Geronboux
Color Code - Biowanze
z.t
45
Lukasz Osiecki
Team Wibatech - Brzeg
z.t
46
Oscar Clark
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
47
Wouter Daniels
z.t
48
Robin Carpenter
Hincapie Sportswear Development Team
op 42"
49
Raymond Werst
Team Quantec - Indeland
op 44"
50
Justin Jules
La Pomme Marseille
op 47"
51
Alexandre Gratiot
z.t
52
Ludovic Robeet
Color Code - Biowanze
z.t
53
Jonathan Boverie
z.t
54
Marcin Wolski
Team Wibatech - Brzeg
z.t
55
Frederik Frison
z.t
56
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
z.t
57
Jonathan Dewitte
Wallonie Bruxelles
z.t
58
Florian Taillefer
z.t
59
Florian Deriaux
z.t
60
Thomas Rostollan
La Pomme Marseille
z.t
61
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles
z.t
62
Jacob Gye Madsen
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
63
Jean-Michel Comminette
z.t
64
Fabien Bacquet
BigMat - Auber 93
op 52"
65
Antoine Leleu
Color Code - Biowanze
op 57"
66
Joseph Lewis
Hincapie Sportswear Development Team
op 1'17"
67
Maxime Le Montagner
Roubaix Lille Metropole
z.t
68
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
69
Massimo Van Lancker
op 1'23"
70
Armando Ortego de la Rubia
op 1'27"
71
Benoit Drujon
BigMat - Auber 93
op 1'32"
72
Krzysztof Tracz
Team Wibatech - Brzeg
op 1'40"
73
Julien Deschesne
T.Palm - Pôle Continental Wallon
op 1'48"
74
Kanstantsin Klimiankou
Atlas Personal - Jakroo
op 1'50"
75
Aurélien Champenois
op 1'56"
76
Luc Loozen
Team Quantec - Indeland
z.t
77
Marcin Urbanowski
Team Wibatech - Brzeg
z.t
78
Kim-Simon Nottebohm
Team Quantec - Indeland
z.t
79
Felix Pouilly
z.t
80
Goffrey Rouat
op 2'07"
81
Joakim Bukdal
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
82
Risto Raid
op 2'36"
83
Romain Bacon
BigMat - Auber 93
op 2'46"
84
Sander Verhaeghe
op 2'47"
85
Jeroen Vrolijkx
z.t
86
José Gonçalves
La Pomme Marseille
op 2'57"
87
Joshua Berry
La Pomme Marseille
op 2'58"
88
André Benoit
Team Quantec - Indeland
op 3'04"
89
Patrick Konrad
Etixx - iHNed
z.t
90
Rob Leemans
z.t
91
Claudio Imhof
Atlas Personal - Jakroo
z.t
92
Franck Vermeulen
Roubaix Lille Metropole
z.t
93
Romain Pillon
z.t
94
Flavien Maurelet
z.t
95
Urtzi Murgia
op 3'25"
96
Aitor Gonzalez Prieto
op 3'57"
97
Laurent Donnay
op 6'22"
98
Jérémy Leveau
op 6'24"
99
Mathis Johansson
Designa Køkken - Knudsgaard
z.t
100
Martz Alder
Hincapie Sportswear Development Team
z.t
101
Nicolas Garbet
z.t
102
Gilles Derycke
z.t
103
Valérian Vermeulen
op 9'56"
104
Alessandro De Waele
op 10'34"
105
Jonas Nordkroggaard
Designa Køkken - Knudsgaard
op 10'36"
Alexis Bodiot
DNF
Julien Cadron
DNF
Romain Cardis
DNF
Remi Delmarquette
DNF
Giorgio Derycke
DNF
Evan Ferrand Prevot
DNF
Julien Gonnet
DNF
Zbigniew Gucwa
Team Wibatech - Brzeg
DNF
Tobias Jenny
Team Vorarlberg
DNF
Tomáš Koudela
Etixx - iHNed
DNF
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
DNF
Florian Monreal
Team Quantec - Indeland
DNF
Julien Morice
DNF
Alexander Mork
Designa Køkken - Knudsgaard
DNF
Ron Pfeifer
Team Quantec - Indeland
DNF
Maxime Piveteau
DNF
Robin Stenuit
DNF
Nicolas Winter
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Yoakim Van den Abbeele
DNF
Maarten Craeghs
DNF
Tanguy De Groeve
DNF
Jean Lesèche
DNF
Nicki Rasmussen
Designa Køkken - Knudsgaard
DNF
Jakub Sredzinki
Team Wibatech - Brzeg
DNF
2024
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares